Papuga ara – piękny, egzotyczny ptak, cechujący się nieprzeciętną inteligencją – jest obiektem pożądania wielu osób. Jej utrzymanie wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony opiekuna. A ponieważ ara żyje nawet kilkadziesiąt lat, trzeba dobrze przemyśleć decyzję o jej zakupie.
Ara to zwierzę, które ma dość duże wymagania. Przede wszystkim potrzebuje sporo przestrzeni, co odbiega od stereotypowego wizerunku kolorowej, gadającej papugi w niewielkiej klatce. Jeśli chcemy, by stała się ozdobą naszego mieszkania, pomyślmy o zakupie np. papużek falistych. Z czym należy się liczyć, decydując się na przyjęcie pod swój dach majestatycznej ary?
Wymagania papugi ary
Rozważając zakup papugi ary, musimy w pierwszej kolejności wykluczyć wszystkie powody, dla których taki pupil mógłby okazać się złym dla nas wyborem.
- Cena papugi ary waha się w zależności od odmiany. Najtańsza i najłatwiej dostępna ararauna kosztuje kilka tysięcy. Cena ary zielonoskrzydłej to zwykle ponad 10 tysięcy złotych. Potencjalny nabywca od początku musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Zwierzę jest także kosztowne w utrzymaniu.
- Ara to ptak niezwykle towarzyski. Jeśli nie poświęca się mu dostatecznie dużo uwagi, dziczeje, a nawet cierpi na zaburzenia psychiczne. Hodowla ary jest więc kiepskim pomysłem, jeśli spędzamy wiele czasu poza domem. Kompromisem może być zakup większej liczby ptaków, ale skazane głównie na własne towarzystwo, nie zsocjalizują się z człowiekiem i pozostaną jedynie egzotyczną ozdobą domu.
- Ary są duże (rozpiętość ich skrzydeł to nawet 1 m), więc potrzebują sporo miejsca. Wymagają klatki nie mniejszej niż wysokiej na 2 m, o podstawie 1 x 1 m. Muszą także mieć na terenie domu (wypuszczanie papugi na zewnątrz może skończyć się tragicznie) bezpieczną przestrzeń do fruwania.
- Ary są dość głośne. W budynku wielorodzinnym z pewnością będą uciążliwe dla sąsiadów, a w małym mieszkaniu – być może i dla samych opiekunów.
- Oswojenie ary wymaga sporo wprawy i cierpliwości – papuga nie jest dobrym wyborem dla osoby bez żadnego doświadczenia w hodowli ptaków.
Biorąc pod uwagę, ile żyje papuga ara, opieka nad nią może okazać się zobowiązaniem na całe życie. Zakup ptaka nie powinien więc być chwilowym kaprysem.
Wyprawka dla papugi ary
Jeśli powyższy opis nie zniechęca nas do zakupu ary, musimy przygotować dla niej odpowiednią wyprawkę. W jej składzie koniecznie powinny się znaleźć:
- duża klatka wyposażona w solidne pręty (ara ma bardzo mocny dziób),
- żerdzie w postaci nieokorowanych konarów o średnicy ok. 5 cm,
- ceramiczne lub metalowe miski na karmę i wodę,
- naturalny podkład na dno klatki (najmniej problemów sprawia kukurydziany lub drewniany; musimy na bieżąco usuwać z niego odchody, a raz w tygodniu wymieniać go w całości),
- zabawki (drabinki, huśtawki, lusterka z dzwoneczkiem itp.).
Karma dla papug
Co je papuga ara?
Skrzydlatemu pupilowi musimy zapewnić nie tylko odpowiednie warunki do życia, ale też prawidłową dietę. Jej podstawą powinna stać się
mieszanka ziaren dla dużych papug. Dobrą alternatywą dla niej jest zbilansowany
granulat dla ar. To droższy produkt, ale podając go papudze, mamy pewność, że nie zabraknie jej żadnych substancji odżywczych. Z mieszanki zaś ara może wyjadać jedynie te ziarna, które najbardziej jej smakują.
W składzie diety ary powinny znaleźć się także:
- świeże warzywa (np. marchew, buraki) i owoce (np. winogrona, cytrusy)
- kiełki nasion (np. słonecznika, pszenicy),
- orzechy (najlepiej nadłupane – ich jedzenie dostarcza arom dużo zabawy),
- przysmaki (np. kolby), suplementy mineralno-witaminowe.
Czym odwdzięczy się papuga ara?
Papugi ary bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Początkowo musimy zachować w kontaktach ze swoim pupilem sporą ostrożność – wystraszony może nas zranić swoim potężnym dziobem. Zaufanie ary najłatwiej zaskarbić sobie, pozostawiając ją w spokoju w klatce, ale spędzając dużo czasu w jej pobliżu. Jeśli będziemy dużo do papugi mówić, możemy mieć nadzieję, że z czasem nam odpowie. Inteligentne ary uczą się naśladować ludzką mowę i potrafią adekwatnie reagować na wiele sytuacji.
Anna Dobroń
Milena Kostrubiec