Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki pies sprawdzi się dla osoby starszej?

Jaki powinien być pies dla starszej osoby? Czy są konkretne wytyczne, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze psa dla emeryta? Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, każdy właściciel wymaga czegoś innego od swojego pupila, dlatego warto dostosować to pod swoje własne preferencje, ale mimo to należy zwrócić uwagę na kilka znaczących aspektów. Szczególnie w przypadku psa dla starszych osób i ich czworonogów.

Jeśli zastanawiacie się jaki pies dla starszej osoby będzie idealny, w dalszej części artykułu poznacie odpowiedzi na wszelkie nurtujące was pytania!

 

Emeryt z psem.

 

Jakie cechy powinien mieć pies dla starszej osoby?

Jakie cechy powinien mieć pies przeznaczony dla emeryta? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trzy aspekty:

  • Ilość czasu, jaką możemy poświęcić psu - jak wiemy, pies wymaga dużej ilości uwagi, a osoby starsze często mają mniej siły na bieganie czy chodzenie. Dlatego psy dla starszych osób, są zależne od kondycji i stanu zdrowia właściciela.
  • Rozmiar docelowy psa - wielkość psa ma znaczenie, duże rasy wymagają więcej podawanej karmy dla psa, i zazwyczaj również więcej ruchu. Osoba starsza może mieć problem z utrzymaniem na smyczy dużego owczarka niemieckiego podczas spaceru, ani kupować kilkunastokilogramowych karm dla psów, chociaż tutaj z pomocą przychodzi sklep zoologiczny online, który przywiezie karmy pod same drzwi. Najczęściej dla emerytów zaleca się wybierać małe rasy psów.
  • Tryb życia psa – najpewniej wybrać daną rasę, która charakteryzuje się określonymi cechami. Niestety, w przypadku wybierania kundelków ma się mniejszą pewność co do charakteru psa. Jeśli osoba starsza szuka idealnego towarzysza powinna dopasować potrzeby psa pod swój tryb dnia.

 

Czy szczeniak nadaje się dla emeryta?

Czy kupowanie szczeniaka dla emeryta jest dobrym rozwiązaniem? Wszystko zależy od preferencji nowego właściciela, ale warto mieć na uwadze fakt, iż w pierwszych miesiącach życia pupila musimy przeznaczyć mu znacznie więcej uwagi niż dorosłemu psu. Nauka sikania, podgryzanie mebli i dość duża aktywność w ciągu dnia może być sporym problemem dla seniora. Dlatego, jeśli już się decydujemy na szczeniaka, pamiętajmy o zakupie mat absorbujących, które są szczególnie przydatne podczas pierwszych chwil w nowym miejscu.

 

Senior wypoczywa z psem.

 

Rasy psów dla starszych osób

Dla niektórych osób zaaklimatyzowanie szczeniaka może być zbyt męczące, dlatego w takich sytuacjach zaleca się zaadoptować kundelka ze schroniska, taki pies będzie już wykastrowany, zaszczepiony i nauczony podstawowych zachowań.

Jeśli interesują nas jednak rasowe psy, oto lista kilku popularnych małych ras psów dla osób starszych:

  • Mops to idealny kompan dla seniora jest bardzo towarzyski, szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach. Nie wymaga dużej aktywności, spacery w ciągu dnia mu w zupełności wystarczają. Jedynym minusem jest podatność na liczne choroby związane ze wzrokiem i układem oddechowym.
  • Pudel to niezwykle inteligentny pies, który jest wiernym kompanem. Ma łagodne usposobienie, dlatego też nie będzie przejawiać zachowań agresywnych ani dominujących. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale nie sa konieczne długie dystanse do biegania – pudel powinien mieć wysiłek również umysłowy. Pielęgnacja tej rasy jest specyficzna. Wymaga regularnego podcinania oraz używania specjalistycznych psich szamponów, dostosowanych pod taki typ sierści. Długa pielęgnacja psa może być plusem dla osoby starszej, bo zapewnia zajecie i odrobinę aktywności w formie np. Czesania.
  • Yorkshire terrier to kolejna rasa miniaturowa, na którą dość dużo osób starszych się decyduje. Yorki są niezwykle towarzyskie oraz wierne właścicielowi. Dodatkowo ta rasa jest niezwykle ruchliwa, żywiołowa i szybko uczy się nowych sztuczek, dla seniora, który ma dużo czasu wolnego, nauka komend będzie świetnym zajęciem. Yorki wymagają regularnej pielęgnacji okrywy włosowej, np. przycinania jej nożyczkami, a poza tym yorki nie mają większych wymagań hodowlanych.
  • Shih tzu, rasa psów miniaturowych, które są idealną opcją dla osoby starszej, ze względu na ich ospały tryb życia. Ten gatunek psów jest niezwykle towarzyski i wierny. Nie mają problemu z tym, żeby zostać samemu w domu, bo przez większość dnia śpią. Dlatego, jeśli senior często wyjeżdża albo nie ma siły na codzienne spacery, shih tzu zajmie się sam sobą. To rasa, która również dobrze czuje się w mieszkaniach czy blokach. Musimy zwrócić jedynie uwagę na wychowanie psa i wyznaczenie konkretnych granic, czasem shih tzu może przejawiać dominujące zachowania.
  • Szpic miniaturowy jest niezwykle towarzyski i szybko adaptuje się w nowych miejscach. Psy dla osób starszych powinny być bezproblemowe i wesołe, aby umilały im życie. Szpic miniaturowy właśnie do takiej grupy należy, jedynie na co musimy zwrócić większą uwagę to jego pielęgnacja sierści, którą trzeba regularnie podcinać.


Pies dla starszych ludzi jest często ich jedynym kompanem i towarzyszem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze przemyśleć sprawę i wybrać rasę, która będzie dopasowana pod ich codzienną aktywność.


Starsza kobieta leży z psem na kanapie.

 

Jaka alternatywa dla psa dla osoby starszej?

Osoby starsze nie zawsze ze względów zdrowotnych czy finansowych są w stanie zakupić psa, jeśli mimo to nadal potrzebują bliskości czworonoga, mogą zdecydować się na wolontariat. Ta opcja staje się coraz to bardziej popularna wśród starszych osób. Praca w schronisku gdzie codziennie ma się kontakt z psami, jest często dla niektórych rodzajem terapii, pies dla osoby starszej zastępuje drugiego człowieka. Wykonywanie wolontariatu w schronisku również daje poczucie że mimo upływu lat nadal jesteśmy komuś potrzebni, a ten aspekt w życiu osób starszych jest im szczególnie potrzebny.

Drugą możliwością jest znalezienie zajęć dogoterapii, w czasie których senior ma możliwość pobawienia się z psem, poznania jego zachowań, obserwacji i przytulania. To wszystko pozytywnie wpływa na stan zdrowotny osoby starszej – motywuje ją do ruchu, rozbawia, zachęca do rozmów z innymi członkami dogoterapii i pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego. Dogoterapia organizowana jest zazwyczaj przez prywatne organizacje, ale istnieje możliwość znalezienia zajęć darmowych w dużych miastach.

 

Przeczytaj więej: Dogoterapia - rasy psów, schemat zajęć

 

 

Lida Pieczulis 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość