Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Devon rex – najważniejsze informacje o rasie

Devon rex inaczej nazywany jest Alien cat, Pixie cat, ET. To stosunkowo młoda rasa, bowiem jej początki sięgają 1960 roku. Jej przedstawiciele to koty średniej wielkości, towarzyskie, inteligentne, lubiące zabawę i przytulanie. Średnia długość życia devon rex wynosi 12–15 lat.

 

Devon rex przez dość nietypowy kształt głowy – niewielka czaszka zwieńczona szerokimi, ogromnymi uszami – nazywany bywa przekornie kosmitą. Jest kotem ciekawskim, wesołym, ruchliwym. Najlepiej czuje się w towarzystwie drugiego kota, zwłaszcza przedstawiciela jego rasy. Ma charakter zbliżony do psa.

 

Kociak devon rexa.

 

Devon rex – historia rasy

Historia devon rex sięga 1960 roku, kiedy w miocie wolno żyjącej kotki pojawiło się kocię o falistej sierści. Ta rasa kota pojawiła się w Anglii w hrabstwie Devon. Udowodniono, że za charakter nietypowej sierści odpowiada mutacja genetyczna, lecz o charakterze recesywnym. Aby ją utrwalić, przeprowadzono liczne kojarzenia wsobne. Niestety w ich wyniku pojawiła się miastenia – choroba genetyczna charakteryzująca się nużliwością, czyli szybkim zmęczeniem i osłabieniem mięśni szkieletowych. Aby ją wykluczyć, hodowcy zaczęli bardzo ściśle monitorować nowe mioty. Początkowo uważano, że występuje pokrewieństwo między devon rex i cornish rex. Beryl Cox, która znalazła kotkę devon rex, nawiązała kontakt z Stirling-Webb – właścicielką pierwszego cornish rexa. Na podstawie połączenia ich genów stwierdzono, że okrywę obu ras warunkują inne geny. W 1967 roku koty devon rex uznane zostały za rasę przez Międzynarodową Federację Felinologiczną.

 

Devon rex – sylwetka

Kot devon rex osiąga dorosły wygląd mniej więcej w 12 miesiącu życia. Mierzy wówczas średnio 30 cm i waży 3-4 kg. Devon rex to kot o muskularnym ciele i ogonie. Dzięki smukłym łapom wydaje się szczupły, lekki i gibki. Głowę ma krótką w kształcie klina, odstające policzki, krótką mordkę, mocny podbródek, mały nos, czoło przechodzące w płaską czaszkę. Uwagę przyciągają jego duże, zaokrąglone uszy, które przypominają uszy nietoperza. Ciekawe są też oczy – duże i szeroko rozstawione, w kształcie migdałków. Zwierzęta te mają krótką sierść, która może być we wszystkich odmianach barwnych i w wielu typach umaszczenia. Należy zaznaczyć, że sierść kota devon rex osiąga ostateczny dorosły wygląd dopiero w wieku 6 miesięcy. Przypomina w dotyku jedwab. Kolor oczu uzależniony jest od koloru szaty.

 

Devon rex.

 

Devon rex – zachowanie i charakter

Jak przedstawia się charakter devon rex? To kot czuły, który lubi pieszczoty i towarzystwo opiekunów. Dość mocno przywiązuje się do domowników. Jest doskonałym kompanem dla dzieci. Kot rasy devon rex jest bardzo ciekawski, ruchliwy i wesoły. Uwielbia zabawy. Devon rex potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconej aktywności.

 

Specjaliści uważają, że ma charakter zbliżony do psa - lubi chodzić na smyczy i zabawy w aportowanie. Podczas spacerów najlepiej sprawdzają się szelki dla kotów. Zapewnią większą kontrolę nad zwierzęciem, są bezpieczniejsze i przyjemniejsze w noszeniu. Dołączoną do nich smycz z powodzeniem w razie potrzeby można zmienić. Szczególną popularnością cieszą się te automatyczne, które dają zwierzęciu nieco więcej swobody w poruszaniu się.

 

Zobacz unikalną ofertę smyczy dla kotów

 

Smyczy nie należy mocować do obroży, bowiem kręgi szyjne kotów są bardzo delikatne. Przy silnym szarpnięciu istnieje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa. Dodatkowo koty takie jak devon rex są niezwykle zwinne i mogą się z niej wyswobodzić. Co więcej, zwierzęta te aportują zabawki. Idealnie sprawdza się do tego piłeczki dla kotów, jakie możesz rzucać swojemu pupilowi podczas zabawy.

 

Po spożytkowaniu nagromadzonej energii lubią odpocząć. Ze względu na niewielką pokrywę włosową najlepiej przygotować im legowiska zamknięte, z miłych materiałów. Warto też obdarować go kocem lub pledem, które będą dodatkowym źródłem ciepła.

 

Dwa kociaki devon rex siedzą na drapaku.

 

Devon rex – potrzeby żywieniowe

Informacji o sposobie żywienia devon rex najlepiej zasięgnąć w hodowli lub u żywieniowca. Koty tej rasy są bardzo żywiołowe i energiczne, dlatego należy to uwzględnić, określając zapotrzebowanie energetyczne. Podawać mu można wysokiej jakości pokarm gotowy lub naturalny typu BARF. W drugim przypadku konieczne jest posiadanie dużej wiedzy i skrupulatności. Dobrym pomysłem będzie stosowanie karm dla kotów o wzmożonej aktywności fizycznej.

 

Zdarza się ponadto, że podczas posiłku zachowują się łapczywie. Wówczas warto rozważyć wybór miski interaktywnej.

 

 

Devon rex – zdrowie i pielęgnacja

Spośród chorób u kotów devon rex typowe są dysplazja biodrowa, kardiomiopatia przerostowa, zakażenia skóry drożdżakami z rodzaju Malassezia. Nie powinny być kojarzone z osobnikami innych ras. Jeśli chodzi o pielęgnację, devon rex wydziela spore ilości łoju. Z powodu dużej ilości woskowiny konieczne jest czyszczenie mu uszu raz w tygodniu. Z taką częstotliwością warto też czesać mu futro. Potrzebne do pielęgnacji akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

 

Devon rec o umaszczeniu biało-rudym.

 

Devon Rex - cena

Ile kosztuje ten niezwykły kot? Kociak devon rex kosztuje od 4000 do 5000 zł. Wysoka cena jest wynikiem strosunkowo trudnej hodowli tej rasy. Ciąże i porody u devonów często mają komplikacje, a dorosłe osobniki, aby zwiększyć pulę genową w hodowli często ściągane są z zagranicy.

Uważaj na niskie ceny kocików, mogą one świadczyć o pseudohodowli!

 

Miesięczny koszt utrzymania devona rexa to około 200 zł przy zdrowym kocie. Chory kot wymaga kosztownego leczenia u weterynarza, wtedy miesięczny koszt utrzymania kota może wynosić nawet 1000 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość