Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wyprawka dla kota – jakie akcesoria dla pupila zakupić?

Nim w domu pojawi się zwierzę, trzeba zaopatrzyć się w szereg przedmiotów, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo, a jednocześnie ułatwią opiekę nad pupilem jego nowym właścicielom. Z czego powinna się składać wyprawka dla kota?

 

Większość elementów kociej wyprawki posłuży pupilowi przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dlatego nie warto oszczędzać przy wyborze niezbędnych akcesoriów. Wysokiej jakości sprzęty są trwalsze i zarówno kotu, jak i opiekunowi zapewnią większy komfort użytkowania.

 

Wyprawka dla kota obejmuje przede wszystkim zapas dobrej, bezzbożowej karmy dla kotów, kuwetę, transporter, zabawki, drapak, legowisko oraz miski.

 

Miski i kuweta – najpotrzebniejsze elementy kociej wyprawki

Wybór misek dla kotów jest ogromny. Najlepiej zdecydować się na taką, którą łatwo utrzymać w czystości (np. ze stali nierdzewnej) i która nie będzie zbyt lekka (by podczas posiłku nie przemieszczała się). Ważny jest również kształt, ponieważ część kotów nie lubi dotykać wibrysami brzegów naczynia. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się talerzyki. Warto też obserwować czy kot woli napić się z przeznaczonej dla niego miski, czy znacznie chętniej wybiera wodę np. z domowej konewki, czy wazonu.

Kuweta z kolei powinna być odpowiednio duża, długości sięgającej nawet 1,5 wielkości kota. Na początek najbezpieczniej jest wybrać odkrytą i wypełnić ją żwirem z naturalnego surowca.

 

 

Dobra karma i furminator – podstawa kociego zdrowia i urody

Obowiązkowy element kociej wyprawki to pełnowartościowa, bazująca głównie na mięsnych składnikach karma. Taka dieta służy przede wszystkim zdrowiu i dobremu samopoczuciu zwierzęcia, ale zapewni mu także piękną, lśniącą sierść i ograniczy jej wypadanie. Aby zadbać o urodę pupila, a także zmniejszyć skalę problemu linienia, warto regularnie czesać zwierzę furminatorem lub zwykłą szczotką, pamiętając, że podczas takich zabiegów nie wyczesujemy ogona.

 

 

Drapak i nożyczki do pazurów – rozwiązanie problemu drapania

Drapanie to nieodłączna część kociej natury. Ponieważ nie można pupila oduczyć tej czynności, należy stworzyć mu takie warunki, aby nie niszczył domowych mebli. Drapak powinien być ciężki, stabilny o szerokim słupie sizalowym. Dobrze, jeśli jest na tyle wysoki, że umożliwia wspinaczkę.

Przydatnym elementem kociej wyprawki są także specjalne nożyczki do pazurów, z których warto skorzystać raz na 3-4 tygodnie. W domowych warunkach pupil nie jest w stanie zetrzeć sobie pazurów o podłoże czy drzewo, a właśnie w taki sposób utrzymuje je w prawidłowym stanie.

 

Od małego warto ukierunkowywać drapanie kota na przeznaczone ku temu powierzchnie - drapaki dla kotów. Mogą być w naturalnej formie, czyli drapaków z drzewa, które ozdobią mieszkanie.

  

Siatka na balkon, szelki i transporter – bezpieczeństwo w domu i poza domem

Przyjmując pod swój dach czworonoga, należy zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo. Koty są ciekawskie i wszędobylskie. Nawet jeśli się im tego zabroni, najprawdopodobniej przy pierwszej okazji wskoczą na najwyższy mebel lub wyjdą na balkon. Dlatego trzeba zadbać o to, by w zasięgu zwierzęcia nie znalazły się trujące rośliny czy przedmioty, którymi mogłoby się skaleczyć. Balkon należy zabezpieczyć siatką, a uchylne okna – specjalną kratką.

Prędzej czy później kota trzeba wynieść z domu – do weterynarza czy przy przeprowadzce. Bezpieczeństwo zapewni zwierzęciu podróż w transporterze. By łatwiej utrzymać nad pupilem kontrolę, warto go także na takie sytuacje wyposażyć w szelki, czyli tzw. puszorek.

 

 

 

Legowisko i zabawki – wsparcie najważniejszych kocich aktywności

Koty przesypiają większość doby, ale zasadniczo nie potrzebują do tego legowiska – same wybierają sobie miejsce do spania, w którym jest im najwygodniej. Zwierzęciu, które czuje się niepewnie w nowym domu, warto jednak położyć poduszkę czy kocyk przesiąknięte znanymi mu zapachami. Legowisko może przydać się także w ulubionych miejscach pupila, by nie zostawiał sierści bezpośrednio na fotelu czy na sofie.

 

Koty potrafią bawić się nawet kulką z papieru, ale jeśli zapewni się im własne zabawki, nie będą niszczyły domowych sprzętów. Zabawa to niezwykle ważna część kociego życia, ponieważ stanowi substytut polowania. Dlatego w wyprawce dla kota przydadzą się piłeczka, nakręcana myszka czy tzw. wędka.

 

Legowisko dla kota powinno znajdować się w cichym i spokojnym miejscu. Dobrym pomysłem jest ustawienie legowiska w sypialni, lub w salonie, ale w ustronnym miejscu.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość