Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Poznaj flyball dog! Czy to aktywność dla twojego psa?

Flyball dog to kolejna dziedzina psich sportów, która zyskuje coraz to więcej miłośników. Polega na pracy w grupie, gdzie dwie drużyny psów walczą ze sobą, o to kto pierwszy osiągnie metę. Flyball pomaga w socjalizacji pomiędzy czworonogami oraz właścicielem, pobudza chęć rywalizacji i tym samym dostarcza wiele zabawy.

Jeśli zastanawiacie się, czy każda rasa psa może brać udział w flyballu i jaki sprzęt będzie do tego potrzebny to zapraszamy do lektury!

 

Rottwailer w czasie zawodów flyball dog.

 

Co to jest flyball?

Flyball jak sama nazwa wskazuje, oznacza - latającą piłkę. Pomysłodawcą flyballu był twórca wyrzutni piłek tenisowych, którą udoskonaloną wykorzystano do flyballu.

Zawody flyball polegają na tym, że poszczególne czworonogi w drużynie muszą jak najszybciej przebiec tor przeszkód, by uruchomić wyrzutnię z piłką i przenieść ją do mety. Potem te same czynności wykonuje następny pies, aż drużyna skończy bieg. Podczas zawodów flyballu dwie drużyny maksymalnie po sześć psów konkurują między sobą. Psy ras małych, aby uruchomić wyrzutnię muszą aktywować ja ciężarem całego swojego ciała, natomiast psy ras dużych mogą zrobić to już poprzez naciśnięcie łapą. Wyrzutnia podaje piłkę, z którą pies biegnie do swojego właściciela na końcu mety, a po nim wyścig rozpoczyna kolejny czworonóg.

 

Przeczytaj również: Dogfrisbee - poznaj latające psy!

 

Pies akbash ćwiczy flyball.

 

Flyball dog – jak przygotować psa?

Flyball polega na wyćwiczeniu pupila, w którym momencie wyrzutnia musi być uruchomiona, by potem piłka została schwytana. Gra polega nie tylko na tym, by pies jak najszybciej dobiegł do mety, gra również uczy precyzji, koncentracji i współpracy w grupie. Wieku opiekunów, którzy mają problem z socjalizacją swoich pupili, zapisują je do drużyn flyballu, gdzie uczą się kooperować z innymi. Jeśli kontakt pomiędzy właścicielem a czworonogiem jest również trudny, flyball nauczy komunikacji i zacieśni więzi. Dodatkowo nauka idzie w parze z dobrą zabawą, dlatego też tak wielu psiarzy decyduje się zapisać swojego pupila do drużyny. Flyball popularny jest również w przypadku dużych rodzin, gdzie każdy członek rodziny ma psa, którzy lubią spędzać ze sobą czas. Warto zaznaczyć, że zdecydowanie szybciej i lepiej praca drużynowa idzie, kiedy to członkowie grupy się już znają. Szczególnie dotyczy to psów, którzy mogą w przypadku obcych pupili mieć ograniczone zaufanie.

 

Pies w czasie zawodów flyball dog.

 

Czy wszystkie rasy psów mogą uprawić flyball?

Odpowiadając na pytanie, czy wszystkie rasy psów są w stanie uprawiać tego typu sport, w większości przypadków tak. Wszystko zależy od upodobań psa, tego, czy dobrze czuje się w grupie i czy potrafi współpracować z innymi. Niektóre rasy oczywiście mają większą predyspozycję o tego typu aktywności, lubią wyścigi. Najważniejsze, by obserwować psa, jeśli po kilku treningach nie ma ekscytacji ani większego zapału do wykonywania flyballu warto poszukać czegoś innego. W artykule na temat psich sportów możemy dowiedzieć się czegoś więcej o popularnych metodach aktywności dla naszych pupili i wybrać najbardziej odpowiednią opcję.

 

Jaki sprzęt jest potrzebny do flyballu?

Flyball to sport drużynowy, dlatego musimy znaleźć więcej chętnych osób, aby móc odbyć wyścig. W Polsce powstaje coraz więcej klubów flyballu, gdzie gromadzą się opiekunowie z aktywnymi pupilami. W takich miejscach znajdziemy najpotrzebniejszym sprzęt do ćwiczeń, czyli tor przeszkód, wyrzutnie i piłeczki. Jeśli mimo to najpierw chcecie poćwiczyć w domu z pupilem lub ćwiczyć flyball amatorsko, warto zaopatrzyć się w piłeczki oraz mały tor przeszkód, który bez problemu można urządzić we własnym ogrodzie. W początkowej fazie zapoznawania się psa z nowym sportem warto mieć ze sobą dość dużą liczbę przekąsek, którymi będziemy nagradzać pupila po dobrze wykonanym zadaniu. Przydatne w takich momentach są torebki treningowe na przysmaki dla psów.

 

Pies skaczący przez przeszkody podczas flyball dog.

 

Drużyny flyballu w Polsce

Psie sporty drużynowe, są popularne na świecie, w Polsce również mają spore grono miłośników. Dlatego też powstaje coraz więcej drużyn flyballu oraz klubów, gdzie możemy trenować ze swoją drużyną. Jeśli chcemy uczestniczyć w oficjalnych zawodach, nasza drużyna musi być zarejestrowana i wpisana na listę. Aby przystąpić do rozgrywek, musimy podpisać regulamin, w którym są określone zasady, na temat specyfiki toru przeszkód oraz punktacji wyścigu. Najczęściej ocenie podlega szybkość oraz sposób przebiegnięcia toru, czy żaden pachołek nie został strącony i czy piłka została od razu złapana. Dlatego też musimy uczyć psa nie tylko szybkości, ale również precyzji. Flyball rozwija wiele zdolności u czworonogów, nie bez powodu ilość drużyn tego sportu tylko wzrasta. Podczas zawodów rozdawane są tytuły i konkretne miejsca, jeśli chcemy, możemy nawet poszukać wyścigów flyballu za granicą i zorganizować wyjazd dla naszych psów, by sprawdziły swoje siły z czworonogami innych narodowości.

 

Może Cię zainteresować: Obedience - czym jest posłuszeństwo sportowe?


Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość