Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie są najgroźniejsze choroby zakaźne kotów?

Jakie są najpopularniejsze choroby wirusowe kotów? Czy są choroby zakaźne kotów, których należy się szczególnie obawiać? Jak ochronić kota przed najcięższymi, kocimi chorobami?

Koty, jak każda istota żywa są narażone na szereg chorób. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla życia zwierzęcia. Przeczytaj, jakie choroby kotów są najniebezpieczniejsze i jak uchronić przed nimi kota?

 

Smutny kot leży.

 

Choroby zakaźne, a choroby nieuleczalne u kotów

Zanim wyszczególnimy listę chorób, na jakie cierpią koty, warto wyjaśnić różnicę pomiędzy chorobą zakaźną kotów a chorobą nieuleczalną. Zakaźną nazywamy chorobę, która może – ale nie musi być nieuleczalna. Kot zaraża się nią od innej istoty żywej – może być to inny kot, zwierzę, a nawet człowiek i często choroby te mają burzliwy i groźny przebieg. Mogą być nieuleczalne lub zagrażać bezpośrednio życiu. Choroby nieuleczalne to choroby o przewlekłym charakterze, które leczone często pozwalają w dużym komforcie dożyć kotu wielu lat – do nich mogą należeć wszelkie niewydolności narządów.

 

 

Najpopularniejsze choroby zakaźne u kotów

Do najpopularniejszych, kocich chorób należą m.in.:

 

Koci katar

a właściwie fachowo zapalenie nosa i tchawicy – dość popularna choroba zwłaszcza u młodych, bezdomnych kotów, która objawia się kichaniem, gorączką, wyciekiem z nosa i oczu. Koci katar wymaga leczenia antybiotykami. Nieleczony może prowadzić do ślepoty!
Więcej na temat kociego kataru tutaj: Koci katar - leczenie i objawy. Porady weterynarza https://fera.pl/koci-katar-leczenie-i-objawy.-porady-weterynarza.html

 

Parwowiroza kotów

bardzo groźna choroba kotów, objawiająca się głównie wymiotami i biegunką. Niestety może prowadzić do odwodnienia, a konsekwencji do śmierci kota. Choroba postępuje bardzo gwałtownie. Niestety nieleczona jest śmiertelna w prawie 100%.

 

Kocia białaczka

nieuleczalna choroba kotów, powodowana przez retrowirusa, który niszczy układ odpornościowy. Objawia się przede wszystkim utratą masy ciała oraz chorobami dziąseł i pyska.

Przeczytaj wszystko o białaczce kotów

 

FIV

czyli koci AIDS – wirus przenoszony jest na koty w momencie ugryzienia albo przekazywany kociętom przez matkę. Początkowe objawy choroby są bardzo niespecyficzne, w zaawansowanej fazie kot chudnie, ma biegunkę, choroby skóry i zainfekowane oczy, dziąsła. FIV u kotównie jest uleczalna, a chorego kota należy izolować od innych kotów.

 

Chlamydioza

to choroba wywołana bakteriami, której objawem jest przewlekłe zapalenie spojówek. Objawy łatwo pomylić z kocim katarem.
Przeczytaj więcej na temat Chlamydiozy u kota i zapalenia spojówek

 

 

Niezadowolony kot u weterynarza.

 

Przewlekłe choroby kotów

Większość chorób przewlekłych, jakie dotykają koty rozwija się powoli i dotyka koty dojrzałe, a nawet kocich seniorów. Nie są to zwykle choroby zakaźne, a związane z nieprawidłową pracą narządów wewnętrznych. Należą do nich m.in.
  • Zaburzenia endokrynologiczne – zwłaszcza nadczynność tarczycy i cukrzyca
  • Choroby układu krążenia – zwłaszcza nadciśnienie i przerost mięśnia sercowego
  • Niewydolność narządów wewnętrznych – niewydolność wątroby czy nerek
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów
  • Choroby nowotworowe

Wszystkie z powyższych chorób wymagają stałego leczenia i kontrolowania stanu zdrowia kociego pacjenta już do końca jego życia. Niektóre – na przykład nowotwory – można wyleczyć, a niektóre, jak w przypadku niewydolności narządów lub zaburzeń hormonalnych mogą wymagać stałego leczenia. Na szczęście w większości przypadków wdrożenie odpowiedniego leczenia zapewnia kotu komfort życia i przedłuża je o wiele lat.

 

Wszystko do ochrony zdrowia Twojego kota

 

Jak zapobiegać chorobom kota?

Przede wszystkim najważniejsze są szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. Mają one bardzo dużą skuteczność i mogą ocalić zdrowie, a nawet życie naszego kota. Niektóre ze szczepień zalecane są zwłaszcza kotom wychodzącym, ale w kalendarzu szczepień kota są pozycje obowiązkowe nawet dla niewychodzących mruczków! Nigdy nie mamy pewności, że kot przypadkowo nie opuści domu, lub my nie przyniesiemy wirusa czy bakterii na butach.

Jeśli chodzi o choroby przewlekłe to kluczowa jest odpowiednia profilaktyka do której możemy zaliczyć prawidłowe odżywianie, odpowiednią porcję ruchu oraz regularne wizyty u weterynarza. W przypadku dorosłych kotów dodatkowo warto raz na jakiś czas zrobić profilaktyczne badanie moczu i krwi kota. Są to badania, które pozwalają zdiagnozować początki chorób, zanim jeszcze pojawią się poważne objawy.

Przeczytaj też: Badanie moczu u kota i u psa - najważniejsze informacje i porady

 

 

Natalia Bąk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość