Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroby papug falistych i pozostałych gatunków papug

Jakie są najczęstsze choroby papużek falistych? Na co może zachorować żako lub aleksandretta? I czy są choroby, którymi możemy się zarazić od papug domowych? Dowidź się wszystkiego o chorobach pierza, świerzbie, dzioba i chorobach oczu papug.


Decydując się na zakup papugi, warto zawczasu dowiedzieć się, na jakie potencjalnie choroby jest narażona, aby w porę zaobserwować niepokojące sygnały.

 

Chora i papuga z widocznie uszkodzonym dziobem, słabymi piórami, skórą wokół oczu.

 

Po czym poznać, że papuga jest chora?

Każda nietypowa zmiana w zachowaniu papugi może być symptomem choroby. Przede wszystkim należy zachować czujność jeżeli ptak nagle stracił apetyt, nie chce latać, ma problem z równowagą, ociera się o klatkę lub ma nietypowy wygląd odchodów (pokryty śluzem lub biegunkę). Ważny jest również wygląd samej papugi – czy nie zaczęła tracić nadmiernie piór lub nie ma kataru.

Każdy z powyższych objawów może oznaczać chorobę – może być to zwykłe przeziębienie, ale równie dobrze może być to poważna choroba zagrażająca życiu papugi, dlatego nie należy nigdy jej bagatelizować i najlepiej jak najszybciej udać się do weterynarza, który spojrzy całościowo na ptaka i postawi trafną diagnozę.

 

 

Choroby piór u papug

Właściwa forma piór jest często związana z odpowiednim poziomem witamin i minerałów w organizmie. Problem z pierzeniem papug może wynikać z niedoborów jodu, brakiem światła słonecznego lub poważniejszych chorób.

 

 

Choroby dzioba u papug

Są to choroby najłatwiejsze do zaobserwowania, bo trudno nie zauważyć zmienionego dzioba papugi. Do najpopularniejszej choroby dzioba należy przerost woskówki, który występuje u samców papug falistych. Woskówka w górnej części dzioba powiększa się, traci poprawny kształt i staje się brązowa. Po kilku dniach zwykle samoczynnie powraca do pierwotnego stanu bez interwencji medycznej, jeżeli jednak tak się nie dzieje, należy udać się do weterynarza.

Na papuzim dziobie można też najszybciej zaobserwować świerzb. Są to gąbczaste narośla w szarym, białym albo żółtym kolorze. Mogą one pojawić się także na stopach. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zaobserwować świerzb u papug i niezwłocznie odizolować zarażoną papugę, bo jest to choroba bardzo zaraźliwa. Niestety nieleczona, może zająć dużą powierzchnię ciała ptaka – przenosząc się na inne części ciała i głowy.

 

 

Choroby oczu papug

Papugi często cierpią na zapalenie spojówek. Czynnikiem wywołującym chorobę najczęściej jest zapylenie pomieszczenia, w którym jest woliera dla papug, zakażenie bakteryjne lub niedobór witaminy A – zwłaszcza u ptaków o czerwonej barwie oczu. Jeżeli problem dotyczy tylko jednego oka, niewykluczony jest uraz mechaniczny. Jeśli stan zapalny nie mija po kilku dniach lub dotyczy obu oczu, to konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który najpewniej zaleci leczenie antybiotykiem.

 

 

Nieżyt jelit i zatrucie u papug

Właściwe żywienie papug oraz czysta woda i pojemniki na żywność to podstawy, o których powinien pamiętać każdy właściciel papugi. W przeciwnym razie może dojść do zatrucia i nieżytu jelit. U ptaków jest to bardzo niebezpieczne, bo każda z pozoru błaha biegunka może powodować odwodnienie i prowadzić do śmierci ptaka. Stany zapalne jelit i zatrucia pokarmowe są przyczyną prawie 1/3 chorób u ptaków!

 

Papuga z osłabionym i uszczerbionym dziobem.

 

Przeziębienie u papug

Może się zdarzyć, że papuga się przeziębi! Najczęściej w wyniku przeciągu lub z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Wówczas najczęściej pojawia się wydzielina z nosa – ptasi katar. Papuga może drżeć i stracić apetyt. Przeziębienie nie jest zwykle groźne dla życia ptaków i zwykle samoczynnie przechodzi po kilku dniach. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy to tylko przeziębienie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

 

 

Czy papugi przenoszą choroby?

Niestety – jak wszystkie ptaki – papugi mogą przenosić na człowieka bardzo poważne choroby. Jedną z groźniejszych jest ornitoza – zwana również papuzicą. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez wdychanie przez człowieka kurzu z cząstkami kału zarażonego ptaka – na przykład poprzez czyszczenia klatki.
Przyczyną choroby jest bakteria wewnątrzkomórkowa o nazwie Chlamydia psittaci. Występuje ona w odchodach, tkankach i piórach ptaków m.in. papug, kanarków, kur, kaczek, gołębi czy mew.
U ptaków nie daje objawów chorobowych, u zarażonego człowieka najczęściej pojawiają się symptomy grypopodobne, ale nieleczona może prowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego, sepsy lub ostrej niewydolności oddechowej.

 


Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę osobistą po kontakcie z ptakami lub ich odchodami, a kupując ptaki od hodowców domagać się zaświadczenia o braku tej choroby. Nie należy również zbliżać się do egzotycznych ptaków np. podczas wakacji w egzotycznych krajach.

 

Może Cię zainteresować: Jak oswoić papugę?




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość