Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kogo pies uważa za pana? Jak stać się psim przywódcą?

Kogo pies uważa za pana? W budowaniu relacji psa z człowiekiem zwierzę opiera się na systemie wynikającym z jego natury. Na wzór hierarchii wilczego stada twój pupil powinien przejąć rolę jednostki słabszej, którą ty jako opiekun bronisz i realizujesz jej potrzeby. Bycie panem dla psa nie należy do łatwych ról i wiąże się z ogromem pracy.

Wychowanie psa to nie lada wyczyn. Podczas nauki należytego zachowania właściciel czworonoga musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Kogo pies uważa za pana? Co robić, aby nie zdominował opiekuna? To bardzo ważne kwestie, które należy mieć na względzie od samego początku wspólnego życia z czworonogiem. Sprawdź, co zrobić, aby pupil „nie wszedł ci na głowę”.

 

Pies jest szkolony komend

 

Kogo pies uważa za pana?

Psy wywodzą się od wilków. Przejęły od nich zachowania stadne, w których obowiązuje następująca hierarchia – jeden przewodnik i reszta gromady, która się mu przyporządkowuje. Liderami stada stają się tzw. osobniki alfa. Przewodnik stada i jego partner tworzą razem parę alfa. Swoją pozycję zyskują nie z uwagi na posiadaną siłę i manifestowanie jej w zatargach z innymi, a dzięki opanowaniu i pewności siebie. Dodatkowo wilczego przywódcę charakteryzuje unikanie konfliktów oraz dbałość w pierwszej kolejności o potrzeby najbardziej potrzebujących osobników – słabszych i młodszych.

Odpowiedź na pytanie „Kogo pies uważa za pana?” wcale nie jest prosta. Czworonogi w tej kwestii kierują się wrodzonym instynktem. Oznacza to, że wybór jednego ze wszystkich domowników to efekt intuicji. Zwierzęta są w stanie wyczuć ludzkie emocje, zaobserwować niekonsekwencję w działaniach i ocenić, czy jest się sprawiedliwym. Liderami z reguły nie zostają dzieci. Psy zazwyczaj traktują je w roli partnerów do zabaw. Jeśli natomiast zwierzę uzna, że nie nadajemy się na przywódcę, oceni siebie samego za samca alfa.

Specjaliści porównują rolę psiego pana z rolą rodzica dla dziecka. Tak, jak w relacji rodzic-dziecko, tak i w kontakcie z psem zadaniem osoby dominującej jest określenie norm pożądanych i niepożądanych zachowań, które będzie się egzekwować. W ten sposób wszyscy będą żyli ze sobą w zgodzie i harmonii. Należy jednak pamiętać, że zwierzę nie musi wybierać jednego przywódcy na całe życia. Wybór może ulec zmianie. Wiele zależy od panującej sytuacji.

 

 

Po czym poznać, że pies nie uznaje nas za przywódcę?

Zwierzę w różny sposób okazywać może brak podporządkowania człowiekowi. Oto przykładowe zachowania, które pokazują, że pies nie uważa go za szefa stada:
● ciągnięcie na smyczy,
● gryzienie elementów wyposażenia wnętrza,
● warczenie podczas podchodzenia do miski z jedzeniem,
● realizacja potrzeb fizjologicznych w niedozwolonych miejscach,
● wchodzenie na kanapę (mimo zakazu),
● brak reakcji na wołanie – ignorowanie lub uciekanie.

Należy zaznaczyć, że wymienione zachowania nie muszą być zawsze podyktowane chęcią dominacji psa. Mogą być wynikiem niewystarczającego czasu, jaki poświęca się pupilowi. Zwierzę w ten sposób pragnie przypomnieć o sobie, zwrócić na siebie uwagę. Przyczyn upatrywać też można we wcześniejszych złych doświadczeniach psa z ludźmi. Odnosi się to zwłaszcza do zwierząt dorosłych, które dorastały w złych domach i zostały adoptowane. Poza tym wyżej wymienione zachowania mogą być spowodowane brakiem realizacji potrzeb pupila. Przykładem będzie sytuacja, kiedy młody pies, który traci pierwsze zęby, pogryzie kapcie, ponieważ nie zapewniło się mu innej rzeczy do złagodzenia swędzących dziąseł. Niewłaściwe psie zachowania mogą też być związane z problemami zdrowotnymi, zarówno o charakterze psychicznym, jak i fizycznym.

Przeczytaj: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

 

Mężczyzna siedzi z psem w parku

 

Jak stać się panem dla zwierzęcia?

To, że zwierzę nie widzi człowieka w roli lidera, nie jest przejawem jego złośliwości czy niechęci. W jaki sposób to zmienić? Co zrobić, aby zyskać w oczach zwierzęcia i stać się przywódcą? Niżej znajdziesz kilka wskazówek, które okazać się mogą pomocne, kiedy pies próbuje cię zdominować i okazuje nieposłuszeństwo. To rady opracowane przez znawcę psiej psychologii dra S. Corena, które pochodzą z książki „Charakter psa dla bystrzaków”.

 

 

Sposoby na bycie przywódcą dla psa

● Kontroluj zasoby – planując posiłki, a nawet karmiąc czworonoga z ręki, podkreśla się autorytet.
● Naucz psa manier – Zanim rozpoczniesz wspólną zabawę, zaczniesz głaskać pupila albo napełnisz mu miskę karmą dla psa, wydaj mu do realizacji komendę, którą dobrze zna, np. „siad”.
● Organizacja czasu i przestrzeni psa – jako przywódca znajdź w domu komfortowe miejsce na legowisko dla psa. Zapewnij mu należyte warunki do snu i odpoczynku. Dodatkowo staraj się zorganizować mu czas. Ustalenie porządku dnia wpłynie pozytywnie na zachowanie pupila. Regularne wyjścia na spacer, czas przeznaczony na zabawę czy organizacja czasu spędzanego samotnie, kiedy trzeba wyjść do pracy to jego kluczowe elementy.
● Staraj się zrozumieć psa – poznaj potrzeby, zachowania, charakter pupila oraz przyczyny jego postępowania.
● Ćwicz dotykanie psiego ciała – sposobem na podkreślenie autorytetu jest codzienne dotykanie psa. To też sposób na ocenę prawidłowości w jego budowie. Szybko wykryje się wszelkie pasożyty, guzy, narośla czy inne niepokojące rzeczy.
● Bądź przewidywalny – nie pozwól, aby pies czuł się niepewnie. W miarę możliwości trzymaj się ustalonego wcześniej harmonogramu. Z reguły psy nie przepadają za spontanicznością.
● Podkreślaj pozytywy – doceniaj i chwal pupila za postępy w nauce, dobre zachowanie, chęć współpracy.

 

Przeczytaj również: Nauka psa podstawowych komend

 

Co oznacza być panem dla psa?

Bycie panem dla czworonoga nie powinno być postrzegane tylko w kategoriach przywileju. Z pozycją tą wiąże się też wiele obowiązków. Kiedy zwierzę dostrzeże w tobie lidera, musisz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość realizacji wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzeb. Daj odczuć psu, że jesteś osobą, która zawsze chce dla niego jak najlepiej.


Będąc przywódcą psa, musisz być dla niego wsparciem i opiekować się nim, podkreślać swoją pozycję, zwłaszcza w ciężkich sytuacjach, np. w czasie szczepienia lub leczenia. Pies w ten sposób poczuje twoją siłę, wpływ i autorytet. Taki podział ról będzie miał wiele korzyści. Kiedy pies będzie znał swoją rolę, a opiekun wywiązywał się ze swojej, to proces socjalizacji i wychowania będzie dla znacznie ułatwiony. Pies będzie bardziej posłuszny i skłonny do wykonywania poleceń. A poza tym będzie postępował w taki sposób, aby zadowolić i uszczęśliwić swojego pana.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nowa wiadomość
Powielanie obalonych teorii. Pies jest zwierzęciem społecznym a nie stadnym.
Porównywanie z wilkami nie ma żadnego uzasadnienia.
PIES A WIKL TO DUŻA RÓŻNICA, WIKL ŻYJE DZIKO BEZ KONTAKTU Z CZŁOWIEKIEM I NASZYM ŚWIATEM. PIES OD SZCZENIAKA JEST PRZY CZŁOWIEKU, ZACZYNA ŻYCIE W NASZYM ŚWIECIE, ŚWIECIE BARDZO RÓŻNYM OD TEGO W KTÓRYM ŻYJĄ WILKI. BYCIE OPIEKUNEM A NIE WŁAŚCICIELEM JEST NAM PISANE MAJĄC JAKIEKOLWIEK ZWIERZĘ. GENETYKA I DOŚWIADCZENIA ZE SZCZENIĘCTWA MAJĄ OGROMNY WPŁYW NA PSYCHIKĘ PSIAKA. NIE JEST ŁATWO NAPRAWIĆ CZY ZMIENIĆ , TO CO ZOSTAŁO "ZEPSUTE" , SKRZYWIONE .
NIE JEST PRAWDĄ, ŻE MOŻNA ZMIENIĆ PSA JEGO STYL BYCIA. SĄ PRZYPADKI, ŻE PRACA RÓŻNYMI METODAMI DOZWOLONYMI I WŁAŚCIWYMI NAD TYM CO NEGATYWNE W PSIAKU NIE DA ŻADNEGO EFEKTU. DOŚWIADCZAM.
TEGO KAŻDEGO DNIA. TZW.ZŁOTY ŚRODEK W SOCJALIZACJI JEST JEDYNYM ROZWIĄZANIEM. EFEKT NIE JEST ZADAWALAJĄCY, ALE INNY NIGDY NIE BĘDZIE. NIE JEST PRAWDĄ, ŻE MOŻNA PSIAKA ODUCZYĆ POCZUCIA LĘKU CZY STRACHU. NAWET NAJLEPSZY PSI PSYCHOLOG POLEGNIE, JEŚLI NASZ PSIULEK MA GENETYCZNY I NABYTY UTRWALONY CIĘŻKI LĘK.
KOCHAJMY ICH TAKIMI JACY SĄ.
NAWET KIEDY BOLI NAS TO, CO WIDZIMY.
Teoria Dominacji nie ma uzasadnienie biorąc pod uwagę dzisiejsza wiedza, sam jej autor się z niej wycofał. Dodatkowo pies i wilk to dwa osobne gatunki jak człowiek i szympans. Pies nie tworzy z nami stada, jest zależy w 100% od człowieka.
To w końcu jak jest?
Dlaczego nie usuwacie błędnych wpisów? Przecież teoria dominacji została naukowo obalone. Dodatkowo psy to nie wilki! Mogą od nich pochodzić, jednak porównywanie ich jest złe. Dodatkowo błędnie opisana dominacja i "alfa" u wilków