Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Papuga amazonka – jaki ma charakter i jak o nią dbać?

Papugi amazonki znane są ze znakomitej umiejętności naśladowania ludzkiej mowy, zaraz obok słynnych żako i kakadu. Są niezwykle inteligentne i bardzo lubią kontakt ze swoim opiekunem. Występuje 26 gatunków amazonek, zasiedlających Amerykę Środkową, Południową oraz wyspy Morza Karaibskiego. Jako ptaki towarzyskie, zdolne i przepięknie ubarwione, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród hodowców. W tym artykule przedstawimy charakterystykę papug amazonek, a także pokrótce powiemy o innych gatunkach papug hodowlanych.

 

Papuga amazonka

 

Gatunki papug hodowlanych

Do najbardziej popularnych gatunków papug trzymanych w domu należą omawiane w tym artykule amazonki. Charakteryzują się one niezwykłymi zdolnościami naśladowania dźwięków, przepięknym ubarwieniem i odpornością na stres. Żyją około 40-50 lat.


Kolejnym gatunkiem papugi cieszącym hodowców jest kakadu, pochodząca głównie z Australii. W Polsce najczęściej hoduje się kakadu żółtoczubą. Jest to biało upierzony ptak, z jaskrawożółtymi piórami tworzącymi charakterystyczny czub. Samce i samice można rozróżnić po oczach: u samca są one czarne, a u samicy bardziej brązowe lub czerwone. Dożywają ponad 50 lat.


Papugi faliste odznaczają się niewielkim rozmiarem – osiągają 18-20 cm długości. Najczęściej są upierzone niebiesko, żółto lub tęczowo. Powinny być trzymane parami. Papuga falista to ptak inteligentny i nietrudny do oswojenia, a także tani – kosztuje ok. 30 zł. Pochodzi z Australii, żyje do 15 lat.

 

Nimfa charakteryzuje się pomarańczowymi plamami na policzkach oraz pierzastymi czubkami. Jest bardzo towarzyska i przywiązuje się zarówno do innego przedstawiciela swojego gatunku, jak i do człowieka. Potrzebuje ruchu poza klatką oraz zabaw. Przy odpowiednich warunkach dożywa do 14 lat.


Ara pochodzi z Afryki Południowej i osiąga spory rozmiar – wraz z ogonem od 45 do 95 cm! Dożywa ok. 60 lat, należy więc do papug długowiecznych. Ze względu na ich rozmiar potrzebuję odpowiednio dużej woliery. Łatwo dają się oswoić, są jednak dość hałaśliwe i z tego powodu mogą nie nadawać się do trzymania w mieszkaniu.

 

Żako to średni ptak o długości ciała 30-35 cm. Ta papuga znana jest ze znakomitych zdolności naśladowania ludzkiej mowy oraz silnego przywiązania do swojego opiekuna. Wymaga częstego kontaktu i wspólnych zabaw. Jeśli czuje się samotna, ma skłonności do agresji i depresji. Dlatego należy mieć na uwadze wysokie wymagania w hodowli tego właśnie gatunku.


Aleksandretta obejmuje wiele gatunków, lecz do najbardziej popularnych należą aleksandretta obrożna i większa. Te papugi wykazują się towarzyskością i inteligencją. Żyją do 30 lat, jeśli mają odpowiedni pokarm i opiekę.


Papużki nierozłączki, jak sama nazwa wskazuje, są stadne i nie mogą być trzymane pojedynczo. Są ufne i towarzyskie, szybko przyzwyczajają się do człowieka. Mają dużo energii, dlatego należy zapewnić im czas swobodnego latania poza klatką, jednakże dopiero gdy się je oswoi.

 

Zobacz ofertę klatek dla papug

 

Odmiany papugi amazonki

Amazonki liczą aż 26 gatunków. Do najbardziej rozpowszechnionych należą amazonka żółtogardła i niebieskoszczelna. Głównie o nich będzie dalsza część artykułu. Poza tymi dwiema, hoduje się również między innymi amazonki modrobrewe, białoczelne, zmienne, skromne i kubańskie.

 

 

Cechy wyglądu papug amazonek

Są to dość duże ptaki, osiągające długość ciała od 25 do 45 cm. Upierzenie jest przeważnie zielone, często z czerwonymi plamkami na głowie i ogonie. Natomiast upierzenie głowy najczęściej jest żółte. Skrzydła mają średnią długość, nie sięgają końca ogona. Młode papugi wyróżniają się szarą tęczówką, która wraz z wiekiem staje się czerwona lub brązowa. Dorosłe osobniki ważą około 500 g. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego – trudno jest odróżnić osobnika męskiego od żeńskiego.

 

Papuga amazonka

 

Papugi amazonki – charakter

Amazonki są niezwykle towarzyskie, inteligentne i skore do zabawy, a także interakcji z człowiekiem. Odznacza je przyjacielskość, jedynie w okresie lęgowym mają tendencję do zachowań agresywnych. Należy zapewnić im drewniane zabawki, które będą mogły niszczyć, aby zaspokoiły potrzebę żucia drewna. Samice wydają się spokojniejsze niż samce. Są to ufne ptaki, najlepiej jeśli cała rodzina uczestniczy przy ich karmieniu i wychowywaniu.

 

 

Klatka dla papugi amazonki - wymagania

Minimalny rozmiar klatki to 70x80 cm, jednak ze względu na dużą potrzebę ruchu, im większa klatka, tym lepiej. Należy zapewnić papugom podwieszane miski, ponieważ w naturze te ptaki rzadko schodzą na ziemię. Klatka powinna obfitować w liny i pierścienie. Najlepiej sprawdzi się woliera, w której papuga będzie mogła swobodnie latać.

 

 

Pokarm dla amazonki

Jak u wszystkich papug, głównym pokarmem jest mieszanina ziaren takich jak proso, owies, słonecznik, kukurydza. Nie należy podawać im mięsa, natomiast dobrze sprawdzą się owoce i warzywa włączone do diety wraz z ziarnami. Doskonałym dodatkiem dla papug będą orzechy i gałązki wierzby. Warto stosować naturalne suplementy mineralne: sepię lub pokruszone muszle. Amazonki odznaczają się dobrym apetytem i często jedzą.

 

 

Papuga amazonka hodowla

Ptaki te w niewoli dożywają około 50 lat. Potrzebują wilgotnego powietrza, dobrze jest codziennie spryskać klatkę wodą. Szybko przyzwyczajają się do tego i wyczekują kolejnej okazji do kąpieli. Istotnym aspektem hodowli amazonek jest ich łączenie się w pary – nie powinien robić tego hodowca. Amazonki spontanicznie dobierają się i jako zwierzęta monogamiczne, silnie się do siebie przywiązują i spędzają ze sobą całe życie. Dlatego nie należy w to ingerować. Istotne są wymiary budek lęgowych, powinny wynosić około 35x35x70 cm, z otworem o szerokości 12-14 cm. Jaja (2-4) wysiadują przez 25 dni. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest trzymać amazonki w stadzie, zdecydowanie lepiej funkcjonują w grupie. Papuga amazonka – cena to około 2000 złotych.



Papugi amazonki są wspaniałymi ptakami dla hodowców, którzy pragną spędzać ze swoim pupilem dużo czasu. Wymagają regularnej zabawy, odpowiedniego karmienia i ruchu. Z dużym prawdopodobieństwem podejmą naukę naśladowania mowy, do której mają najlepsze predyspozycje. Uwielbiają gwizdać oraz powtarzać dźwięki ze swojego otoczenia. Te pięknie ubarwione, wesołe i ciekawskie ptaki mogą stać się przyjacielem na długie lata.

 

Może Cię zainteresować: Jak wybrać imię dla papugi?




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
VITAPOL Duża papuga 25kg
310.67  (12.43 zł / kg)