Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak stworzyć bezpieczny dom dla kota?

Koty to niezwykle ciekawskie i inteligentne bestie! Ta ciekawskość ma dwie strony. Sprawdzanie, testowanie, buszowanie po zakamarkach uczy koty życia i reakcji na różne sytuacje. Równocześnie ta sama ciekawskość sprawia, że nasi czworonożni przyjaciele mogą narazić się na spore niebezpieczeństwo, a nawet śmierć. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak stworzyć bezpieczny dom dla kota, który uchroni go przed przykrymi wypadkami. Zostań z nami i sięgnij po wiedzę, która przynosi spokój.

 

Siatki na okno dla kota

Każdy właściciel i miłośnik kotów wie, że te małe, bystre zwierzaki znają swój dom od podszewki. Zapytasz dlaczego? Ponieważ z wrodzonej ciekawości zwiedziły każdy jego zakamarek:

• wdrapały się do pralki
• spały w szufladzie, w której przechowujemy nici, guziki i inne gadżety
• próbowały dostać się do doniczkowych kwiatów i dziecięcych zabawek
• dumnie przechadzały się po framudze parapetu i zaglądały w uchylone okna

W każdym z tych miejsc kotu mogą przytrafić się przykre niespodzianki. Równocześnie jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zabezpieczyć przed ciekawskim zwierzakiem, są okna. Otwarte okna stanowią dla naszego przyjaciela duże zagrożenie. Uwierz, jeśli kociak wyczuje nawet najdrobniejszą szczelinę i powiew świeżego powietrza – odważnie wyruszy na podbój świata albo przynajmniej zaciekawi się tym, co dzieje się na zewnątrz i to bez względu na wysokość piętra.


Kot na balkonie wpatruje się w telefon.


Kot może nawet nie zdążyć wyjść na dwór, ponieważ jeżeli okno będzie uchylone pod ukosem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak zaklinuje się w szparze. Takie utknięcie jest bardzo niebezpieczne, bo grozi obrażeniami narządów wewnętrznych a nawet uduszeniem. Gdy zostawisz kota samego w domu, nawet nie będziesz w stanie mu pomóc.

Dlatego pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać, jest zabezpieczenie okien siatką – szczególnie jeśli twój kot nie jest kotem wychodzącym i mieszkacie na wyższym poziomie niż parter. Na każde okno załóż siatkę zabezpieczającą dla kota, która uchroni go przed niebezpiecznymi wędrówkami.

 

 

Siatki na balkon dla kota

Jeśli posiadasz balkon, także zabezpiecz go siatką.

W sklepach znajdziesz 4 najpopularniejsze rodzaje siatek:

• siatka transparentna – najmniej widoczna, ale najsłabsza
• siatka polietylenowa (inaczej zwana siatką rybacką) – jest bardziej wytrzymała od siatki transparentnej, sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu
• siatka na balkon dla kota wzmacniana: ma solidną konstrukcję – wytrzyma najazd nawet bardzo energetycznego kocura
• siatka metalowa: jest najtrwalsza, bezpieczna i najdroższa
Przy wyborze siatki dla kota pamiętaj o tym, żeby materiał był odporny na szarpanie, gryzienie, rozciąganie, a także deszcz, mróz i promienie UV.

Przeczytaj więcej: jak zamontować siatkę na balkon dla kota? oraz Okna i balkon, jako śmiertelna pułapka dla kotów

 

Zobacz ofertę siatek na balkon


Bezpieczne zabawki dla kota

Dla kotów bardzo ważna jest zabawa. Zabawa to zdrowie: pozwala zachować dobrą kondycję psycho-fizyczną i wzmacnia więź między opiekunem oraz jego małym tygrysem. Poprzez zabawę kot wyraża swój instynkt łowiecki, ćwiczy zwinność i ma większą radość z życia.

Regularna zabawa jest szczególnie ważna dla kotów, które nie wychodzą i nie mogą w pełni zrealizować swojego łowieckiego potencjału. Sęk w tym, że jeśli, ty, nie zadbasz o zabawę, twój kot zadba o to sam, a to może okazać się niebezpieczne. Spragniony zabawy mały tygrys prawdopodobnie będzie rzucał się na gumki do włosów, wstążki od prezentów, sznurki czy foliowe siatki. Samo rzucanie się to jeszcze pół biedy, ale rozgryzanie i jedzenie gumek, sznurków i innych przedmiotów, może skończyć się udławieniem. Równie niebezpieczne są foliowe siatki – twój kociak może zaplątać się o ucho takiej torby, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do uduszenia.

Dlatego zanim twój przyjaciel pojawi się w domu, pomyśl o wyborze bezpiecznych zabawek dla kota. Bezpieczne zabawki dla kota są zrobione z mocnych materiałów, nie mają drobnych elementów (koralników, oczek etc.) które są potencjalnie niebezpieczne po rozgryzieniu zabawki. Możesz też samodzielnie stworzyć zabawkę: wystarczy że skleisz kilka kartonów i zrobisz z nich tunel, w którym zamieścisz smaczki, zabawki z kocimiętką, która dodatkowo pobudzi kota do aktywności.Zabawki interaktywne dla kota

Twój kot, oprócz pluszaków, pokocha także zabawki interaktywne. Zabawki interaktywne dla kota stymulują pracę mózgu, zachęcają do ruchu i wzmacniają instynkt łowiecki. Możecie przetestować tor z piłeczką, którą kot przesuwa łapką od góry albo zabawkę z przykrywami, które kot musi odsunąć łapką, żeby dostać się do upragnionego przysmaku.


Przeczytaj więcej: Jak działa mata węchowa dla kota?

 

Kot na niezabezpieczonym balkonie.

 

Kot szuflada i igła

Koty uwielbiają przesiadywać w szufladach. Wybierają swoje ulubione miejsca i znikają w nich na wiele godzin. Jeśli w szufladzie są skarpetki czy miękkie swetry – wszystko gra – ale jeśli w szufladzie przechowujesz luzem igły, nici, wstążki, spinacze – to koniecznie włóż je do osobnego pojemniczka i szczelnie zamknij. Pamiętaj, ze twój kot jest ciekawy świata i może pokusić się o przegryzienie i połknięcie niepożądanej rzeczy, a to jest bardzo niebezpieczne, bo grozi uduszeniem albo uszkodzeniem organów wewnętrznych (igła).

Istotne jest też zabezpieczenie chemii. Jeżeli do tej pory zdarzało Ci się zostawiać otwarte pojemniki z proszkiem, mleczkiem do mycia, musisz zadbać o ich szczelne zamykanie. Nie zostawiaj też płynu do dezynfekcji w otwartej muszli toaletowej czy w zlewie, bo Twój kot może się nim poczęstować i tragedia gotowa.Rośliny trujące kota

Jeśli dopiero zaczynasz poznawać koci świat, zapewne zdziwi Cię to, że twój przyjaciel, od czasu do czasu, będzie podgryzał rośliny, które pieczołowicie hodujesz w domu czy w ogrodzie. Koty podgryzają i pałaszują liście kwiatów doniczkowych w celu przeczyszczenia układu pokarmowego. Zatem jest to zdrowy odruch.

Jednak aby oszczędzić swoje ukochane kwiaty, kup kotu specjalną trawę w pojemniku, która wspomoże jego układ pokarmowy i zadba o dobrą przemianę materii zwierzaka. Koniecznie zapoznaj się z listą szkodliwych roślin dla kota.
Jeżeli okaże się, że masz w domu doniczkowe kwiaty, które są trujące dla kota, najlepiej oddaj je w dobre ręce, bo ciągłe chronienie małego tygrysa przed zatruciem i dostępem do roślin, jest nierealne i męczące.Bezpieczny dom dla kota

Bezpieczny dom dla kota nie tylko chroni zwierzaka przez niebezpieczeństwem (siatka na balkon dla kota) ale także zaspokaja jego potrzeby. Zabawki wzmacniają instynkt łowiecki, podbudzają kota do aktywności, wspierają w dbaniu o dobrą wagę. Równie ważne jest zatroszczenie się o stały dostęp do czystej wody i świeżego pokarmu – w tym pomoże Ci dozownik na karmę i fontanna dla kota. Fontanny dla kota napowietrzają wodę i chronią przed rozwojem drobnoustrojów. Pamiętaj też o regularnej wymianie żwirku i zapewnieniu zwierzakowi przyjemnego legowiska, na którym twój kocur odpocznie po wspólnej zabawie. 

 

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać złamany ogon u kota?

 

Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość