Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaka jest rasa psa bez sierści? Poznaj topowe łyse psy!

Pies bez sierści – jakie są rasy psów bez sierści? Pies hipoalergiczny? Jakie psy nie uczulają? Rozwiewamy wątpliwości! Jaka jest rasa psa bez sierści? Poznaj topowe łyse psy!

Wśród kilkudziesięciu różnorodnych ras psów możemy znaleźć też takie, które są pozbawione sierści. Zamiast niej posiadają szczątkową okrywę włosową bądź też są częściowo lub całkowicie łyse. Przeczytaj, co wyróżnia psy bez sierści, jak dbać o skórę łysych psów oraz czy to prawda, że są najlepsze dla alergików?
Nagie psy w Polsce nie są szczególnie popularne, ale stale zyskują na popularności. O ile psy z okrywą włosową są wszystkim znane – psy bez sierści nadal budzą zdziwienie i ciekawość.

 

Nagi pies peruwiański.

 

Rasa psa bez sierści

Psy, które potocznie nazywane są bez sierści, mogą mieć szczątkowe włosy lub być całkiem łyse. Zarówno jedne jak i drugie mogą być brane pod uwagę przez alergików. Brak sierści nie wyklucza wprawdzie całkowicie możliwości wystąpienia reakcji alergicznej, ale ją znacznie ogranicza. Ma to związek z tym, że białka alergizujące znajdują się głównie w wydzielinach ciała – szczególnie w ślinie. Im pies ma mniejszą możliwość pozostawiania alergenów na sobie – czyli sierści – tym mniejsze objawy ma osoba uczulona. Psy posiadające dwu – lub trzywarstwową okrywę włosową (włosy okrywowe, puchowe, przejściowe) najwięcej śliny z alergenami zbierają i najdłużej je rozsiewają. Natomiast psy z włosami najmniej. Takie rasy często nazywane są psami bez sierści a z włosami. Nie jest to oczywiście do końca prawdą, jednak w Polsce dość popularne wśród nich są yorkshire terieryshih tzu

Inną grupą psów bez sierści są psy zupełnie, lub częściowo łyse – te są w Polsce jeszcze mało znane i podobnie jak łyse koty, budzą skrajne emocje – od zachwytów i podziwu, po niechęć. Warto jednak je bliżej poznać zwłaszcza wtedy, kiedy niemożność posiadania psa jest wynikiem silnej alergii.

 

 

Pies bez sierści - rasa

1. Grzywacz chiński

nie jest całkowicie łysy, ale w znacznym stopniu. Możemy wyróżnić dwie odmiany tego psa: grzywacz chiński długowłosy i bezwłosy. Pierwsza odmiana to inaczej Powder Puff (ma podszerstek i delikatny, długi włos okrywowy), druga odmiana jest prawie całkowicie łysa - psy mają długą sierść tylko na głowie, ogonie i kończynach. Grzywacz chiński ma łagodny temperament, nie jest hałaśliwy i idealnie nadaje się do rodzin z dziećmi. Zdecydowanie jest to pies bardzo delikatny i dotyczy to zarówno jego wrażliwej, łysej skóry jak i psiej osobowości. Grzywacz chiński potrzebuje troskliwego opiekuna i towarzystwa.

Więcej informacji na temat tej rasy: Grzywacz chiński – najważniejsze informacje o rasie 

 

Grzywacz chiński.


2. Nagi pies meksykański

także te psy są w znacznej części łyse, ale posiadają delikatne kępki włosów na głowie i szyi, a niekiedy również na łapach i ogonie. Psy tej rasy występują w dwóch typach budowy ciała – muskularnej i smukłej oraz w trzech wielkościach: miniaturowy ma 25 –35 cm, średni 35 – 45 cm, a duży 45 – 55 cm. Psy tej rasy są doskonałymi stróżami, mogą być nieufni wobec obcych, ale bardzo oddani są rodzinie.

Nagość u tych psów jest uwarunkowana genetycznie, ale ciekawostką jest, że prawie każdym miocie rodzą się również psy owłosione. Średnio rodzi się 2/3 szczeniąt nagich i 1/3 owłosionych.

 

Nagi pies meksykański.

 

3. Nagi pies peruwiański

psy tej rasy były otoczone kultem. Podobnie jak psy meksykańskie mają one jedynie pojedyncze kępki włosów w kilku miejscach ciała i występują w trzech wielkościach. Miniaturowy 25 – 40 cm, średni 40 – 50 cm, duży 50 – 65 cm. Nagi pies peruwiański jest psem łagodnym i spokojnym. Może przejawiać pewną nieufność wobec obcych, ale przy bliższym poznaniu staje się wspaniałym, bystrym towarzyszem rodziny.

 

Nagi pies peruwiański.

 

4. Amerykański terier bezwłosy

psy tej rasy rodzą się z niewielką ilością puszku na całym ciele, który zanika po kilku tygodniach. Jest to pies dobrze umięśniony i dorasta do małych lub średnich rozmiarów. Jak na teriera przystało, jest bardzo energiczny, bystry i skory do zabawy.

 

Amerykański terier bezwłosy.


Jak pielęgnować psy bez sierści?

Psy bez sierści wymagają nieco innego rodzaju pielęgnacji niż ich kuzyni z sierścią. Należy je zdecydowanie częściej kąpać – najlepiej w łagodnych szamponach dla psów – ponieważ na ich skórze bardziej niż na sierści gromadzą się wszelkie brudy i zanieczyszczenia. Po kąpieli dobrze jest dodatkowo wmasować w skórę psa olejek nawilżający lub balsam ochronny.

Psy te też wymagają szczególnej ochrony zimą i latem. Zimą konieczne jest odpowiednie, ciepłe ubranko dla psa, latem z kolei należy zabezpieczyć delikatną skórę psa balsamem z filtrem i unikać bezpośredniego słońca. Skóra psów – podobnie jak ludzi – może ulec poparzeniu.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o łapy psa?

 

Sprawdź ofertę ubranek dla psów.

 

Pies bez sierści - cena

Niestety pies bez sierści pochodzący z dobrej, sprawdzonej hodowli to niebagatelny wydatek. Ile kosztuje pies bez sierści? Cena może oscylować nawet w okolicach 7000 zł i dochodzić nawet do 10000 zł. Wysoka cena podyktowana jest przede wszystkim rzadkością hodowli. Niestety nawet mając pieniądze, nie jest łatwo o zakup psów tej rasy – mioty są rzadkością, a po niektóre z tych ras musimy się wybrać za granicę Polski.

 
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość