Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Cornish rex (Rex kornwalijski) - Encyklopedia kotów

Ta rzadka rasa kotów pochodząca z Wielkiej Brytanii ma w sobie coś niezwykłego i dużą chęć przywiązania się do każdego domownika. U cornish rexa elegancja idzie w parze z wiecznymi figlami. Żywiołowość i poczucie humoru rexa kornwalijskiego z pewnością rozbawi każdego, ale jego potrzeba uwagi i zabawiania już niekoniecznie. Sprawdź, czy ta rasa kotów ujmie twoje serce.

 

Sierść kota rasy rex kornwalijski.

 

Rex kornwalijski – historia rasy

Cornish rex należy do współczesnych ras kotów. Oznacza to, że jego historia jest stosunkowo krótka, co pozwoliło na udokumentowanie dokładnego dnia odkrycia kociaka cornish rex. Datuje się to na 21.07.1950 r. w Kornwalii. Stąd też druga nazwa rasy – rex kornwalijski. Pierwsza zaś nawiązuje do sierści kota – przypominającej tą od królików rasy rex.

Odkrycie rasy miało miejsce na farmie kociolubnej Niny Ennismore w wyżej wspomnianej Kornwalii. W miocie szylkretowej kotki – Sereny – pojawił się jeden kociak o nietypowej budowie i strukturze sierści. Znacząco wyróżniał się na tle swojego rodzeństwa, jak i samej matki. Przypominał bardziej kota orientalnego, z długimi nogami, smukłą sylwetką, dużą, ale płaską głową i ogromnymi uszami. Jego sierść zaś była licha i falowana. Ten biało-rudy kocur dostał imię Kallibunker i zapoczątkował cały ród cornish rexów. Właścicielka Nina oddała kocura na badania genetyczne, które potwierdziły, że to spontaniczna mutacja genetyczna miała wpływ na wygląd pierwszego cornish rexa w historii. Weterynarz prowadzący zasugerował połączenie kocura ze swoją matką – Sereną – aby utrwalić tę mutację. Właścicielka tak też zrobiła, co zapoczątkowało chów wsobny u kotów rex. Połączenie to dało na świat jednego kociaka o podobnej sylwetce i sierści – Poldhu.

W następnych latach oba kocury były kojarzone zarówno ze swoją matką, jak i kotami syjamskimi, brytyjskimi, burmskimi. W roku 1956 Kallibunker – pierwszy cornish rex – zmarł. Chów wsobny prowadzony był już tylko w Poldhu. Około roku 1975 do USA trafiły pierwsze kociaki z tych miotów. Były tam krzyżowane z kotami hawańskimi, amerykańskimi, burmskimi i syjamskimi, a więc nieco innymi rasami aniżeli krzyżowanymi w Wielkiej Brytanii.

W kolejnych latach liczba kotów rasy cornish rex zaczęła mocno spadać. Przyczyniły się do tego trudności z kojarzeniem, niska przeżywalność kociaków, rodzenie się kociąt z prostą sierścią, śmierć Kallibunkera i przede wszystkim wady genetyczne powstałe przed chów wsobny.

Ostatecznie w roku 1967 rex kornwalijski został uznany w Wielkiej Brytanii, natomiast w USA w 1962 r. przez CFA i 1979 r. przez TICA.

 

 

 

Jak wygląda rasa kota cornish rex?

Rex kornwalijski należy do kotów średniej wielkości o wyjątkowej urodzie. Smukłe, długie i giętkie ciało w połączeniu z energicznym i lekkim chodem tworzą piękne połączenie. Cornish rex ma dobrze zarysowane mięsnie na całym ciele. Grzbiet może mieć lekko wygięty w łuk, zakończony bardzo długim i cienkim ogonem.

Głowa rexa kornwalijskiego ma kształt klina, czaszka jest spłaszczona. Oczy kota tej rasy są bardzo duże – podobnie jak uszy. Miejsce między oczami jest wypukłe, co jest dosyć niezwykłe u innych ras kotów. Kolor oczu zależny jest od umaszczenia kota.

  

Umaszczenie i sierść rexa kornwalijskiego

Najbardziej charakterystyczna u cornish rexa jest jego sierść. Składa się ona tylko z włosów przejściowych, nie ma podszestka, ani włosów okrywowych. Jest to niezwykle rzadka cecha w świecie kotów i nawet psów! Okrywa włosowa jest bardzo gęsta i krótka, o falowanej strukturze. Całość nadaje miękkości i jedwabistości sierści rexa kornwalijskiego. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia.

Przez krzyżowanie z różnymi rasami kotów, linia amerykańska nieco oddaliła się od tej angielskiej. Rexy kornwalijskie z linii amerykańskiej są delikatnie tęższe od angielskiej linii tych kotów. Mają też bardziej zarysowane policzki. Dla niewprawionych kociarzy, różnice te będą praktycznie niezauważalne.

 

 Kociak cornish rex.

 

Cornish rex a devon rex – jakie są różnice?

Przez długi czas sądzono, że obie rasy są ze sobą spokrewnione. Obie zostały odkryte w bliskim odstępie czasu w Wielkiej Brytanii, niedaleko siebie – jeden w hrabstwie Kornwalia, drugi w hrabstwie Devon. U obu mutacja genetyczna była spontaniczna, jednak krzyżowanie cornish rexów i devon rexów dawało mioty o prostej sierści, co wykluczało jakiekolwiek powiązanie ras między sobą.
Z wyglądu devon rex ma bardziej zaznaczony stop na głowie, a cała czaszka jest wyraźnie krótsza. Cornish rex ma większe uszy, które są wysoko osadzone, u devonów – szerzej. Cornish jest też większym kotem niż devon.

Przeczytaj więcej o kotach Devon rex

 

Cornish rex - charakter

Rex kornwalijski jest kotem bardzo inteligentnym i wesołym. Wieczny śmieszek i figlarz, co z jego empatią powoduje, że natychmiast pragnie poprawić humor domownikom. Cornish rex nie wybiera sobie jednego opiekuna, oddany jest na równo całej rodzinie. Jego towarzyskość i chęć wiecznej zabawy jest urocza, ale może być też męcząca. Koty tej rasy naprawdę potrzebują atencji, uczucia, interakcji i stymulacji. Bez tego szybko się nudzą, rozrabiają i mogą szukać zaczepek w sposób, który nie spodoba się właścicielom. Ich orientalny wygląd łączy się również z niektórymi cechami charakteru. Rex kornwalijski, który będzie znudzony, zacznie głośno wokalizować i domagać się swojego, a jeżeli opiekun mu tego nie da – to sam sobie weźmie. Tak, cornish rex zawsze osiągnie to co sobie upatrzył. Koty te szybko podłapują zachowania ludzkie, w mig nauczą się np. otwierania szafek, drzwi, rozrywania opakowań. Tutaj trzeba mieć oczy dookoła głowy. W domu z rexem kornwalijskim konieczne jest posiadania gier interaktywnych dla kota oraz różnych kocich zabawek, które kot będzie mógł np. aportować. Rexy to też niezwykli skoczkowie, bez porządnego drapaka ani rusz.
Cornish rex sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi. Swoją żywotnością i chęcią zabawy nadąży za dziećmi, a przy okazji da im dużo powodów do śmiechu.

Decydując się na rexa kornwalijskiego warto rozważyć budowę woliery lub wychodzenie na spacery na smyczy. Da to kotu dodatkowe bodźce, przy bezpiecznym środowisku. Należy jednak pamiętać, że cornish rex szybko się przyzwyczai do takich dobroci i będzie się ich regularnie domagał. Dodatkowo, pojedyncza sierść sprawia, że cornish rex może marznąć i łatwo się przeziębiać, więc konieczne jest ograniczanie mu przebywania na dworze.

 

Przeczytaj także: Budowa najlepszej woliery dla kota - zasady, rady

Kot rasy cornish rex w szelkach.

 

Rex kornwalijskie a alergie

Pojedyncza sierść cornish rexa posiada tylko włosy przejściowe. Taka struktura sierści sprawia, że koty tej rasy bardzo mało linieją, znacznie mniej od pozostałych ras kotów.

Alergeny znajdujące się w ślinie i innych wydzielinach kota, rozprowadzane są po całej okrywie włosowej kotów kiedy się myją. Mniej wypadającej sierści unoszącej się po mieszkaniu zmniejsza intensywność odczuwanych objawów przez alergików.
Przed zakupem kota rex kornwalijski warto jednak umówić dłuższą wizytę u hodowcy, tak aby przekonać się czy rzeczywiście alergia się nie pojawi.

 

Kociak cornish rex. 

 

Cornish rex – cena

Kot cornish rex kosztuje ok. 4000 – 4500 zł. Cena za rexa jest wysoka ze względu na kosztowną i trudną hodowlę tych kotów. Rex kornwalijski posiada falowaną sierść w wyniku geny recesywnego. Aby gen ten został przekazany kolejnym kociakom, oba rodzice muszą go posiadać. Dodatkowo, liczebność tej rasy nie jest duża, żeby nie doprowadzić do ponownego chowu wsobnego hodowcy muszą sprawdzać koty z różnych zakątków świata.

Do kwoty zakupu kociaka cornish rex dochodzi cena wyprawki dla kota, która może wynieść około 1000 zł. Głównie za sprawą porządnego drapaka oraz dobrej jakości karmy mokrej dla kota. Miesięczny koszt utrzymania rexa kornwalijskiego to ok. 200 zł.Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Cudowne, wspaniałe i bardzo uczuciowe kotki .Mam przyjemność zajmować się nimiod ponad 12 lat . Serdecznie polecam tę rasę wszystkich którzy chcą meć bliski kontakt z kotem. Lubą być aktywne :)