Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Fitness dla psów - rozciąga, rozluźnia, uczy, ale czy ma wady?

Psy do utrzymania zdrowia wymagają regularnego ruchu oraz utrzymania kondycji fizycznej. Fitness dla psów ma na celu poprawić zdolności ruchowe naszych pupili, ale też często jest po prostu kolejnym ciekawym sposobem na spędzenie czasu z opiekunem czy innymi czworonogami. Pamiętajmy, że warto dostosowywać ilość ruchu pod rasę psa, niektóre z nich potrzebują więcej sportu, inne mniej. Jak wygląda fitness dla psa? Kiedy jest odpowiedni moment na zapisanie czworonoga na fitness psów?

 

Psi fitness.

 

Czym jest psi fitness?

Fitness dla psów to aktywność fizyczna, która polega na wykonywaniu szeregu ćwiczeń przez psa, podczas której pies umacnia wszystkie partie mięśni, uczy się komunikacji i skupiania uwagi. Fitness z psem to idealne rozwiązanie w przypadku czworonogów, które wymagają dużo ruchu w ciągu dnia, a codzienne aktywności zaczynają go nudzić. Taki fitness jest polecany przez weterynarzy, wielu hodowców decyduje się na tego typu sport, gdyż widzi poprawę w zachowaniu i zdrowiu psa.

 

Fitness dla psów wpływa na:

 • kondycję ruchową pupila
  fitness przyczynia się do budowy mięśni, co minimalizuje możliwość przyszłych kontuzji. Ćwiczenia są dopasowane do stanu zdrowia i możliwości czworonoga, szczególnie musimy zwrócić uwagę na rasy psów, u których częstym problemem jest dysplazja stawu biodrowego.
 • poprawę relacji pomiędzy psem a opiekunem
  w fitnessie wiele ćwiczeń wykonujemy w parze wraz z pupilem. Co pomaga wzajemnie się zrozumieć i jeszcze lepiej poznać charakter i usposobienie psa.
 • rozwój inteligencji u psa poprawia myślenie i zdolności umysłowe
  fitness dla psów szczególnie zalecany jest w przypadku starszych osobników, które zaczynają mieć problemy z koncentracją.

Fitness dla psów ma wiele możliwości, nie tylko skupia się na ogólnej poprawie stanu zdrowia, ale również tworzeniu głębszej więzi pomiędzy właścicielem a pupilem.

 

Pies ćwiczy fitness dla psów.

 

Jak zacząć ćwiczyć fitness dla psów?

Psi fitness przyjmuje często formę fizjoterapii zwierzęcia. Poprawia wiele aspektów funkcjonowania organizmu, jak i całego zachowania. Niewątpliwym plusem fitnessu dla psów jest fakt, że możemy go ćwiczyć wszędzie, nawet we własnym domu czy ogrodzie. Często większość sprzętu jesteśmy w stanie sami wykonać, a nawet wykorzystać później do własnych ćwiczeń ruchowych.

Zaczynamy ćwiczenia fitnessu od poznania możliwości naszego pupila. Bardziej aktywne psy, której już mają za sobą naukę obedience czy agility, zdecydowanie łatwiej nauczą się nowego sporu.

Pierwszy etap to zdecydowanie zapoznanie psa z nowymi ruchami, można do tego wykorzystać ulubione zabawki psa oraz psie przysmaki. Fitness również poprawia relację między psem a opiekunem, dlatego tak ważne by podczas ćwiczeń pan również był i aktywnie uczestniczył.

Kolejnym aspektem jest nauka komend, typu:

 • zostań
 • idź
 • siedź

One znacznie ułatwiają komunikację oraz przydadzą się podczas bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Pamiętajmy również że każdy sport musi być po prostu dobrą zabawą dla pupila, więc jeśli widzimy, że pies jest zmęczony, robimy krótsze lekcje lub urządzamy przerwę na przekąski czy posiłek. Standardowy trening fitnessu dla psa składa się z rozgrzewki, treningu oraz odpoczynku, czyli etapu, kiedy pies ma chwilę dla siebie, by się zrelaksować.

Typowe ćwiczenia z psiego fitnessu to utrzymywanie równowagi, chodzenie tyłem, utrzymywanie się na tylnych łapach, wskakiwanie na niewielkie podesty, chodzenie po półkulach.

 

Ćwiczenia z fitnessu dla psa.

 

Czy psi fitness jest dla twojego psa?

Wielu opiekunów, kiedy po raz pierwszy słyszy o fitnessie dla psów, nie jest do końca przekonanymi i boi się, że ich pies może zrobić sobie krzywdę. Warto pamiętać, że wszelkie zmiany w aktywności psa warto przedyskutować najpierw z weterynarzem, który oceni stan zdrowia czworonoga i powie jakie ćwiczenia pies może wykonywać, a jakich powinien unikać. Dodatkowo, powstaje coraz to więcej miejsc, takich jak szkoły fitnessu dla psów, które organizują grupowe lub indywidualne lekcje i zajęcia. W tego typu miejscach wiemy, że pies będzie bezpieczny i nie zrobi sobie krzywdy. Dlatego, jeśli obawiamy się o pupila, warto najpierw wybrać się w tego typu miejsce.

 

Czy każda rasa psa może uprawiać fitness?

W większości przypadków tak ten rodzaj sportu jest na tyle rozległy i różny, że możemy dopasować intensywność i rodzaj ćwiczeń pod preferencje oraz możliwości pupila. Często psy sportowe w celu poprawy ogólnej kondycji od czasu do czasu wręcz powinny być zabierane na fitness, aby pobudzić pracę mięśni lub je rozluźnić i rozciągnąć. Fitness psi jest równie popularny w przypadku psów wystawowych, u których sprawność fizyczna pomaga w odpowiedniej prezentacji i uczy poprawnego chodu. Pamiętajmy, że to pies musi czuć przyjemność z wykonywanej aktywności, więc najważniejsza jest obserwacja pupila i jeśli widzimy, że jednak czworonóg nie do końca odnajduje się, wykonując dane ćwiczenie, warto poszukać innych sportów. W artykule o psich sportach przeczytacie więcej na ten temat.

 

Akcesoria do psiego fitnessu.

 

Fitness dla psa – akcesoria i sprzęt

Jeśli chodzi o sprzęt, jaki będzie potrzebny w fitnessie dla psa, musimy pamiętać, że na początku nie warto kupować dużo akcesoriów. Przykładowa piłka gimnastyczna jest dopiero wykorzystywana przy ćwiczeniach zaawansowanych. Więc jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z psim fitnessem, wystarczy wykorzystać kilka zabawek psa, stworzyć samemu tor przeszkód podobny jak w agility, ustawić niewielkie podesty, na które pies będzie mógł wejść lub początkowo ćwiczyć bez specjalnych akcesoriów np. cofanie się. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalnej szkoły, gdzie pod okiem trenera możemy szkolić naszego pupila i zapoznać się z nowymi ćwiczeniami psiego fitnessu.


Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość