Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu – jak się przygotować?

Szczeniak w domu to wielka radość, ale też ogromna odpowiedzialność. Biorąc zwierzę pod swój dach, należy zadbać o zaspokojenie jego wszystkich potrzeb. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo pupila. Od pierwszych dni trzeba też rozpocząć socjalizację psa.Pierwsze dni szczeniaka w domu są dla niego stresującą sytuacją. Co więcej, to okres, w którym kształtuje się zarówno charakter zwierzęcia, jak i jego relacja z właścicielem. Z tego względu warto jak najlepiej przygotować się do opieki nad psem. Dobry początek życia z czworonogiem pod jednym dachem przełoży się pozytywnie na wszystkie wspólnie spędzone lata.

 

Szczeniaki mogą zostać odebrane od matki po ukończeniu około 10 tygodnia życia. Wtedy też należy zapewnić socjalizację szczeniaka.

 

Wyprawka dla szczeniaka w nowym domu

Nim szczeniak pojawi się w domu, warto zaopatrzyć się we wszystkie rzeczy niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb. Już w czasie przewożenia psa w nowe miejsce potrzebny może być transporter i specjalne pasy do samochodu. Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać parę istotnych rzeczy.W domu na szczeniaka powinno czekać własne legowisko, najlepiej w miejscu, w którym psiak będzie blisko opiekunów. To sprawi, że poczuje się bezpiecznie na nieznanym terytorium. W legowisku można położyć kocyk lub zabawkę przesiąkniętą znanymi zwierzęciu zapachami, by i w ten sposób dodać mu otuchy w trudnych chwilach.Szczeniaka trzeba wyposażyć w miski do jedzenia i picia. Pupil musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Na początek warto zakupić mu taką samą karmę, jak ta, którą był dotąd żywiony – nagła zmiana mogłaby przysporzyć mu problemów trawiennych i dodatkowego stresu. Po tygodniu można wprowadzić do diety szczeniaka inną karmę (stopniowo mieszając ją ze starą), pamiętając jednocześnie o utrzymywaniu odpowiednio zbilansowanej diety.W psiej wyprawce muszą znaleźć się przedmioty służące higienie, takie jak szczotka do pielęgnacji sierści czy szczoteczka do zębów. Niezbędne akcesoria dla szczeniaka to także smycz i szelki lub obroża. Psa trzeba jak najszybciej zacząć wyprowadzać na spacery (już w okresie kwarantanny warto zabierać go w bezpieczne miejsca). Wpłynie to korzystnie na naukę czystości (by szczeniak mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, trzeba wychodzić z nim nawet co dwie godziny) oraz proces socjalizacji zwierzęcia. Spacery są także doskonałą okazją do niezbędnej aktywności.

W nowym domu nie może zabraknąć zabawek dla szczeniaka, zwłaszcza w okresie kwarantanny (gdy aktywność zwierzęcia na dworze jest ograniczona) i w czasie ząbkowania. Zabawa nie pozwala psu na nudę i stymuluje jego rozwój. Może też służyć budowie więzi z opiekunem.

 

Zobacz także: Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

 

Szczeniak labradoodle uczy się w nowym domu.

 

Bezpieczeństwo szczeniaka w nowym domu

Nim szczeniak zamieszka w domu opiekuna, trzeba przystosować nowe lokum tak, by było dla niego bezpieczne. Podstawowym sposobem poznawania rzeczywistości jest dla malca gryzienie interesujących go przedmiotów. Dlatego w domu muszą zostać zabezpieczone przewody elektryczne, ostre narzędzia, chemikalia, toksyczne rośliny i wszelkie inne potencjalnie groźne dla zwierzaka elementy. Dobrym rozwiązaniem na pierwsze dni szczeniaka w domu może być klatka (zwierzę trzeba do niej przyzwyczaić stopniowo, poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń). Nie tylko ograniczy psu możliwość eksploracji terytorium, gdy zostanie bez nadzoru, ale i wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa.Nowy opiekun musi zadbać o bezpieczeństwo szczeniaka także poza domem. Zwierzę powinno zostać poddane niezbędnym szczepieniom. Warto zaczipować je na wypadek zaginięcia, a co najmniej przypiąć do obroży adresówkę.

Bezpieczeństwo szczeniaka to również stała opieka weterynaryjna. Do wizyt u lekarza najlepiej przyzwyczajać psa od pierwszych tygodni w nowym domu. Dobrze jest też poprosić weterynarza o pomoc w skompletowaniu domowej apteczki dla pupila.

 

 

Socjalizacja i habituacja od pierwszych dni w nowym domu

Od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu trzeba dbać o jego prawidłową socjalizację. Zaniepokojonemu nową sytuacją zwierzęciu należy się pewna taryfa ulgowa, niemniej od początku warto stawiać mu granice (np. nie pozwalać mu spać we własnym łóżku) i uczyć przydatnych umiejętności (np. sygnalizowania potrzeby wyjścia na spacer). Habituacja ma także służyć oswojeniu zwierzęcia z rozmaitymi sytuacjami, więc należy stopniowo dostarczać mu różnego rodzaju bodźców. Szczeniak powinien także nauczyć się zostawać sam. Jednocześnie trzeba poświęcać mu możliwie najwięcej czasu. Kontakt z psem to jedyny sposób na zbudowanie jego głębokiej więzi z opiekunem.

 

Może Cię zainteresować: Jak wychować psa?

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość