Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies może jeść rybę? Wszystko, co musisz wiedzieć o rybnej diecie psa

Ryby są bogatym źródłem białka, witamin, minerałów i co ważne kwasów tłuszczowych, które są szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy pies może jeść ryby? Okazuje się że tak, jak najbardziej, jedynie należy pamiętać o kilku zasadach, których warto się trzymać, by nasz pupil nie zachorował.

 

Pies je rybę.

 

Wartości odżywcze ryb

Mięso rybie to bogate źródło białka, czyli budulca dla mięśni i całego organizmu. Psy potrzebują dość sporej dawki białka w swojej diecie, aby mogły prawidłowo funkcjonować, a najlepiej przyswajalne jest właśnie białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz dość dużej ilości białka, ryby zawierają również sporo witamin oraz kwasy omega 3, które poprawiają kondycję sierści, skóry, wzmacniają wzrok, układ krwionośny oraz nerwowy. W rybach znajdziemy również witaminę A, D, E oraz kompleks witamin z grupy B.


Dodatkową zaletą ryb bez wątpienia jest ich niższy potencjał alergizujący. Psy cierpiące na nietolerancję czy na alergię na drób, wieprzowinę czy inny rodzaj mięsa, mogą spróbować żywienia opartego na rybach. Często taka dieta pozytywnie wpływa na zmniejszenie objawów ze strony alergii.

Może Cię zainteresować: Przyczyny i objawy alergii u psów i kotów

 

Czy pies może jeść ryby?

Odpowiadając na pytanie - tak, o ile będziemy się trzymać kilku podstawowych zasad. Ryby w niezbilansowanej formie posiłku nie powinny być podawane psu zbyt często. Jeżeli nie są one podstawą diety BARF psa to najlepiej sprawdzają się w formie przekąski. W sklepie zoologicznym dostępne są gotowe przysmaki rybne dla psów. Jest to najbardziej bezpieczna forma podawania psu ryb, ponieważ niektóre gatunki zawierają nadmiar tiaminazy, która powoduje rozpad witaminy B1. Jeśli decydujemy się na samodzielne podawanie psu ryb, należy pamiętać listę ryb zakazanych i dozwolonych dla psów. Z pewnością można sięgać po łososia, halibuta czy dorsza, które nie zawierają tego szkodliwego składnika. Warto również pamiętać, że obróbka termiczna niweluje tiaminazę, dlatego decydując się na gatunki zawierające jej duże ilości koniecznie należy je ugotować.


Ości, to kolejny aspekt, o którym warto pamiętać, wszelkie twarde ości usuwamy, te mniejsze mogą być zmielone razem z mięsem i nie powinny stanowić większego problemu. Jedzenie twardej ości przez psa może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Pies, który zakrztusi się ością, musi być niezwłocznie zabrany do weterynarza, póki jeszcze nie rozpoczęły się u niego większe problemy z oddychaniem.

 

Przeczytaj więcej: Karmy z insektami dla psa - czy to sposób na alergie?

Owczarek niemiecki je ryby.

 

Jakie ryby dla psa?

Jaki rodzaj ryby będzie najbardziej odpowiedni dla psa? Pomijając aspekty smakowe, warto również zwracać uwagę na ilość już wcześniej wspominanej tiaminazy, która w większych ilościach może obniżyć poziom witaminy B1 w organizmie.

Ryby niezalecane dla psów:

  • karp,
  • leszcz,
  • makrela,
  • mintaj,
  • rekin,
  • sandacz morski,
  • sum,
  • szprot,
  • śledź oceaniczny.

Wyżej wymienione gatunki ryb zawierają duże ilości tiaminazy, przez co nie powinno się podawać ich psu częściej niż raz na tydzień.

 

Ryby bezpieczne dla psów:

  • łosoś,
  • pstrąg,
  • halibut,
  • węgorz,
  • dorsz,
  • szczupak,
  • morszczuk,
  • flądra.

Ryby te są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż nie zawierają w swoim składnie toksycznej tiaminazy.

 

Czy pies może jeść rybę?

 

Surowe ryby dla psa

Warto jeszcze wspomnieć o tlenku trójmetyloaminy, który znajduje się w rybach surowych. Jego nadmiar powoduje brak przyswajalności żelaza, co w rezultacie, często przyczynia się do anemii.

Ryby, które zawierają szkodliwy tlenek trójmetyloaminy to:

  • morszczuk,
  • łupacz.

Pamiętajmy, że obróbka termiczna, szczególnie w przypadku tych ryb jest wskazana, gdyż niweluje szkodliwe substancje. Dlatego osoby, które stosują dietę BARF surową dla swoich psów, powinny unikać wyżej wymienionych gatunków.

 

Czy pies może jeść rybę wędzoną?

Wędzone ryby, takie jak maklera, łosoś czy pstrąg najczęściej dostępne w sklepach, nie są wskazane dla psów. Najczęściej są one wędzone przy użyciu dymu wędzarniczego lub sztucznych aromatów i barwników. Nierzadko dodawana jest również sól w sporych ilościach. Wszystkie te dodatki źle wpływają na zdrowie psów. Mogą powodować biegunki, niestrawności, a w dłuższej perspektywie problemy z ciśnieniem i gospodarką wodno-elektrolitową organizmu.

 

Ryby dla psa - podsumowanie

Forma podania ryby dla psa może być różna w zależności od jej gatunku oraz upodobań naszego pupila. Stąd też nasuwa się znaczące pytanie, czy gotowana ryba dla psa jest lepsza niż ta surowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż, osoby, które stosują dietę BARF dla psa, będą częściej sięgać po surowe ryby, mimo to warto mieć na uwadze fakt, iż niektóre z nich niepoddane obróbce termicznej mogą jednak posiadać toksyczne substancje, które w nadmiarze nie są bezpieczne dla psa.


Pamiętajmy również, żeby kupować ryby ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej bezpośrednio od hodowcy. Na rynku dostępne są już gotowe karmy z rybą dla psa, co jest równie dobrą alternatywą, kiedy nie mamy czasu na ugotowanie jedzenia w domu. Dieta psa powinna być dostosowana indywidualnie pod rasę i preferencje pupila, pamiętajmy, że nie każdy pies musi jeść rybę, dla niektórych ten pokarm nie odpowiada, dlatego też nic na siłę. Jeśli już chcemy w inny sposób dostarczyć potrzebne witaminy i minerały dla pupila, możemy zawsze sięgnąć po gotowe suplementy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, np. olej z łososia dla psaolej z kryla czy kwasy omega w formie tabletek.

 

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość