Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak oswoić papugę? Pomocne wskazówki

Jak oswoić papugę to pytanie, które zadaje sobie każdy jej nowy opiekun. Wyćwiczenie i udomowienie nie jest łatwym zadaniem. Musisz uzbroić się w cierpliwość, nie okazywać agresji i dysponować czasem. Oswajając papugę, można nauczyć ją jedzenia z ręki czy siadania na niej.

Papugi to najpopularniejsze ptaki egzotyczne hodowane w domu. Udomowienie ich jest nie lada wyzwaniem. Decydując się na takiego pupila, przygotuj się, że oswojenie go to długotrwały i wymagający proces. Sprawdź, jak oswoić papugę, jeśli nie chcesz, aby zwierzę spędzało czas zamknięte w klatce.

 

 Papuga w klatce

 

Jak oswoić papugę? Czy gatunek ma znaczenie?

Jednym z czynników mających wpływ na proces oswajania papug jest ich gatunek. To, jaką papugę wybierzemy, ma duże znaczenie w kwestii pomyślności procesu adoptowania. Osoby rozpoczynające opiekę nad ptakami egzotycznymi nie powinny kupować papugi żako, stosunkowo trudno bowiem przyzwyczaja się ona do człowieka. Być może dlatego też zdecydowanie częściej w domach spotyka się papużki faliste i nimfy.

Jak oswoić papugę falistą i nimfę? W przypadku tych gatunków będzie to wyglądać identycznie. Oba gatunki wykazują dużą potrzebę socjalizacji i wysoki poziom inteligencji, choć wiele zależy od osobistych uwarunkowań zwierzęcia. Z reguły papugi są towarzyskie i wesołe, lecz spotkać można też i osobniki nieśmiałe, co z pewnością wpłynie na oswajanie.

 

 

Na co zwrócić uwagę, oswajając papugę?

Ważną kwestią jest wiek. Jak oswoić dorosłą papugę falistą czy nimfę? Mimo iż będzie się korzystać z tych samych wskazówek, to zajmie to z zasady więcej czasu. Najlepiej, kiedy oswajane są młode osobniki, które jeszcze nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Nie bez znaczenia jest też ilość zwierząt. Oswajanie jednej papugi przebiegnie łatwiej niż kilku. Dlaczego? Zwierzęta przebywające w grupie będą interesowały się sobą nawzajem. Nie będą wykazywały potrzeby kontaktu z człowiekiem, gdy będą w otoczeniu innych papug.

Podczas zakupu papugi należy zwrócić uwagę, jak zwierzę było karmione. Osobniki karmione przez rodziców okazać się mogą trudniejsze w oswojeniu niż te, które pochodzą z „ręcznego karmienia”. Co to oznacza? Nierzadką praktyką jest odbieranie papuzich piskląt z gniazda po to, by je nakarmić. W ten sposób zwierzę już od maleńkości ma do czynienia z człowiekiem i przyzwyczaja się do jego bliskości. Mimo iż papuga z „ręcznego karmienia” jest droższa niż ta karmiona przez rodziców, to jej wybór dla początkowych ptasich opiekunów okazać się może lepszy.

 

Papuga ara w klatce

 

Jak oswoić papugę? Podstawą jest zaufanie

Jak oswoić papugi faliste lub nimfy? Najpierw należy zdobyć zaufanie zwierzęcia. Od czego zacząć? Na początek należy stworzyć ptaku odpowiednie warunki. To przecież klatka będzie miejscem, gdzie spędza najwięcej czasu i w tym miejscu rozpocznie się proces oswajania. Zwierzę musi dobrze czuć się w klatce. Dlatego klatka:
● ma być sporych rozmiarów, aby nie ograniczała poruszania się,
● powinna być postawiona w cichym miejscu – z dala od głównego ciągu pieszego w domu.

Dobrze jest też pamiętać o zabawkach. Istotne, by nie wprowadzać ich w nadmiarze, bo będą rozpraszały papugę.

Przez pierwsze dni po przybyciu zwierzęcia do domu należy mu zapewnić spokój. Najlepiej pojawiać się w okolicy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Gdy zauważymy, że ptak przyzwyczaił się nieco do nowego otoczenia, można zacząć go odwiedzać. Poza samą obecnością ważne jest, aby mówić do ptaka spokojnym głosem. Wszelkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać bez gwałtownych ruchów czy hałasowania, by nie spłoszyć ptaka. Niektórzy hodowcy zalecają wręcz, by przez pierwszy tydzień w ogóle nie sprzątać w klatce.

 

Papuga ara siedzi na klatce

 

Oswajanie papugi – karmienie z ręki

Kiedy zwierzę poczuje się pewniej w nowym domu i zacznie reagować zainteresowaniem na obecność opiekuna, można podjąć kolejny krok. Będzie nim podanie papudze smakołyka. Nie wskazane jest ponadto wkładanie rąk do klatki. Smaczek oferuje się przez kratki. W przypadku, gdy zwierzę nie będzie chciało przyjąć smakołyków, zostawia się je w klatce i odchodzi. Na pewno je zje, a z czasem zachęcone takimi przekąskami ośmieli się zabrać je z ręki.

Przyszła pora na kolejny etap – na nakłonienie papugi, by weszła na dłoń. Należy na niej położyć smaczek i zbliżyć ją do otwartych drzwi. Zwierzę będzie musiało wejść na rękę, aby go zabrać. Trzeba liczyć się z tym, że może skubnąć w palec. W takim przypadku niewskazana jest energiczna reakcja ze strony opiekuna, można bowiem wystraszyć ptaka. Jeśli papuga będzie miała opory z wejściem na rękę, można uczyć ją wchodzenia na patyczek i w ten sposób skracać dzielący was dystans.

Kiedy zwierzę bez problemu wchodzi na rękę, można podjąć próby pogłaskania go. W tym celu powoli zbliża się rękę od boku ptaka. Kiedy zauważysz niepokój, zabierz rękę i ponów próbę za jakiś czas. Papugi faliste i nimfy lubią głaskanie, potrzebują jednak czasu na przełamanie się.

 

 

Oswajanie papugi a wychodzenie z klatki

Ważnym elementem oswajania papugi jest wychodzenie z klatki. Mimo iż jest jej domem, ważne, aby czuła się też komfortowo poza nią. Kiedy ptak przyzwyczaił się do klatki – bawi się w niej, zwiedza, ma dobry apetyt, to najlepszy czas, by zacząć ją otwierać. Nic dziwnego, jeśli zwierzę na początku nie będzie chciało wychodzić. Nie wolno go wyciągać na siłę ani wypłaszać. Po jakimś czasie samo się zdecyduje opuścić to miejsce. Należy jednak pamiętać, aby wokół było bezpiecznie. Trzeba zamknąć drzwi i okna, zasłonić lustra, a w oknach zawiesić firanki oraz zabezpieczyć miejsca, do których zwierzę mogłoby wejść.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość