Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń małopolski, czyli perła regionu - najważniejsze informacje o rasie

Bohaterami naszych artykułów były już konie fryzyjskie, araby czy konie andaluzyjskie. Dzisiaj z dumą opowiemy ci o rodzimej rasie koni, a mianowicie o koniu małopolskim. Jaki charakter ma koń małopolski, czym się wyróżnia i dlaczego nazywany jest perłą regionu? Zaraz wszystko stanie się dla ciebie jasne. Jeśli kochasz konie, zapraszamy do lektury!

 

 

Koń małopolski opis

Znasz powiedzenie: cudze chwalicie – swojego nie znacie? W przypadku konika małopolskiego to stwierdzenie często się sprawdza. Oczywiście, są w Polsce miłośnicy tej wyjątkowej rasy, równocześnie wielu hodowców czy właścicieli nadal bardziej ceni konie zagraniczne. Czy słusznie? Niekoniecznie. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem czterokopytnego przyjaciela, koniecznie przeczytaj opis naszej rodzimej rasy, czyli opis konia małopolskiego.

 

Koń małopolski gniady w kantarku.

 

4 odmiany koni małopolskich

Nie bez kozery koń małopolski jest nazywany perłą regionu. To jeden z najdzielniejszych koni świata. Mimo że jako rasa koń małopolski został uznany dopiero w 1962 roku, to ten typ koni był hodowany w Małopolsce, na terenie dawnej Rzeczpospolitej, już od końca XVI wieku. Polska husaria jeździła na „małopolaninach”. W koniach małopolskich płynie krew konika polskiego, a także koni perskich, arabskich, tureckich, turkmeńskich, angielskich i angloarabskich.

Wyróżniamy 4 odmiany koni małopolskich:
• dąbrowsko-tarnowską
• kielecką
• sądecką
• lubelską

 

 

Koń małopolski waga i wzrost

Konie małopolskie są mniejsze i średnio o 100 kg lżejsze od koni wielkopolskich. Klacze w kłębie osiągają ok. 157-165 cm wzrostu, ogiery mogą osiągać 160 – 168 cm wzrostu w kłębie. Głowa koni małopolskich jest mała, zgrabna, orientalna. Zdobią ją duże, łagodne i mądre oczy. Konie te mają łabędzią szyję, szeroką klatkę piersiową, długie, suche i mocne kończyny. Ich sierść jest lśniąca i przyjemna w dotyku. Najczęściej występują konie gniade i siwe. We wzorcu rasy nie dopuszcza się koni maści dereszowatej.

 

 

Koń małopolski - charakter

Konie małopolskie są bardzo inteligentne, odważne, temperamentne, ale równocześnie stabilne i przyjazne. Posiadają swoją dumę. Ponadto te wspaniałe zwierzęta są wytrzymałe, równocześnie potrzebują zrównoważonej aktywności. Pamiętaj, że konie nie powinny pracować więcej niż 3 godziny dziennie (4 godziny to max). Dlaczego? Ponieważ konie, mimo swojej postury, są bardzo wrażliwe i delikatne. Podobnie jak ludzie. przeżywają emocje, a jazda rekreacyjna jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym. Dlatego, żeby utrzymać swojego końskiego przyjaciela w dobrym zdrowiu, trzeba o niego zadbać i zapewnić mu:

• zbilansowaną dietę (dobra proporcja między paszą objętościową i paszą treściwą)
• odpowiednią dawkę ruchu: nie mówimy tutaj tylko o treningu (konie uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, pola, łąki są ich naturalnym środowiskiem, zabieraj swojego przyjaciela na spacery z ziemi)
• rutynę (konie lubią rutynę i stały plan dnia)
• bliskość stada
• miłość opiekuna i wspólna więź koń - opiekun

Poznaj tajniki mowy ciała konia

 

 

Ile kosztuje koń małopolski?

Ceny za konia małopolskiego są mocno zróżnicowane i średnio wynoszą od 15.000 złotych wzwyż. Na cenę konia wpływa jego historia, wiek, płeć, pochodzenie i wiele innych czynników. Po wybraniu najlepszych stajni i hodowli, radzimy ci udać na pierwsze spotkanie z weterynarzem, który oceni stan zdrowia konia.

Podczas pierwszego kontaktu bądź uważny i sprawdź, jak koń się zachowuje: czy jest spokojny, pewny siebie i pogodny, czy też wykazuje oznaki niepokoju i jest nerwowy. Zobacz, czy obecny właściciel okazuje mu szacunek. Dobra relacja między obecnym opiekunem a koniem to świetny znak. Ponadto sprawdź, czy koń z lekkością daje się siodłać i czy bez problemu podaje kopyta do czyszczenia. Wszelki opór oznacza dyskomfort konia: przed zakupem należy zbadać jego przyczyny.

 

 

Trujące rośliny dla koni małopolskich

Kto posiada konie, ten nie raz wpuszczał je do swojego ogrodu na soczystą trawkę. Jeżeli i ty zapraszasz swoich czterokopytnych przyjaciół do przydomowego ogrodu, musisz uważać na trujące rośliny dla koni. Koniom małopolskim szkodzi między innymi bukszpan, cis i tuja. Zatrucia grożą bardzo poważnymi chorobami, a nawet śmiercią. Dlatego zanim zaprosisz swoją ekipę do ogrodu, weź sekatornożyce do żywopłotu i tnij, usuwaj trujące rośliny dla koni. Zawsze powtarzamy, że mądre zwierzęta mają dobry instynkt, pamięć, rozpoznają trujące rośliny po zapachu i smaku i raczej nie zjedzą tego, co im nie służy, ale lepiej nie ryzykować, bo zdarzały się już tragiczne zatrucia. Pamiętaj, że na łąkach też mogą rosnąć niebezpieczne rośliny i przed wpuszczeniem na nie koni, dokładnie sprawdź teren wypasu. Natomiast, jeżeli nie chcesz zapraszać swoich pupili do ogrodu, koniecznie skoś soczystą trawę i podrzuć ją swojej końskiej ekipie.

 

Koń małopolski bryka na pastwisku.

 

Zdrowie koni małopolskich

Konie małopolskie cieszą się dobrym zdrowiem, ale błędy w żywieniu czy opiece odbijają się na samopoczuciu tych zwierzaków. Jak zatem możesz zadbać o konia małopolskiego? Jest wiele czynników, które mają wpływ na dobrą kondycję psychofizyczną naszych czterokopytnych przyjaciół. Czytaj dalej i poznaj podstawowe wymagania koni.

  

Dieta

Konie potrzebują zbilansowanego pożywienia, przy czym nie ma jednej diety, która zaspokoi potrzeby każdego konia. Końskie menu dostosowujemy do indywidulanych wymagań zwierzęcia, patrząc, między innymi, na:
• intensywność treningu
• masę ciała
• temperament
• tempo przemiany materii
• wiek

Konie małopolskie (jak i konie innych ras) karmimy często i w małych ilościach. Radzimy ci podzielić paszę na 5 mniejszych porcji, a minimum na 3. Ogromnym błędem jest karmienie konia rzadko, większymi porcjami i w różnych odstępach czasowych. Taki sposób jest sprzeczny z naturą i budową konia, bo koński żołądek jest niewielki i przypomina piłkę do rugby, do tego jest mało rozciągliwy. Przekarmienie konia jest niebezpieczne.

Ponadto bardzo ważne jest zachowanie prawidłowych proporcji między paszą treściwą i paszą objętościową. Wiele cennych rad o karmieniu koni znajdziesz w artykule: Co jedzą konie?

 

 

Ruch

Konie kochają ruch. I nie mówimy tutaj o skokach przez przeszkody czy długim galopie, ale o umiarkowanej aktywności, która była obecna w życiu dzikich koni, przemierzających stepy i łąki w celu znalezienia pożywienia. Zabieraj swoich końskich przyjaciół na spacery po lesie. Zsiądź z siodła i buduj relację z ziemi. Jeżeli usłyszysz potrzeby swojego konia, w krótkim czasie zauważysz zmianę jego zachowana, a także postęp w treningach.

Podstawą dobrej współpracy jest zaufanie i relacja: nie zbudujesz jej wyłącznie z siodła. Daj sobie i swojemu przyjacielowi trochę luzu: pobaw się z nim na łące, kup piłkę do ćwiczeń, folię, pachołki i zaproś swojego pupila na tor przeszkód. Taka wspólna aktywność ma bardzo dobry wpływ na kondycję psychofizyczną konia i tobie też sprawi dużą frajdę.

Możę Cię zainteresować: Jak prawidłowo dbać o kopyta konia?

 

 

Konie małopolskie podsumowanie

Konie małopolskie to piękne, dumne i mądre zwierzaki. Są odważne, temperamentne, chętne do współpracy i wrażliwe na sygnały, które wysyła im człowiek. Płynie w nich krew konika polskiego oraz, między innymi, krew koni tatarskich, arabskich, tureckich, turkmeńskich i angielskich. Konie małopolskie wpisały się w naszą historię, bo wspierały polską husarię. Nie bez kozery są nazywane perłą regionu. Niektórzy hodowcy i właściciele stajni nie wyobrażają sobie życia bez koni małopolskich i są w nich bez reszty zakochani.
Wcale im się nie dziwimy.

Chcesz wiedzieć, jak lepiej zadbać o swojego konia? Przeczytaj artykuł: Choroby koni

 
Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość