Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek australijski (Australian Shepherd) – charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Piękne, o wyjątkowej szacie i równie charakterystycznych oczach, owczarki australijskie podbijają serca wielu miłośników zwierząt. Są to jednak psy wymagające sporej uwagi opiekuna – pod względem wysiłku intelektualnego, fizycznego, ale również regularnej pielęgnacji gęstej okrywy włosowej.



Wbrew nazwie, owczarek australijski nie pochodzi z Australii, a jego zdrobnienie „Aussie” (Australijczyk) wymyślili Amerykanie. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, chociaż za kolebkę uznaje się Stany Zjednoczone – stąd typ amerykański rasy. Wśród genów owczarka australijskiego znajdują się głównie te pirenejskiego psa pasterskiego oraz owczarka szkockiego, a także pozostałych psów pasterskich przywożonych do USA. Początki krzyżowań sięgają XVI wieku.

Owczarek australijski występuje w wielu odmianach barwnych. Charakterystyczne są jego oczy, które mogą być niesamowicie błękitne.


Znaczny wzrost popularności rasa zyskała dzięki zawodom rodeo odbywającym się w Ameryce. Jay Sisler, gwiazda rodeo, w czasie przerw dawał występy ze swoimi owczarkami australijskimi. Umiejętności jego psów były niesamowite i robiły wrażenie na każdym widzu.

W 1972 roku powstały pierwsze związki zrzeszające hodowców Aussie, a oficjalne uznanie rasy przez FCI nastąpiło dopiero w 1996 roku.

 

 

Owczarek australijski typ amerykański - sylwetka

Średniej wielkości pies o sylwetce wpisanej w prostokąt. Waga dorosłego owczarka wynosi ok. 22 kg, jednak mimo tak lekkiej postury, jest ona muskularna i mocna. Jako psy pasterskie, dostosowane są do długiego wysiłku fizycznego – mają szeroką klatkę piersiową i proste nogi o silnym kośćcu. Głowa Aussiego ma wyraźnie zaznaczony stop. Uszy zwisające, trójkątne, wysoko osadzone. Szyja jest umiarkowanie długa, ale silna, z dużą kryzą. Owczarek australijski ma lekki, swobodny chód, bezproblemowy. Ogon może być długi lub naturalnie szczątkowy (natural bobtail).


Oczy są średniej wielkości, okrągłe. Dopuszczalne są kolory bursztynowy, brązowy lub niebieski – dopasowane do koloru okrywy włosowej. Plamki na tęczówkach są dozwolone.


Powyżej opisana sylwetka owczarka australijskiego jest wzorcowa i odpowiada wymogom federacji kynologicznych. Nie występuje i występować nie powinien miniaturowy owczarek australijski. Takie miniaturyzowanie osobników jest niebezpieczne dla zdrowia psa.

 

Aussie ma sierść średniej długości, prostą lub lekko falistą. Umaszczenie marmurkowe - merle jest połączeniem plamek różnych kolorów na podstawowym tle,

 

Owczarek australijski umaszczenie

Sierść owczarka Aussie jest półdługa. Prosta, miejscami może być lekko falista. Psy tej rasy mają wyjątkowo barwne umaszczenia. Największą popularnością cieszy się owczarek australijski blue merle i red merle, czyli odpowiednio: marmurkowa czerń z szarą podstawą oraz marmurkowa czerwień z jaśniejszą podstawą. Obok nich do podstawowych umaszczeń zalicza się czarne i czerwone jednolite (wątrobiane).
Pozostałe rodzaje umaszczeń dozwolone są w zależności od danego związku kynologicznego, wśród nich mogą być: czarno – białe, czerwono – białe, wszystkie umaszczenia z podpaleniem lub bez, odmiany merle z białymi znaczeniami lub bez – dając tzw. australijski tricolor.
Biel w umaszczeniu nigdy nie powinna dominować.

Owczarki australijskie mogą mieć plamki na oczach, jest to dopuszczalne i szczególnie częste w umaszczeniu merle.

Australijski owczarek - pielęgnacja i zdrowie

Bardzo gęsty podszerstek zapewnia tym owczarkom ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale jednocześnie sprawia trochę trudności z pielęgnacją. Na głowie, uszach, w okolicach łap sierść jest najkrótsza, najdłuższa za to na portkach, kryzie i klatce piersiowej i to właśnie tutaj należy poświęcić jej najwięcej uwagi ze względu na skłonności do kołtunienia. Zaleca się codzienne czesanie grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach, najlepiej metalowym. Do rozbicia już powstałych kołtunów sprawdzi się zgrzebło. Co parę dni najbardziej owłosione miejsca najlepiej przeczesać dodatkowo pudlówką. Szczególną uwagę należy zwrócić w okresie linienia, owczarki Aussie intensywnie przechodzą wymianę sierści. Zwisające uszy należy regularnie sprawdzać i w razie potrzeby wyczyścić.


Jako choroby typowe dla rasy można wyróżnić wypadanie rzepki, dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Owczarki Aussie narażone są na problemy z układem ruchu, dlatego tak ważne jest zachowanie ich odpowiedniej kondycji już od szczeniaka. W okresie tym psy nie powinny wysoko skakać, ani pokonywać wiele schodów samodzielnie. Rasa ta wykazuje również częstsze zachorowania na padaczkę, kataraktę i postępujący zanik siatkówki.


Owczarek australijski jako pies żywiołowy, przy odpowiedniej dawce ruchu cieszy się świetną kondycją i sylwetką. Aby utrzymać prawidłową masę ciała i szybką regenerację mięśni zaleca się karmić go wysokobiałkową karmą, z dużą zawartością mięsa. Warto zwrócić uwagę czy karma zawiera składniki chroniące stawy i wzmacniające kości psa – chondroitynę i glukozaminę. Dla pięknej i lśniącej sierści można wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe Omega, pochodzące z naturalnych źródeł.

Owczarek australijski jest silnym, muskularnym psem. Jego sylwetka wpisana jest w prostokąt.

Owczarek australijski charakter

Aussie bez wątpienia są psami użytkowymi, pracującymi. Przejawia się to w ich wytrzymałości, sile, a także w temperamencie i instynkcie obronnym. Do dzisiaj służy jako pies pasterski, do pilnowania stad bydła i owiec.
Połączenie sprytu, wysokiej inteligencji oraz upartości stanowi niełatwe połączenie. Owczarki australijskie szybko się uczą, jednak nie tylko dobrych rzeczy – wystarczy chwilowe pobłażanie ze strony opiekuna, a te psy w mig to wykorzystają. Między innymi z tego względu, opiekun Aussiego powinien być konsekwentny i wymagający, posiadający sporo czasu dla pupila. Rasa ta wymaga bowiem dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu, świetnie odnajduje się w psich sportach, gdzie z łatwością współpracuje z człowiekiem. Mimo niezależności, owczarek Aussie szuka kontaktu z człowiekiem i pieszczot. Po pracy, chętnie wtuli się w swoją rodzinę.

Owczarki australijskie dobrze odnajdują się w tętniących życiem mieszkania, jednak najlepiej czują się w miejscach z dostępem do ogrodu. Lubią zabawy z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi. Należy jednak uważać na inne gatunki zwierząt, jako psy pasterskie Aussie mają tendencje do zaganiania i chwytania ich, co dla małych zwierząt może skończyć się tragicznie. Owczarki należy również odpowiednio wcześnie socjalizować, szczególnie mając na uwadze spacery po miejskich ulicach. Rowerzyści, osoby jeżdżące na deskorolkach, łyżworolkach i innych sprzętach, nieznane i biegające dzieci mogą wywołać chęć pogoni i podszczypywania za kostki czy łydki. Podobne instynkty wywołać może nawet wolno jeżdżące auto. Do treningów owczarków najlepsze będą akcesoria treningowe, takie jak długie smycze i szelki z odblaskami, przysmaki. Konieczne jest wyposażenie psa w adresówkę.

 

 

Owczarek australijski - cena i hodowla

Hodowle Aussie są coraz bardziej popularne w Polsce. Większość z nich szczyci się posiadaniem miotów blue merle. Cena Australian Shepherd waha się od 4 do 6 tysięcy zł, co uzależnione jest od wyników hodowlanych, osiągnięć rodziców oraz potencjału szczeniaka. Decyzja o kupnie psa powinna być gruntowanie przemyślana, nie tylko ze względu na wysoką cenę. Legalne hodowle dbają o dobrostan psów, prawidłowy dobór par do rozpłodu i regularnie badania osobników.

 



Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość