Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń arabski (Arabian horse) – najważniejsze informacje o rasie

Proporcjonalna budowa, łabędzia szyja, piękne – wyraźne oczy, silnie zaznaczone chrapy, ogon dumnie podniesiony do góry – oto krótki opis konia arabskiego, który jest bohaterem naszego artykułu. Jeżeli chcesz poznać świat araba, dowiedzieć się, jaki ma charakter, co go wyróżnia, zaparz dobrą herbatę i rozpocznij ciekawą lekturę.

 

 

Historia koni arabskich

Pewnego dnia Mahomed postanowił poddać próbie swoje konie. Cały dzień pozostawił je bez picia, a kiedy, wieczorem, otworzył drzwi do wodopoju, równocześnie dał sygnał do bitwy i zawołał do siebie swoich końskich przyjaciół. Do proroka wróciło tylko 5 klaczy. Ta wyjątkowa piątka zrezygnowała z zaspokojenia swojego pragnienia i nie opuściła wojownika w obliczu rzekomego najazdu wroga. To właśnie te klacze stały się pramatkami 5. linii koni arabskich.

Być może zapytasz, co to jest za opowieść? Już ci mówimy. Ta opowieść to jedna z licznych legend o koniach arabskich, która krąży po świecie. Nie bez kozery bohaterkami tej historii są klacze. Klacze według Beduinów charakteryzowały się większą odpornością, wytrzymałością i łagodnością, a te cechy koni w trudnych, pustynnych warunkach były bardzo cenione przez członków najstarszego, arabskiego plemienia.

Beduini bardzo szanowali swoje klacze. Konie były jak członkowie rodziny i miały schronienie w namiocie ich właściciela, który nie raz doskonale znał imiona przodków swoich końskich przyjaciół. Ten szacunek, którym szejkowie obdarzali swoje konie, skutkował dobrą więzią i porozumieniem między zwierzęciem i człowiekiem.

Najlepiej o stosunku opiekunów do swoich koni mówi stare, arabskie przysłowie: Niech głodują i odczuwają pragnienie moje dzieci, ale nigdy mój koń.
Ok, ale dość tej historii, teraz opowiemy ci o wyglądzie i charakterze koni arabskich.

 

Koń arabski kasztanowaty w naturalnym otoczeniu.

 

Koń arabski opis

Domem gorącokrwistych koni arabskich jest Bliski Wschód, pustynne i często ubogie w roślinność tereny. To właśnie pochodzenie tych zwierząt rozwinęło w nich niezwykłą wytrzymałość i wytrwałość. Araby nie są duże. W kłębie osiągają ok. 160 cm wzrostu. Ich sierść jest krótka i lśniąca. Najczęściej spotykamy araby:
• gniade
• siwe
• kasztanowe

Konie arabskie są uznawane za wzór piękna: ich ciało jest harmonijne i dobrze zbudowane. Niewielką głowę zdobią duże, mądre oczy, mocno zaznaczone chrapy i zaokrąglony podbródek. Konie arabskie poznasz też po małych, charakterystycznych i wąskich uszach, które są lekko zwrócone ku sobie oraz po pięknej, długiej – łabędziej szyi. Od arabów bije duma i godność. To co jeszcze wyróżnia tę rasę, to 17 par żeber i 5 kręgów lędźwiowych (bowiem pozostałe konie mają 18 par żeber i 6 kręgów lędźwiowych).

 

Koń arabski siwy podczas pokazu.

 

Ile żyje koń arabski?

Araby są długowieczne. Mogą żyć ponad 30 lat. Ponadto charakteryzują się dużą płodnością.
Młode konie osiągają dojrzałość płciową ok. 3,5. roku życia, a w wieku 5 lat kończy się proces ich wzrostu i rozwoju. Kiedy popatrzysz z uwagą na araba, zachwyci cię jego ruch, który jest lekki, elegancki i płynny. Podczas galopu koń arabski jest szybki i zwrotny, a jego kłus charakteryzuje się duża dynamiką.

 

 

Konie pełnej krwi arabskiej a choroby

Mimo swojej wytrzymałości, araby, tak jak i ludzie, czasem chorują. Przyczyną chorób może być między innymi.

• nieprawidłowa dieta (czyli taka, która nie jest dopasowana do trybu życia konia, wieku czy temperamentu)
• zbyt mało ruchu
• stres (częste przemieszczani się konia w związku z zawodami, pokazami, opuszczenie swojego stada)
• bakterie i pasożyty


Pozbawione należytej opieki araby, tak jak inne konie, mogą cierpieć na wrzody (bardzo częsta przypadłość u koni wyścigowych – niestety – rzadko daje jednoznaczne objawy), kolkę czy ochwat. Ponadto konie arabskie ze względu na budowę kończyn, mogą być podatne na urazy i błędy postawy tylnych nóg.

Koniom mogą też grozić zatrucia. Jeżeli zapraszasz swoich końskich przyjaciół do ogrodu, przed wpuszczeniem swoich pupili na posesję, usuń z niej trujące rośliny (najczęstsze z nich to cis, bukszpan, tuja), doskonale pomogą ci w tym nożyce do żywopłotu i sekator. Pamiętaj też o zagrabieniu obciętych gałęzi i liści trujących roślin, a także liści oraz żołędzi dębu: jeśli, oczywiście, są na twojej posesji. Niebezpieczne dla koni rośliny mogą też rosnąć na pastwisku, dlatego zawsze warto je sprawdzić. Konie mają dobry instynkt i pamięć, ale nie radzimy ci ryzykować i wypuszczać swoich końskich przyjaciół na wypas przed dokładnym obejrzeniem terenu.

Przeczytaj więcej: Najczęstsze choroby koni

 

Koń arabski gniady na padoku.

 

Konie arabskie - charakter

W przeciwieństwie do koni fryzyjskich araby mogą się częściej płoszyć i być niespokojne. Wynika to z ich dużego temperamentu i mocnej wrażliwości na bodźce płynące ze świata zewnętrznego. Jeździec, który pracuje z arabem, powinien mieć to na uwadze i z dużym wyczuciem oraz wrażliwością komunikować się z koniem pomocami jeździeckimi (tę zasadę znają wszyscy świadomi jeźdźcy, bez względu na rasę konia, z którym mają przyjemność pracować).

Siłowe rozwiązania, przepychanki świadczą tylko o braku porozumienia, a nie złośliwości czy obojętności konia. Konie są zwierzętami stadnymi i z natury chcą nas zrozumieć. Ponadto araby potrzebują częstego kontaktu ze swoim opiekunem. W przeciwnym razie mogą być osowiałe, smutne i bardziej podatne na choroby.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

Konie arabskie w Polsce – konie z Janowa Podlaskiego

Pierwsze wzmianki o koniach arabskich w Polsce sięgają już XVI wieku. Obecnie dumą polskich hodowców i domem dla tych niezwykłych zwierząt jest stajnia w Janowie Podlaskim. Do Janowa z całego świata przyjeżdżają przyszli właściciele i opiekunowie arabów.
W stadninie jest ok. kilkaset koni czystej krwi arabskiej. Najdroższym arabem z Janowa Podlaskiego okazała się klacz Pepita. Jej nowy opiekun zapłacił za Pepitę 1 mln 400 tysięcy euro. To był rekord.

 

Siwy koń arabski.

 

Konie araby podsumowanie

Konie arabskie to jedna z najstarszych ras. Araby uchodzą za wzór piękna i doskonałości. Są temperamentne, wrażliwe, ciekawskie i chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem. Mają lekki i dynamiczny ruch. Są delikatnie i równocześnie wytrzymałe. Potrzebują świadomego przywódcy, który je zrozumie i mądrze poprowadzi.

Może Cię zainteresować: Żywienie koni



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość