Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Leonberger – najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Leonberger to duży, niezwykle mądry i zrównoważony pies, który od dawien dawna towarzyszy ludziom w ich ziemskiej wędrówce. Jeżeli chcesz zaprosić do swojego domu czworonożnego przyjaciela i interesuje cię ta rasa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym dzielimy się najważniejszymi informacjami o leonbergerach.

 

Dorosły leonberger.

 

Leonberger - wygląd

Jeżeli popatrzysz na leonbergera, pierwszą rzeczą, która przykuje twoją uwagę, będzie jego rozmiar. Leonbergery to bardzo duże, masywne a zarazem dostojne psy. Suczki osiągają wysokość do 75 cm, psy do 80 cm. Leonbergery ważą pomiędzy 55 kg (samice) i 65 kg (samce). Mimo że duże gabaryty psa mogą kogoś przestraszyć, to musisz wiedzieć, że leonbergery są łagodne, spokojne i zrównoważone, nie lubią niepotrzebnie tracić energii na obszczekiwanie innych psów lub wchodzenie z nimi w potyczki.

Leonberger to pies górski, należy do grupy II FCI.

 

Leonberger charakter

Jeżeli zdecydujesz się na leonbergera, szybko przekonasz się o lojalności i dużym przywiązaniu tego psa. Leonberger będzie cię kochał całym swoim psim serduszkiem.

To czuły kompan, który tęskni za czasem spędzanym ze swoim opiekunem. Najlepiej czuje się w gronie całej rodziny. Będzie cię zapraszał do wspólnej zabawy, podczas której świetnie sprawdzą się gryzaki czy piłki, ale tym co leonberger lubi najbardziej, są kąpiele wodne! Jeżeli zabierzesz swojego pupila nad wodę, będzie w siódmym niebie.

Leonbergery są też bardzo przyjazne dla ludzi. Doskonale dogadają się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi, przy czym musisz mieć na uwadze to, że ten pies ma dużą moc i siłę, dlatego od najmłodszych lat trzeba go mądrze prowadzić, uczyć szacunku do naszych granic oraz współpracy. Nie będzie to trudne, bo leonbergery są bardzo mądre, szybko się uczą i lubią poznawać nowe rzeczy. Podczas treningów i wspólnych spacerów wspaniale sprawdzą się smaczki treningowe lub żwacze wołowe, o których pisaliśmy w tym artykule (podlinkowanie do artykułu). Leonbergery mają świetny węch, dlatego lubią warsztaty z tropienia czy też z ratownictwa. Ich myśliwski talent wspiera ludzi podczas akcji ratunkowych.

 

Szczeniak leonberger.

 

Leonberger jako pies obronny

Leonberger to prawdziwy stróż, który dba o bezpieczeństwo całej rodziny. Na co dzień jest spokojny, ale kiedy wyczuje niebezpieczeństwo, odważnie wkracza do akcji, dlatego z tym psem możesz czuć się bezpiecznie. Wobec ludzi, których nie zna, jest uważny i zdystansowany, dopiero kiedy oceni sytuację, zobaczy, że i ty darzysz kogoś zaufaniem, zmieni swoje nastawienie i stanie się otwarty oraz przyjacielski.

 

 

Uwaga zwierzyna!

Leonbergery uwielbiają rodzinne wypady za miasto. Równocześnie jako przyszły właściciel tego psa, musisz mieć świadomość mocnego instynktu łowieckiego swojego towarzysza, który każe mu rzucać się w pogoń za zwierzyną. Dzięki świetnemu węchowi leonberger w mig łapie trop leśnych zwierząt, dlatego podczas wyprawy koniecznie miej ze sobą smycz oraz adresówkę, dzięki której „w razie w” szybciej odnajdziesz swojego czworonożnego przyjaciela, który nagle ruszy w las. Polecamy ci smycz giant dla dużych psów. Jest bardzo mocna i solidna, do tego możesz na niej zamontować system świetlny, który ułatwi ci zlokalizowanie swojego pupila w nocy i po zachodzie słońca.

 

 

Dla kogo Leonberger?

Ze względu na swoje łagodne usposobienie i mądrość leonberger wspaniale dogada się z każdym, kto ma dobre serce, umie stawiać granice i jest odpowiedzialny. Równocześnie ten wyjątkowy pies ma swoje wymagania. Leonberger zupełnie nie odnajdzie się w mieszkaniu, bo ze względu na swoje gabaryty potrzebuje dużej przestrzeni, czyli domu z ogrodem. Wymaganie nr 2: leonberger jest psem wybitnie rodzinnym i towarzyskim, dlatego jeśli będziesz zostawiać go samego na długie godziny, będzie cierpiał. Wymaganie nr 3: mimo swojej misiowatości leonberger potrzebuje stałej i regularnej aktywności fizycznej.

 

 

Leonberger - koszt utrzymania

Oprócz twojej miłości, uwagi i czasu leonberger potrzebuje dobrej jakościowo karmy (nie kupuj karmy w supermarketach, bo ma ubogi skład i nie wiesz, jak była przechowywana). Leonbergery, tak jak inne duże psy, mogą mieć problemy ze stawami, dlatego czasami weterynarz zaleca właścicielom leonbergerów specjalistyczne suplementy, które wspomagają ich zdrowie. Ze względu na swoje gabaryty i skłonność do modzeli, leonbergery potrzebują miękkiego posłania. Modzele, czyli zmiany chorobowe w okolicy stawu łokciowego, tworzą się, gdy pies śpi na twardym podłożu (np. kaflach). W koszt utrzymania psa potrzebujesz też wliczyć wizyty u weterynarza w celu zaszczepienia, wykonania badań kontrolnych czy odrobaczania psa.

 

Leonberger biegnie po łące.

 

Leonberger - cena

W zależności od hodowli cena za leonbergera waha się od 2500 do 4000 złotych. Przed wyborem hodowcy radzimy ci zrobić rozeznanie, zajrzeć na media społecznościowe, poczytać opinie o hodowli. Jeżeli któryś z hodowców będzie sprzedawał pieska po niższej cenie – koniecznie zapytaj dlaczego. Wybieraj osoby, które chętnie odpowiadają na twoje, nawet najbardziej szczegółowe, pytania.

Jesteśmy pewni, że, jeśli zdecydujesz się na leonbergera, wybierzesz sprawdzonego hodowcę i kupisz rasowego psa. Kupowanie zwierzaków z pseudohodowli negatywnie odbija się nie tylko na portfelu przyszłych właścicieli, ale także na dobrym samopoczuciu psa (wady genetyczne, problemy zdrowotne, które nie raz wychodzą z wiekiem u psów z pseudohodowli). Doświadczony hodowca daje ci pewność, że twój pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem, jeżeli otoczysz go właściwą opieką.

 

Leonberger - pielęgnacja

Pielęgnacja leonbergera jest nieco wymagająca, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy nasz przyjaciel wchodzi w okres linienia. Wtedy niezbędny będzie furminator. Przyda też się dobry grzebień, który zapobiega kołtunieniu włosów podczas czesania i sprawia, że pielęgnacja psa jest przyjemniejsza zarówno dla zwierzaka jak i jego opiekuna. W okresie linienia warto mieć pod ręką rolkę do zbierania sierści, która ułatwia sprzątanie. Po okresie linienia sierść pupila wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Ważne: leonbergera należy zaprzyjaźnić z suszarką, bo bez naszej pomocy jego włos bardzo długo schnie, co może powodować stany zapalne skóry.

 

 

Leonberger a dzieci

Czy leonberger jest bezpiecznym towarzyszem dla dzieci? Tak jak wspomnieliśmy, leonberger jest spokojny, zrównoważony i bardzo przyjazny: doskonale dogada się z dzieciakami, będzie miał na nie oko, równocześnie warto docenić jego naturalną siłę oraz masę i towarzyszyć zabawom psa z najmłodszymi, bo nasz zwierzak może całkiem przypadkiem i niechcąco przewrócić małego szkraba.Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość