Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń fryzyjski (Friesian horse) – najważniejsze informacje o rasie

Koń fryzyjski to niezwykłe zwierzę. Ludzie nazywają go „Czarną Perłą”. Wobec fryzów nie da się przejść obojętnie: zachwycają swoją masywną i proporcjonalną budową, są zrównoważone, cierpliwe i chętnie współdziałają z człowiekiem. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem konia fryzyjskiego lub, po prostu, fascynuje cię koński świat, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda rasowy fryz, jaki ma charakter, ile kosztuje i dlaczego jest tak ceniony przez ludzi.

 

Profile dwóch koni fryzyjskich.

 

Jak wygląda koń fryzyjski?

Jeżeli popatrzysz na fryza, od razu zauważysz, że jest to szlachetny, dostojny i znakomicie zbudowany koń. Te zwierzęta są masywne i silne. Charakteryzuje je szeroki grzbiet. Wysokość fryza w kłębie wynosi 155-160 cm. Jego kończyny są widocznie umięśnione, zakończone mocnymi kopytami. Pęciny fryza zdobią czarne szczotki.

Nic dziwnego, że fryzy nazywa się „Czarną Perłą”: są piękne, szlachetne, a we wzorzec rasy wpisują się wyłącznie konie kare, ewentualnie konie kare z malutką gwiazdką na czole. Fryzy zdobi lśniąca, krótka sierść, która wspaniale prezentuje się z imponująco długim i pofalowanym włosem na grzywie i ogonie. Głowa konia fryzyjskiego jest stosunkowo mała i osadzona na długiej oraz masywnej szyi. Oczy fryza są duże, wyraziste i spokojne.

 

 

Konie fryzyjskie - charakter

Ludzie uwielbiają fryzy nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także ze względu na ich charakter. Konie fryzyjskie są przyjazne, cierpliwe i mądre. Jeżeli będziesz mieć kontakt z zadbanym i zdrowym fryzem, od razu zobaczysz, że jest to koń, który lubi ludzi i chętnie z nimi współpracuje. Fryzy wspaniale wspierają dzieci i osoby niepełnosprawne, często pracują w rekreacji. Są zrównoważone i nie wykazują zbytniej tendencji do płochliwości oraz narowów.

Może Cię zainteresować: Mowa ciała koni

 

Klacz konia fryzyjskiego ze źrebięciem.

 

Koń fryzyjski – choroba skóry (gruda)

Konie fryzyjskie cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością. Równocześnie te piękne i wytrzymałe zwierzęta mają predyspozycję do zapadania na chorobę skóry, zwaną grudą. Gruda to narośl na skórze, która występuje pod szczotkami. Gruda może pojawić się w wyniku:
• alergii
• pasożytów koni
• urazów
• złego karmienia
• infekcji

 

 

Koń fryzyjski zatrucia

W chwili gdy będziesz już szczęśliwym posiadaczem fryza, zadbaj o bezpieczne otoczenia dla swojego przyjaciela i całej końskiej ekipy. Niektórzy właściciele lubią wpuszczać swoje konie do ogrodu na wyżerkę soczystej trawy. I to jest ok, ale musimy pamiętać, że w naszym ogrodzie mogą rosnąć rośliny, których spożycie jest niebezpieczne dla naszych koni. Konie mają dobrą pamięć i instynkt, ale lepiej nie ryzykować i przy pomocy nożyc do żywopłotu a także sekatora, usunąć trujący pokarm, na przykład cis, bukszpan czy tuję.

Jeżeli wpuszczasz konie do ogrodu, zapomnij o sztucznych nawozach. Natomiast w chwili gdy nie chcesz zapraszać swoich pupili na posesję, zanieś im skoszoną wcześniej trawę. Pamiętaj, że na pastwisku też mogą rosnąć szkodliwe rośliny, dlatego przed wypuszczeniem koni, dokładnie przejrzyj teren. Jeżeli na pastwisku znajdują się dęby, zgrab szkodzące koniom liście oraz żołędzie i usuń je z pastwiska. Fryz cieszy się dobrym zdrowiem, ale potrzebuje też naszej troski i ochrony.

 

Koń fryzyjski na pastwisku.

 

Wycieczki w siodle z koniem fryzyjskim

Jeżeli wybierzesz się do lasu z koniem fryzyjskim i podczas wspólnej wyprawy zaprosisz fryza do galopu, od razu zauważysz , że jest to koń, który szybko rozwija sporą prędkość i z powolnego, rytmicznego stępa, płynnie przechodzi do energetycznego kłusa, a następnie imponującego galopu. To co charakteryzuje fryzy, to wysokie podnoszenie nóg podczas chodu. Chód fryza jest imponujący.

Jeźdźcy lubią zabierać się na leśne wypady z fryzami, bo wiedzą, że są to konie, które nie wykazują tendencji do płochliwości, są spokojne i zrównoważone. Równocześnie należy pamiętać, że konie to zwierzęta uciekające i mogą dynamicznie zareagować na przedmiot, dźwięk i ruch, które je przestraszą.

 

 

Koń fryzyjki cena

Ile kosztuje koń fryzyjski? Ceny fryzów są różnorodne. Jeżeli ten koń skradł twoje serce i chcesz go kupić, musisz się liczyć z wydatkiem kilkuset tysięcy złotych (30.000 zł) wzwyż. Idealnie jest wesprzeć się opinią weterynarza podczas oglądania konia. Jego opinia uchroni nas przed kupnem zwierzaka z ukrytymi wadami, które mogą być dla nas niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto zwróć uwagę, jak koń reaguje na swojego właściciela, czy ta dwójka się przyjaźni, czy też koń jest obojętny na komunikację. Zobacz też, jak zwierzę reaguje na siodłanie: nadmierna ruchliwość czy niepokój mogą świadczyć, między innymi, o dolegliwościach bólowych. Zweryfikuj też poprawność dokumentacji.

 

 

Konie fryzyjskie podsumowanie

Fryzy to dostojne, mądre, pełne dumy i godności konie. Ludzie cenią je za zrównoważony charakter, łagodność oraz chęć do współpracy. Ponadto fryzy zachwycają swoją urodą: są masywne, wspaniale i proporcjonalnie zbudowane. Ich krótka, czarna oraz lśniąca sierść znakomicie koresponduje z długim i falowany włosem na grzywie i ogonie. Przyjazny fryz będzie doskonałym towarzyszem przejażdżek, znakomicie dogada się z dziećmi, wesprze je też w terapii. Taki koń to skarb.

 Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość