Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dog walker - praca dla miłośnika zwierząt

Zawód wyprowadzacza psów z pewnością wiele osób kojarzy z filmów – gdzie jedna osoba bierze na spacer na smyczy kilka psów. Czy rzeczywiście dog walker to zawód, który sprawdza się także w Polsce?

Przytaj kim jest dog walker, jakie powinien posiadać kompetencje, jakie są jego zadania oraz czym się kierować zatrudniając wyprowadzacza psów.

 

Kim jest dog walker?

 

Kim jest dog walker?

Zgodnie z nazwą to osoba, który wyprowadza psa na spacery. Z tym z pozoru banalnym zadaniem wiąże się jednak ogromna odpowiedzialność. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, psi wyprowadzacz musi się wykazywać doskonałą znajomością powierzonych mu psów, wiedzieć jak się zachowują w różnych sytuacjach, dopasowywać spacery do ich kondycji zdrowotnej i upodobań, a przede wszystkim dbać o ich bezwzględne bezpieczeństwo podczas spacerów.

 

 

Gdzie szukać osób zajmujących się wyprowadzaniem psów na spacer?

W dużych miastach pracuje w ten sposób zawodowo spora grupa osób, traktując to zajęcie jak profesjonalną pracę zawodową. Takie osoby zwykle mogą pochwalić się (oprócz zamiłowania do czworonogów) – dyplomami z ukończenia specjalistycznych kursów opieki nad zwierzętami, pierwszej pomocy czy psich behawiorystów. Ogłoszenia najłatwiej znaleźć w internecie, a podczas wyboru warto poprosić o rekomendacje poprzednich klientów, aby oddać psa wyłącznie w ręce godnej zaufania osoby.

W małych miastach znacznie trudniej o profesjonalnego dog walkera, ale i tam można znaleźć osoby, które chętnie podejmą się tej pracy – najczęściej są to młode osoby, często wolontariusze schronisk czy po prostu miłośnicy psów. Tutaj warto zachować dużą czujność, powierzając naszego psa. Częstokroć sami musimy ocenić ryzyko – czy dana osoba poradzi sobie z naszym psem w każdej sytuacji.

 

Dog walker.

 

Umowa z dog walkerem – zabezpieczenie dla dwóch stron

Podstawą współpracy z dog walkerem powinna być umowa sporządzona na piśmie. Zanim bowiem udostępnimy opiekunowi klucze do mieszkania i powierzymy psa, zapoznajmy się z jego dokumentami i spiszmy umowę, w której zamieszczamy dane personalne opiekuna, zakres jego obowiązków i odpowiedzialności. Treść umowy możemy dowolnie modyfikować tak, aby zawrzeć w niej wszystkie aspekty istotne dla obydwu stron m.in. częstotliwość spacerów, z jakim wyprzedzeniem możliwe jest odwołanie wizyty, jaki jest koszt, co w przypadku kiedy pies podczas spaceru ucieknie lub ulegnie wypadkowi. Im więcej możliwych punktów spornych zawrzemy w umowie, tym mniej potencjalnych niedomówień i sporów w razie awaryjnej sytuacji.

 

 

Czy każdy może być dog walkerem?

Zdecydowanie nie. To zawód dla ludzi, którzy zdecydowanie znają się na zachowaniu psa. Czym innym jest wyprowadzanie na spacer własnego psa lub psa znajomych czy rodziny, a czym innym wyprowadzanie psa, którego zupełnie nie znamy. Dog walker powinien umieć zapanować nad zachowaniem każdego psa i przewidzieć wszelkie potencjalne niebezpieczeństwa – zwłaszcza biorąc pod opiekę silne, duże psy.

Powinna to być ponadto osoba uczciwa i wzbudzająca zaufanie. Aby mogła wykonywać swoją pracę, częstokroć otrzymuje bowiem klucze do mieszkania.

Z uwagi na ogromną odpowiedzialność dog walkerem powinna być osoba pełnoletnia!

 

Wyprowadzacz psów.

 

Kiedy potrzebny dog walker?

Opiekun psa to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością i znajduje zastosowanie w najróżniejszych przypadkach. Z jednej strony jest to koło ratunkowe dla zapracowanych ludzi, którzy muszą czasem zostać dłużej w pracy lub wyjechać w podróż służbową, ale z drugiej strony to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą wyjąć z domu – ludzi starszych bądź chorych.

W czasie pandemii wyprowadzanie psa przez dog walkera było koniecznie w sytuacji, gdy wszyscy domownicy byli chorzy, bądź na kwarantannie.

Nie ma ściśle określonej listy zadań dla dog walkera. Często jego kompetencje są większe niż tylko wyprowadzanie na spacer i zahaczają o zadania petsittera – czyli osoba ta nie tylko spaceruje z psem, ale również dla o niego – daje mu jeść, bawi się z nim, a nawet zaprowadza do weterynarza czy psiego fryzjera.

Opieka petsittera często jest znakomitą alternatywą dla psiego hotelu podczas wakacyjnych wyjazdów. Pies pozostaje w domu, w bezpiecznym dla niego środowisku, ma zapewnione spacery, jedzenie oraz codzienną porcję zabawy. To doskonałe rozwiązanie dla psów, które źle znoszą zmiany.

 

 

Ile kosztuje dog walker?

Koszt wynajęcia dog walkera zależy od wielu czynników – doświadczenia i kwalifikacji takiej osoby, ilości pracy i zadań, oraz miasta. Właściciele zwierząt w Polsce często trywializują ten zawód, a jego popularność jest nadal na tyle mała, że nie jest to zajęcie, z którego można się utrzymać.

Średni koszt jednego spaceru z psem to 15 -30 zł. Dodatkowo można wycenić takie usługi jak karmienie zwierzęcia, szkolenie psa, czy całodzienną opiekę nad psem podczas wyjazdu.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość