Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co oznacza krew w kale kota?

Krew w kale kota to bardzo niepokojący sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Może być symptomem wielu chorób i poważnych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę tę dolegliwość. Odpowiemy na pytanie, skąd bierze się krew w kale kota i co możesz zrobić, żeby zadbać o swojego przyjaciela.

 

 

Krew w kale kota przyczyny

Przyczyną krwi w kale kotka może być choroba pasożytnicza, biegunka, zaparcia a także torbiele, guzki czy polipy. Czasami powodem jest nieodpowiednia karma albo mechaniczne uszkodzenie narządów wewnętrznych, spowodowane zjedzeniem ostrego przedmiotu.
Jak widzisz, sprawa wygląda poważnie.

Prawidłowy stolec kota jest suchy, a nasz czworonożny przyjaciel wypróżnia się codziennie lub co dwa dni. Każda zmiana zachowania kota przy wypróżnianiu oraz w wyglądzie stolca jest sygnałem ostrzegawczym, wymaga bacznej obserwacji i w wielu przypadkach wizyty u lekarza.

 

Kociak kota brytyjskiego leży na brzuchu. 

 

Zatwardzenie u kota

Przyczyną pojawienia się krwi w stolcu kota może być zatwardzenie spowodowane zakłaczeniem. Nasz przyjaciel zakłacza się podczas codziennej czynności, jaką jest pielęgnacja i czyszczenie futra. Podczas czyszczenia kot zlizuje i połyka sierść, a ta, z kolei, tworzy w jelitach tak zwane kule włosowe utrudniające wypróżnienie. Stolec podrażnia ściany jelita i stąd pojawia się krwawienie z układu pokarmowego. Jeśli kot jest zdrowy, ma odpowiednią dietę i ilość ruchu, sam radzi sobie ze zlizywaną sierścią i, po prostu, wydala ją z kałem.

 

 

Krew w kale kota, a robaki

Jedną z częstych przyczyn krwi w kale kota są pasożyty wewnętrzne. Nasz przyjaciel może zarazić się pierwotniakami i robakami jelitowymi. W obu przypadkach niechciani goście dostają się do organizmu mruczka poprzez pokarm, na przykład zjedzenie zarażonego mięsa czy roślin, na których są cysty lub oocysty pasożyta.

Jeśli nasz mruczek jest kotem wychodzącym, do zarażenia może dojść podczas wylizywania sierści innego – zarażonego kota, korzystania ze wspólnej miski lub zjedzenia zainfekowanego stolca. Niestety, pasożyty mogą dostać się do organizmu kota poprzez mleko zarażonej matki, a także glebę lub trawę, na której są jaja nicieni.

Jak widzisz, koty wychodzące są bardziej narażone na atak pasożytów, jednak mruczek, który przebywa wyłącznie w domu, może zarazić się poprzez pchły innych, domowych zwierząt. Ponadto jaja nicienia możemy sami przetransportować do domu na naszych butach. Robaki jelitowe to istni najeźdźcy. Kolonizują układ pokarmowy i zaburzają funkcjonowanie całego organizmu. Krew w kale kota to jeden z objawów ich obecności.


Jeżeli zaobserwujesz krew i śluz w stolcu kota, a twój zawsze energiczny, mały tygrys stanie się osowiały i straci apetyt, niezwłocznie udajcie się do lekarza w celu zrobienia badań, diagnostyki i wdrożenia skutecznego leczenia. Leczenie może być długotrwałe. Wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby, ogólnej kondycji kota i szybkiej reakcji.

 

Kot szkocki zwisłouchy w torbie prezentowej.

 

Krew w kale kota - mechaniczne uszkodzenie


Krew w kale kota może oznaczać, że nasz mały drapieżca zjadł ostry przedmiot, który podrażnił lub uszkodził organy wewnętrzne. Jeśli masz podejrzenie, ze twój kot mógł spożyć ostrą rzecz (rozgryziona zabawka, buszowanie w schowku z igłami i nićmi) – niezwłocznie udaj się do lekarza, który pomoże kotu i rozwiąże problem. W przypadku połknięcia ostrego przedmiotu lekarz zrobi badanie endoskopowe. W skrajnych przypadkach będzie potrzebna ingerencja chirurgiczna.

Bardzo ważne jest przystosowanie domu do zwyczajów i natury naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy, ze koty są niezwykle ciekawskie. Ponadto to drapieżniki. Lubią gryźć, szarpać, drapać i sprawdzać otoczenie. Dlatego istotne jest zapewnienie kotu bezpiecznych zabawek, które są z mocnych materiałów i nie zawierają ostrych elementów.

Znakomite będą pluszaki. Są odporne na pazury i przetrwają spotkanie z nawet bardzo żywiołowym kotem. Dbajmy też o porządek: ostre przedmioty wkładajmy do zamykanych pudelek. Przeczytaj więcej o bezpiecznym domu dla kota

 

 

Krew w kale kota podsumowanie

Jak widzisz krew w kale kota może pojawić się z wielu powodów. Czasem sygnalizuje mniejszy, czasem większy problem. Ważna jest szybka reakcja i niezwłoczne udanie się do weterynarza. Pamiętamy też o profilaktyce: zdrowej diecie, ruchu, zabawie oraz przystosowaniu domu do kocich zwyczajów. O dobrej kondycji kota decydują codzienne nawyki i czułe oko właściciela.
Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość