Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Papuga nimfa – jak wygląda, jaki ma charakter i jak o nią dbać?

Nimfy to inteligentne, przyjazne ptaki, które spośród innych popularnych gatunków papug wyróżniają się oryginalnym upierzeniem (z charakterystycznym czubkiem na głowie) i wyjątkowo przyjemnym głosem. Mogą na długo stać się wspaniałymi towarzyszami – w niewoli papuga nimfa żyje nawet 25 lat!

Papugi nimfy – podobnie jak papużki faliste – pochodzą z Australii, gdzie ich istnienie odkryto już pod koniec XVIII wieku. Szybko stały się jednym z najpopularniejszych gatunków hodowlanych. Mają bowiem wiele zalet – od wyjątkowej skłonności do interakcji z ludźmi, po stosunkowo niską cenę (około 50–100 zł). Nimfy nie są trudne w utrzymaniu, ale mają specyficzne wymagania, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie.

 

 

Charakterystyka papugi nimfy

Papuga nimfa to ptak o średnich rozmiarach – długość jej ciała wynosi około 30 cm (z ogonem), masa – około 100 g. W naturze występują wyłącznie nimfy o szarym umaszczeniu, z żółto-pomarańczowymi elementami na głowie. W hodowli powstało wiele krzyżówek – perłowa, cynamonowa, lutino (z przewagą żółci), szek (w barwne plamy) czy białogłowa (nazywana też czasem niebieską – papuga nimfa o takim umaszczeniu nie ma pomarańczowych „wypieków”). Samce mają bardziej intensywne barwy niż samice.

W odróżnieniu od większości papug, nimfy cechują się bardzo przyjemnym dla ludzkiego ucha, dźwięcznym głosem. O ile samice są zwykle milczące, samce wręcz „śpiewają”. W ten sposób zwracają na siebie uwagę partnerki, ale też np. wyrażają zadowolenie. Jak wiadomo, papugi potrafią naśladować dźwięki. Dlatego śpiew nimfy może polegać na odtwarzaniu zasłyszanych melodii.

Papugi nimfy są bardzo aktywne i ciekawskie. Ich niezwykle przyjazne usposobienie ma swoje zalety i wady. Oswojona nimfa chętnie towarzyszy opiekunowi przy każdej czynności, bawi się z nim i uczy rozmaitych sztuczek (co ciekawe, nie lubi być dotykana, ale można nauczyć ją siadania na palcu). Nie znosi samotności i pozostawiona sama w klatce, może natarczywie dopominać się uwagi, co bywa uciążliwe. Może też popaść w apatię, co odbija się na jej zdrowiu. Rozwiązaniem jest zakup co najmniej pary nimf, by dotrzymywały sobie towarzystwa. Warto wiedzieć, że papugi nimfy są monogamiczne – nie należy rozdzielać ich z raz wybranymi partnerami.

 


Klatka dla papugi nimfy

Papugi nimfy potrzebują dużo przestrzeni. Uwielbiają latać, a brak ruchu wpływa niekorzystnie na ich zdrowie i samopoczucie. Żadna klatka nie jest dla nich wystarczająco duża, więc jeśli opiekun nie zamierza wypuszczać ptaka, powinien rozważyć zakup innego gatunku. Minimalny rozmiar klatki dla parki to 80 x 50 x 80 cm. Powinna ona mieć prosty, prostopadłościenny kształt (inne klatki mogą być efektowne dla ludzi, ale nie zaspokoją ptasiej potrzeby komfortu i bezpieczeństwa) i poziome pręty (by nimfa mogła się wspinać) odległe od siebie o nie więcej niż 1,6 cm (by zwierzę nie zraniło się, utknąwszy między nimi).

W klatce należy umieścić żerdzie do siedzenia, ustawić miseczki na karmę i świeżą wodę. Dno najlepiej wyłożyć papierowym ręcznikiem lub niezadrukowanym papierem – żwirek czy piasek są trudne w utrzymaniu, a zjedzone przez papugę, mogą jej poważnie zaszkodzić. W klatce nie może zabraknąć zabawek – huśtawek, drabinek, gałązek do ogryzania itd.

Klatka powinna stać tam, gdzie najczęściej przebywa opiekun nimfy, a jednocześnie z dala od okien czy grzejników. Papugom nie służy przeciąg czy gwałtowne zmiany temperatury. Papugi nimfy powinny mieć możliwość jak najczęstszego przebywania poza klatką. Nim jednak wypuści się pupili na teren mieszkania, trzeba je dobrze zabezpieczyć, np. zamknąć i zasłonić okna, schować kuchenne noże, rozgrzane żelazko itd.

 

Sprawdź karmy dla nimfy


Co jedzą papugi nimfy?

Nimfy żywią się głównie ziarnami, więc ich mieszanka (zawierająca głównie proso i kanar) powinna stanowić podstawę ptasiego menu. Warto sięgać po gotowe produkty, bo są one dobrze zbilansowane. Dietę papużek nimf trzeba uzupełniać o świeże warzywa, owoce i zioła. Można też podawać ptakom niewielkie ilości nasion roślin oleistych. W klatce musi znaleźć się wapienna kostka, która dostarcza nimfom niezbędnych składników mineralnych, a przy okazji służy ścieraniu dziobów.



Anna Dobroń


Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość