Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Kogo pies uważa za pana? Jak stać się psim przywódcą?

Kogo pies uważa za pana? W budowaniu relacji psa z człowiekiem zwierzę opiera się na systemie wynikającym z jego natury. Na wzór hierarchii wilczego stada twój pupil powinien przejąć rolę jednostki słabszej, którą ty jako opiekun bronisz i realizujesz jej potrzeby. Bycie panem dla psa nie należy do łatwych ról i wiąże się z ogromem pracy.

Wychowanie psa to nie lada wyczyn. Podczas nauki należytego zachowania właściciel czworonoga musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Kogo pies uważa za pana? Co robić, aby nie zdominował opiekuna? To bardzo ważne kwestie, które należy mieć na względzie od samego początku wspólnego życia z czworonogiem. Sprawdź, co zrobić, aby pupil „nie wszedł ci na głowę”.

 

Pies jest szkolony komend

 

Kogo pies uważa za pana?

Psy wywodzą się od wilków. Przejęły od nich zachowania stadne, w których obowiązuje następująca hierarchia – jeden przewodnik i reszta gromady, która się mu przyporządkowuje. Liderami stada stają się tzw. osobniki alfa. Przewodnik stada i jego partner tworzą razem parę alfa. Swoją pozycję zyskują nie z uwagi na posiadaną siłę i manifestowanie jej w zatargach z innymi, a dzięki opanowaniu i pewności siebie. Dodatkowo wilczego przywódcę charakteryzuje unikanie konfliktów oraz dbałość w pierwszej kolejności o potrzeby najbardziej potrzebujących osobników – słabszych i młodszych.

Odpowiedź na pytanie „Kogo pies uważa za pana?” wcale nie jest prosta. Czworonogi w tej kwestii kierują się wrodzonym instynktem. Oznacza to, że wybór jednego ze wszystkich domowników to efekt intuicji. Zwierzęta są w stanie wyczuć ludzkie emocje, zaobserwować niekonsekwencję w działaniach i ocenić, czy jest się sprawiedliwym. Liderami z reguły nie zostają dzieci. Psy zazwyczaj traktują je w roli partnerów do zabaw. Jeśli natomiast zwierzę uzna, że nie nadajemy się na przywódcę, oceni siebie samego za samca alfa.

Specjaliści porównują rolę psiego pana z rolą rodzica dla dziecka. Tak, jak w relacji rodzic-dziecko, tak i w kontakcie z psem zadaniem osoby dominującej jest określenie norm pożądanych i niepożądanych zachowań, które będzie się egzekwować. W ten sposób wszyscy będą żyli ze sobą w zgodzie i harmonii. Należy jednak pamiętać, że zwierzę nie musi wybierać jednego przywódcy na całe życia. Wybór może ulec zmianie. Wiele zależy od panującej sytuacji.

 

 

Po czym poznać, że pies nie uznaje nas za przywódcę?

Zwierzę w różny sposób okazywać może brak podporządkowania człowiekowi. Oto przykładowe zachowania, które pokazują, że pies nie uważa go za szefa stada:
● ciągnięcie na smyczy,
● gryzienie elementów wyposażenia wnętrza,
● warczenie podczas podchodzenia do miski z jedzeniem,
● realizacja potrzeb fizjologicznych w niedozwolonych miejscach,
● wchodzenie na kanapę (mimo zakazu),
● brak reakcji na wołanie – ignorowanie lub uciekanie.

Należy zaznaczyć, że wymienione zachowania nie muszą być zawsze podyktowane chęcią dominacji psa. Mogą być wynikiem niewystarczającego czasu, jaki poświęca się pupilowi. Zwierzę w ten sposób pragnie przypomnieć o sobie, zwrócić na siebie uwagę. Przyczyn upatrywać też można we wcześniejszych złych doświadczeniach psa z ludźmi. Odnosi się to zwłaszcza do zwierząt dorosłych, które dorastały w złych domach i zostały adoptowane. Poza tym wyżej wymienione zachowania mogą być spowodowane brakiem realizacji potrzeb pupila. Przykładem będzie sytuacja, kiedy młody pies, który traci pierwsze zęby, pogryzie kapcie, ponieważ nie zapewniło się mu innej rzeczy do złagodzenia swędzących dziąseł. Niewłaściwe psie zachowania mogą też być związane z problemami zdrowotnymi, zarówno o charakterze psychicznym, jak i fizycznym.

 

Mężczyzna siedzi z psem w parku

 

Jak stać się panem dla zwierzęcia?

To, że zwierzę nie widzi człowieka w roli lidera, nie jest przejawem jego złośliwości czy niechęci. W jaki sposób to zmienić? Co zrobić, aby zyskać w oczach zwierzęcia i stać się przywódcą? Niżej znajdziesz kilka wskazówek, które okazać się mogą pomocne, kiedy pies próbuje cię zdominować i okazuje nieposłuszeństwo. To rady opracowane przez znawcę psiej psychologii dra S. Corena, które pochodzą z książki „Charakter psa dla bystrzaków”.

 

 

Sposoby na bycie przywódcą dla psa

● Kontroluj zasoby – planując posiłki, a nawet karmiąc czworonoga z ręki, podkreśla się autorytet.
● Naucz psa manier – Zanim rozpoczniesz wspólną zabawę, zaczniesz głaskać pupila albo napełnisz mu miskę, wydaj mu do realizacji komendę, którą dobrze zna, np. „siad”.
● Organizacja czasu i przestrzeni psa – jako przywódca znajdź w domu komfortowe miejsce na legowisko dla psa. Zapewnij mu należyte warunki do snu i odpoczynku. Dodatkowo staraj się zorganizować mu czas. Ustalenie porządku dnia wpłynie pozytywnie na zachowanie pupila. Regularne wyjścia na spacer, czas przeznaczony na zabawę czy organizacja czasu spędzanego samotnie, kiedy trzeba wyjść do pracy to jego kluczowe elementy.
● Staraj się zrozumieć psa – poznaj potrzeby, zachowania, charakter pupila oraz przyczyny jego postępowania.
● Ćwicz dotykanie psiego ciała – sposobem na podkreślenie autorytetu jest codzienne dotykanie psa. To też sposób na ocenę prawidłowości w jego budowie. Szybko wykryje się wszelkie pasożyty, guzy, narośla czy inne niepokojące rzeczy.
● Bądź przewidywalny – nie pozwól, aby pies czuł się niepewnie. W miarę możliwości trzymaj się ustalonego wcześniej harmonogramu. Z reguły psy nie przepadają za spontanicznością.
● Podkreślaj pozytywy – doceniaj i chwal pupila za postępy w nauce, dobre zachowanie, chęć współpracy.

 

 

Co oznacza być panem dla psa?

Bycie panem dla czworonoga nie powinno być postrzegane tylko w kategoriach przywileju. Z pozycją tą wiąże się też wiele obowiązków. Kiedy zwierzę dostrzeże w tobie lidera, musisz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość realizacji wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzeb. Daj odczuć psu, że jesteś osobą, która zawsze chce dla niego jak najlepiej.


Będąc przywódcą psa, musisz być dla niego wsparciem i opiekować się nim, podkreślać swoją pozycję, zwłaszcza w ciężkich sytuacjach, np. w czasie szczepienia lub leczenia. Pies w ten sposób poczuje twoją siłę, wpływ i autorytet. Taki podział ról będzie miał wiele korzyści. Kiedy pies będzie znał swoją rolę, a opiekun wywiązywał się ze swojej, to proces socjalizacji i wychowania będzie dla znacznie ułatwiony. Pies będzie bardziej posłuszny i skłonny do wykonywania poleceń. A poza tym będzie postępował w taki sposób, aby zadowolić i uszczęśliwić swojego pana.

Olga Dąbska

Komentarze

Nowa wiadomość
To w końcu jak jest?
Dlaczego nie usuwacie błędnych wpisów? Przecież teoria dominacji została naukowo obalone. Dodatkowo psy to nie wilki! Mogą od nich pochodzić, jednak porównywanie ich jest złe. Dodatkowo błędnie opisana dominacja i "alfa" u wilków
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+