Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pasożyt koni – dlaczego tak ważne jest odrobaczanie konia?

Konie, podobnie jak psy czy koty narażone są na bytowanie pasożytów w przewodzie pokarmowym i skórze. Te z kolei mogą wyrządzić wiele szkód zdrowotnych – począwszy od utraty minerałów, skończywszy na kolce, która dla konia może być śmiertelna. Jakie pasożyty atakują konie najczęściej i jak należy konie odrobaczać?

Pasożyty końskie to prawdziwa zmora hodowców. Konie, żyjące najczęściej w dużych stadach, często zarażają się wzajemnie najpopularniejszymi pasożytami. Także stajnie pełne są jaj i larw pasożytów, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o czystość zarówno stajni jak i koni, a te dodatkowo kilka razy do roku odrobaczać.



Pasożyty atakują wszystkie konie – niezależnie od wieku i z niewielką liczbą pasożytów organizm konia może bezobjawowo funkcjonować. Ważne jest, aby zadbać o to, aby tych pasożytów było jak najmniej, tak by nie wpływały bezpośrednio na zdrowie czy życie zwierząt. Brak zwalczania pasożytów, może doprowadzić do utraty zdrowia konia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Gniady koń w stajni.

Objawy pasożytów koni

Bytowanie pasożytów na skórze lub w jelitach konia często nie daje jednoznacznych objawów. W przypadku pasożytów zewnętrznych objawami mogą być między innymi zmiany skórne, świąd, utrata sierści, kulawizny i pękanie kopyt. Obecność pasożytów wewnętrznych mogą sygnalizować biegunka, kaszel, kichanie, brak apetytu czy wydzielina z pyska. Pasożyty mogą wpływać na niedobór składników pokarmowych zaburzając wchłanianie, oraz powodować poważne uszkodzenia tkanek.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, u koni wszelkie choroby – także te wywołane pasożytami – mogą objawiać się zmianą zachowania. Jeżeli koń staje się apatyczny lub wręcz przeciwnie – zbyt aktywny, nie należy tego bagatelizować i lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Pasożyty w jelitach konia

Do najpopularniejszych pasożytów wewnętrznych, powodujących choroby żołądkowo – jelitowe należą obleńce (m.in. glista końska), płazińce (m.in. tasiemiec koński), przywry (motylice), nicienie jelitowe, nicienie płucne, węgorek, gzy, słupkowce, owsik koński i pierwotniaki. Żołądkowym pasożytem konie zarażają się zwykle poprzez zjedzenie zanieczyszczonej larwami trawy podczas wypasu lub przez wypicie zanieczyszczonej wody. Niestety skutki zatrucia mogą być bardzo dotkliwe i jeżeli tylko pojawią się takie objawy jak biegunka czy inne, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Problematyczne jest również pozbycie się całkowicie pasożytów ze stajni – gdyż ich jaja wydalane są przez zarażonego konia i stanowią zagrożenie dla kolejnych koni w stadzie. Dlatego w przypadku stwierdzenia zakażenia u jednego z koni, dobrze jest go na czas leczenia odizolować od stada, a boks koniecznie zdezynfekować.

Niektóre rośliny i warzywa mogą zmniejszać ryzyko zarobaczenia się konia, są to m.in. pietruszka, czystek, dynia.

Zewnętrzne pasożyty koni

Do zewnętrznych pasożytów można zaliczyć muchówki, muchy i ich larwy, kleszcze czy roztocza. Pasożyty te z jednej strony mogą powodować zmiany skórne, infekcje, świąd czy wypadanie włosów. Z drugiej powodować rozdrażnienie konia, zaburzenia rozwoju i wzrostu czy utratę apetytu. Dlatego ważne jest, aby dbać o higienę konia i regularnie go czyścić, szczotkować sierść i dbać o kopyta. Pasożyty zewnętrzne usuwa się zwykle za pomocą płynów, proszków odstraszających.

 

 

Odrobaczanie koni

Aby zapobiec pasożytom konia, zaleca się odrobaczać zwierzę kilka razy do roku za pomocą specjalnej pasty lub tabletek. Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się zwykle w kwietniu, kolejne na początku sierpnia, na początku października i około 10 dni po pierwszych przymrozkach.

Ponieważ źrebięta bardziej są narażone na zakażenie pasożytami, należy je odrobaczać nawet co 2 miesiące – a w sezonie pastwiskowym od kwietnia do września nawet co miesiąc.

Częstsze niż czterokrotne odrobaczanie warto przeprowadzać również wtedy, kiedy nie mamy pewności co do czystości miejsca w którym trzymamy konie – hotelu czy pensjonatu dla koni. Koniom nie zaszkodzi, a może znacznie poprawić jakość ich życia.


Siwy koń w stajni.

Pasożyty koni a żywienie

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się pasożytami profilaktycznie warto podawać koniom produkty spożywcze, które zmniejszają ryzyko robaczycy. Są to na przykład czosnek, czarnuszka, dynia, marchew i pietruszka.

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się pasożytów koniecznie trzeba dbać o czystość w boksach i na pastwisku – usuwać zanieczyszczenia, podawać świeży pokarm i wodę. Konieczne jest również dbanie o czystość i higienę zwierząt. Niestety ilość pasożytów zwiększa się proporcjonalnie do liczby koni na danym padoku czy stajni, dlatego wybierając miejsce bytowania własnego konia warto zwrócić uwagę na to, jak dużo koni mieszka w stajni i jak dużo mają pastwiska.

W przypadku kiedy podejrzewamy u konia pasożyty koniecznie należy zgłosić się do weterynarza, który oceni jakie badania laboratoryjne są wskazane, a na ich podstawie zaproponuje leczenie.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość