Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dogfrisbee – czym są latające psy? Jak przeprowadzić trening dogfrisbee krok po kroku?

Dogfrisbee to jeden z najbardziej efektownych psich sportów. Przeczytaj, jak się przygotować do treningu i jak sprawdzić czy jest to sport odpowiedni dla każdego psa.

Efektowne rzuty i jeszcze bardziej efektowne skoki psów na duże wysokości, by złapać lecący dysk. Każdy, kto chociaż raz zobaczy na żywo pokaz „latających psów”, ma ochotę spróbować frisbee z własnym psem. Czy jest to zabawa dla każdego? O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając treningi?

 

Owczarek australijski łapie frisbee podczas treningu.

 

Co to jest dogfrisbee?

Dogfrisbee to cieszący się coraz większą popularnością psi sport polegający na łapaniu przez psa rzucanego dysku. Odpowiedni dysk jest rzucany przez handlera – jak nazywa się rzucającego opiekuna, a pies ma za zadanie go złapać i przynieść opiekunowi. Sport ten od zwykłego aportowania wyróżnia przede wszystkim odpowiednia technika. W dogfrisbee liczą się nie tylko umiejętności aportowania przez psa – ważna jest również jego forma i zwinność. Duże znaczenie odgrywają także umiejętności handlera, który musi być precyzyjny i opanowany. Tutaj sukces drużyny pies-człowiek jest wynikiem dobrego porozumienia i ścisłej współpracy.

Może Cię zainteresować: Flyball dog - drużynowy psi sport

 

Czy dogfrisbee jest dla każdego?

Chociaż jest to ostatnio bardzo modne zajęcie i niemalże każdy ma ochotę tego spróbować, to trzeba jasno zaznaczyć, że nie jest to sport dla każdego psa. Wprawdzie nie jest zależny od rasy – psie frisbee może trenować nawet kundelek, ale wymagana jest bardzo dobra forma fizyczna psa i odpowiednie przygotowanie, bo sport ten bywa kontuzyjny. Najczęściej w zawodach frisbee biorą udział owczarki australijskieborder collie.

 

 

Jak rozpocząć trening dogfrisbee?

Zanim w ogóle zaczniemy jakiekolwiek treningi, warto się zastanowić, czy to aby na pewno dobry sport dla naszego psa. Jeżeli pies jest otyły lub ma kłopoty ze stawami – to zdecydowanie warto odpuścić. Jeżeli jednak widzimy w naszym psie potencjał, to polecamy udać się na profesjonalny trening frisbee. Takie spotkania organizowane są co jakiś czas w każdym dużym mieście. Dzięki udziałowi w szkoleniu zyskamy pewność, że nie stanie się podczas takiego treningu naszemu psu krzywda. Ponadto trener będzie mógł na bieżąco skorygować sposób rzucania dysku – samemu trudno czasem dostrzec błędy.


Dalmatyńczyk w locie łapie frisbee, przeskakując nad opiekunem.

Jeżeli jednak chcemy spróbować sami, to warto zacząć od przebadania psa. Najlepiej udać się do weterynarza na RTG stawów biodrowych, łokci, nadgarstków i kręgosłupa, aby upewnić się, że nasz pies jest na pewno sprawny. Warto również wiedzieć, że nie zaleca się rozpoczynania treningów u psów, które jeszcze rosną – trenować frisbee może dopiero w pełni rozwinięty pies.

Jeżeli wykluczymy wszelkie choroby, to możemy zacząć oswajać psa z dyskiem. Na początek warto po prostu rzucać psy dysk i zachęcać do aportowania. Nie należy go rzucać zbyt wysoko – na widowiskowe skoki przyjdzie jeszcze czas. Na początek nie warto podnosić sobie i psu poprzeczki zbyt wysoko – i w przenośni i dosłownie. Pies potrzebuje czasu, aby się nauczyć odpowiednio skakać i lądować. Zbyt wysokie rzuty na samym początku, które zmuszają psa do wyskoków to duże ryzyko kontuzji. Dobrze jest pamiętać o tym, że najlepsze efekty osiągają Ci, którzy osiągają z psem najlepsze porozumienie – dlatego trening frisbee to nie tylko rzuty i skoki – to codzienna praca z psem i budowanie zaufania. Doskonalenie techniki rzutów i skoków to zaledwie ułamek treningu.

 

Jakie są odmiany dogfrisbee?


Tak jak w większości sportów i tutaj mamy do czynienia z kilkoma dyscyplinami. W zależności od tego, jaką dyscyplinę trenujemy, inaczej będzie wyglądał trening. Do najpopularniejszych odmian należą:

 

Longdistance

czyli wykonywanie jak najdłuższego rzutu przez handlera

 

Freestyle

polega na wykonywaniu przez handlera różnych technik rzutów, a pies demonstruje różne chwyty. Podczas pokazu para prezentuje przygotowany pod muzykę układ.

 

Time Trial

polega na wykonaniu dwóch rzutów na 20 metrowych (oczywiście złapanych przez psa) w czasie nie dłuższym niż 60 sekund. Wygrywa para, która ukończy konkurencję jak najszybciej.

 

Dog Dartbee

polega na rzucaniu dyskiem do namalowanej na trawie tarczy tak, aby pies złapał dysk w odpowiedniej strefie punktowej.

 

Border collie wskakuje na plecy opiekuna, aby złapać dysk podczas treningu frisbee.

 

Gdzie trenować frisbee?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że spot ten można trenować wyłącznie na miękkich powierzchniach – idealna jest trawa. Absolutnie zabronione jest trenowanie na asfalcie czy betonie! Tylko miękka powierzchnia jest bezpieczna dla psich stawów. Przed treningiem koniecznie trzeba sprawdzić teren – czy nie ma na nim dołów, kamieni lub szkła. Nie należy trenować także na mokrej trawie, błocie lub śniegu – pies biegnący po takiej powierzchni może się poślizgnąć.

 

Czym rzucać w dogfrisbee?

Najlepsze do tego są profesjonalne dyski do rzucania – o odpowiedniej wielkości i wadze dopasowanej do konkretnego psa. Na początek warto zakupić lekki, bezpieczny dysk termoplastyczny, aby w ogóle sprawdzić czy jest to sport dla nas. Zamiast dysku na sam początek można również zakupić inne zabawki do rzucania – sznurki lub piłki. Nauka aportowania jakiegokolwiek przedmiotu jest dobrym wstępem do frisbee. Po czym poznamy, że to sport dla nas? Po radości i zaangażowaniu psa. Pies, któremu spodoba się łapanie dysku, bardzo chętnie będzie chciał współpracować. Zdecydowanie nie każdy pies – ani nie każdy opiekun – połknie przysłowiowego „bakcyla”. A przecież to musi być dla obojga przede wszystkim przyjemność i najlepszy pomysł na spędzenie wspólnie czasu.



Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Super muszę spróbować