Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ile palców ma koń? Kopyto konia - najważniejsze informacje

Palce u konia, czyli tak zwane kopyta, to część ciała, dzięki której zwierzę porusza się czy galopuje. Konie to jedyne ze zwierząt kopytnych, oprócz nich do tej grupy również zaliczają się osły czy zebry. Ważne jest dbanie o kopyta koni, bo to dzięki nim zwierzę może swobodnie chodzić. Warto regularnie badać i czyścić kopyta oraz wymieniać podkowy. Wszelkie uszkodzenia w tych rejonach mogą drastycznie obniżyć komfort życia koni, a nawet przerodzić się w poważniejsze schorzenia.

 

 

Palce u konia - budowa i podstawowe części

Ile palców u jednej kończyny ma koń? Z jakich elementów składa się kopyto konia? Pytań jest wiele, dlatego warto na samym początku odpowiedzieć sobie na nie, by lepiej poznać budowę palców konia, co przyda się w jego codziennej pielęgnacji. Kopyto u konia składa się z:
- koronki,
- ściany puszki kopytowej,
- ściany przedniej,
- ściany bocznej,
- ściany wsporowej,
- piętki,
- pęciny.


Warto zaznaczyć, iż przednie palce u konia mają inną strukturę niż tylne, najgrubsza przednia część to ściana przednia, a podeszwa kopyta przedniego powinna być odpowiednio wklęsła. Tylne kopyta u konia charakteryzują się spiczastą częścią palcową i nieco inną podeszwą. Ważny jest również kąt nachylenia pomiędzy ścianą przednią a podeszwą kopyta, powinien wynosić pomiędzy 55 a 60 stopni. Budowa palców u konia odgrywa istotną rolę w dalszym funkcjonowaniu zwierzęcia. Jeśli jedna część zostanie uszkodzona, to koń będzie odczuwać ból i dyskomfort podczas chodzenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie zwierzęcia.

 

 

Czy wygląd kopyta jest zależny od rasy konia?

Palce u konia w zależności od rasy i pochodzenia zwierzęcia, mogą mieć trochę inny kształt czy budowę. Przykładowo koń rasy American Saddlebread to typowe zwierzę zaprzęgowe, które posiada stosunkowo długie kopyta. W ich przypadku często stosuje się specjalny rodzaj podków, dostosowany do budowy i wyglądu palców. Typowo wyścigowe konie, o smuklejszej sylwetce mają również inne kopyta, pamiętajmy, że środowisko, w jakim się zwierzę wychowuje, również, wpływa na wygląd kopyt. Konik polski, czyli najstarsza polska rasa koni, charakteryzuje się mocnymi i niedużymi kopytami, które są dostosowane do prac polowych, do jakich zaprzęgano kiedyś zwierzęta. Palce u konia mogą mieć inny wygląd, ale niezmienna jest ich funkcja. Koń to stosunkowo duże zwierzę, cały ciężar ciała opiera się na kopytach, dlatego palce koni powinny być w jak najlepszym stanie, by móc utrzymać całe zwierzę.


Kopyto u konia - pielęgnacja

Dbanie o kończyny konia to istotna rzecz, której nie można zaniedbywać. Niestety wiele chorób w przypadku koni właśnie dotyczy kopyt, najczęstszym schorzeniem jest gnicie strzałki, czyli przysłowiowa choroba zaniedbania higieny zwierzęcia. Procesy gnilne uaktywniają się przez nadmiar szkodliwych bakterii i grzybów. Jeśli chcemy zadbać o konia, warto wspomagać się lekami oraz zmienić dietę i suplementację. Konie, które mają problemy z procesami trawiennymi czy kopytami powinny ograniczyć spożycie węglowodanów oraz trawy. Dieta powinna być bogata w witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podkowa to kolejny ważny element zabezpieczający kopyta konia, minimalizuje ryzyko kontuzji i zmniejsza ścieralność kopyta. Dodatkowo hacele, które wkręcamy w podkowę, mają działanie antypoślizgowe, idealnie sprawdzają się podczas zimy. Aktualnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli podków dopasowanych do potrzeb zwierzęcia. Dostępne są przykładowo podkowy:
- lecznicze,
- zwykłe,
- specjalne,
- korekcyjne.

Doborem odpowiedniej podkowy powinni się zajmować specjaliści, którzy dopasują ją pod typ kopyta i jego budowę.

 

 

Kończyna konia, palce - najczęstsze choroby

Palce u konia odpowiadają za podstawę zwierzęcia oraz chód, jeśli koń zaczyna utykać, warto sprawdzić stan jego kopyt. Brak odpowiedniej pielęgnacji i zaniedbanie diety, nie tylko osłabia organizm, ale również wpływa na pogorszenie się kondycji fizycznej.

Ochwat to jedna z chorób, która występuje u konia, polega na oddzieleniu się puszki kopytowej od warstwy twórczej kopyta. Schorzenie powoduje stan zapalny w kopycie konia, ma charakter ostry lub przewlekły. Ochwat rozwija się poprzez podawanie koniom nieodpowiednio zbilansowanej diety, zbyt dużej ilości białka czy braku ruchu. Warto obserwować zachowanie zwierzęcia, jeśli zauważmy, że kopyto konia jest gorące, albo zwierze nie jest w stanie stać i cały czas leży powinniśmy od razu skierować się do weterynarza. Palce u konia to siedlisko wielu szkodliwych bakterii i grzybów, przez które koń, chodząc, czuje duży dyskomfort, a nawet utyka. Gnicie strzałki czy rozwój innych infekcji, to jedne z poważniejszych chorób a pozbycie się ich wymaga czasu i odpowiedniego podejścia do problemu.

Przeczytaj więcej o ochwacie u koni - objawy, przyczyny, leczenie


Trzymanie konia na wilgotnej, brudnej ściółce również nie wpłynie pozytywnie na kondycję palców. Może się wytworzyć zapalenie ropne i wtedy konieczna będzie wizyta specjalisty i antybiotyki. Jeśli koń jest zaniedbany, najczęściej w miejscu starej podkowy gromadzą się grzyby i bakterie powodujące procesy gnilne. Wszystkie te elementy są składową całego problemu dotyczącego zdrowia konia. Warto regularnie badać palce u konia i nie zapominać o zbilansowanej diecie.

 

Przeczytaj więcej: Najczęstsze choroby koni

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość