Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Opieka nad papugami podczas wakacji

Papugi to zwierzęta, które na pierwszy rzut oka nie wymagają aż tak dużo uwagi, niestety nic bardziej mylnego. Te ptaki nie radzą sobie najlepiej z samotnością. Opieka nad papugami w czasie wakacji, kiedy nas nie ma w domu, jest koniecznością, o której warto pamiętać, decydując się na pupila.

Jak przygotować dom i papugę na nasz wyjazd z domu? Czym są hotele dla papug i na czym polega dana usługa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Papuga sama w domu.

 

Ptaki same w domu

Papugi, np. nimfy, należą do niezwykle emocjonalnych zwierząt. Potrafią się bardzo szybko przyzwyczaić się do właściciela, dlatego każda jego dłuższa nieobecność jest dla papugi dużym problemem. Niektóre gatunki ptaków potrafią dość głośno okazywać swoje niezadowolenie z pozostawienia ich bez opieki. Dodatkowo pamiętajmy, że ptaki same w klatce mogą sobie również zrobić krzywdę, a i często słyszy się, że papuga rozlała miskę z wodą czy rozsypała jedzenie. Nawet jeśli nasz wyjazd ma trwać kilka dni, musimy być świadomi, że ptak będzie potrzebować opieki. Jeśli nie chcemy decydować się na hotel dla papug, możemy poprosić kogoś o regularne odwiedzanie pupila i dopełnienie wodopoju czy dorzucenie karmy dla papug.


Dobrym pomysłem są różnego typu zabawki, które umieścimy w klatce dla papug, łamigłówki, które zajmują uwagę pupila nawet na kilka godzin. Pamiętajmy, by dopasowywać atrakcje pod preferencje i upodobania pupila.

 

Przeczytaj: Jak zrobić samemu zabawki dla papug?

 

Opieka dla papugi podczas wakacji.

 

Jak zorganizować opiekę nad papugami?

Gdzie szukać pomocy, gdy wybieramy się na dłuższe wakacje, a nasza papuga musi zostać w domu? Jeśli dobrze się przygotujemy do wyjazdu i zapewnimy odpowiednią opiekę pupilowi, wszystko powinno przebiegać bez większych problemów. Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki możemy zrobić, jest socjalizacja papugi z innymi ludźmi. Warto nauczyć ptaka akceptowania obcych ludzi, czy znajomych, którzy w razie naszego wyjazdu będą mogli zaglądać do papugi czy bawić się z nią. Oczywiście w przypadku kiedy całe dnie jedna osoba zajmuje się papugą, podczas jej nieobecności każda nowa osoba będzie dużym stresem dla pupila. Niektóre z papug bywają uparte i mogą nawet wejść w etap buntu, przestać jeść czy pić. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio przygotować pupila do wyjazdu i zmian, jakie mogą w tym okresie nastąpić. Jeśli mamy osobę, która będzie się zajmować naszym pupilem podczas wakacji, musimy zrobić zapas karmy dla papugi, ulubionych przekąsek oraz zabawek, które umilą mu czas naszej nieobecności. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju drewniane zabawki dla ptaków ze sznurkami czy dzwonkami, które pobudzają zmysły ptaków. Opieka nad papugami podczas naszej nieobecności nie musi być trudna i skomplikowana, jeśli się odpowiednio do tego przygotujemy wszystko, powinno przebiec bez zarzutu.

 

Opiekun dla papugi podczas nieobecności właściciela.

 

Praktyczne porady dotyczące ptaków samych w domu

Ptaki same w domu mogą reagować w różny sposób. Te, które odpowiednio przygotujemy do zmian i zajęcia sobie czasu mają zdecydowanie łatwiej niż inne. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie, jak papuga znosi samotność. Warto od samego początku uczyć papugę, że czasami wychodzimy z domu i zwiększać ten czas do np. standardowych 8 h pracy poza domem.

Dodatkowo, wcześniej wspominani znajomi, którzy mogą przychodzić do pupila, są również świetną opcją. Warto przybliżyć im codzienne życie papugi, w jakich godzinach jada lub kiedy lubi się bawić, tego typu małe rzeczy mogą znacznie ułatwić socjalizację z nowymi osobami. Na naszym blogu znajduje się artykuł na temat oswajania papug. Warto przeczytać go, by przekazać wskazówki osobom postronnym, które przez okres naszej nieobecności będą zajmować się pupilem. Jak wygląda sytuacja z przewozem papugi do innego domu, czy tego typu rozwiązanie jest dobre? Każdy przypadek jest inny, więc do tego typu kwestii podchodźmy indywidualnie. Mimo to specjaliści zalecają przewożenie papugi do obcego domu traktować jako ostateczność. Warto unikać tego typu sytuacji, gdyż sama nieobecność właściciela jest dużym stresem dla pupila, a dodatkowa zmiana otoczenia tego nie ułatwia. Jeśli natomiast ptaki same w domu muszą zostać stosunkowo długo, a codzienny dojazd do nich przez osoby postronne może być problematyczny, można przemyśleć kwestię przewiezienia klatki z papugą do innego miejsca, gdzie tej opieki będzie pupil miał więcej.

 

Papuga pozostawiona sama sobie może niszczyć klatkę i sprzęty.

 

Kiedy jest czas na hotel dla papug?

Czym są hotele dla papug i czy tego typu rozwiązanie jest opłacalne? Hotele dla papug działają w taki sam sposób jak wszelkie inne miejsca dla zwierząt, gdzie osoby zajmują się pupilem na czas naszej nieobecności. Osoby żyjące w dużych miastach, często decydują się na hotele dla papug, gdyż wiedzą że tam ptak będzie miał odpowiednią opiekę. Przed zdecydowaniem się na konkretne miejsce warto pojechać do takich miejsc, sprawdzić który hotel będzie najlepszym miejscem dla pupila i dopiero potem zabrać tam papugę. Pamiętajmy, że sam proces transportu jest równie ważny, warto zainwestować w odpowiedni transporter dla papugi oraz zabrać do hotelu ulubione zabawki i przekąski pupila.

 

Może Cię zainteresować: Jak zrobić samemu wolierę dla ptaków?Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość