Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Burmilla, czyli kot z elegancją persa i temperamentem burmskiego

Ta nowa rasa powstała na skutek przypadkowej krzyżówki kota perskiego o umaszczeniu szynszylowym z kotem burmskim. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii kot idealnie nadaje się do niewielkiego mieszkania, jednak nie wzgardzi również ogrodem i zabawą w wolierze. Co więcej, znany jest z łatwości w pielęgnacji i spokojnego charakteru.

 

Kot burmilla o srebrzystej sierści.

 

Kot burmilla – wygląd

Pod względem budowy ciała burmilla wykazuje się wyraźnym podobieństwem do kota burmskiego. Oba te koty dorastają zwykle do średnich rozmiarów. Dorosły burmilla kot osiąga wagę ciała od 3 do 6 kg. Koty te wydawać się mogą mocno umięśnione i szerokie w klatce piersiowej. Co więcej, ich charakterystyczną cechą są tylne łapy – są one nieco dłuższe od przednich.

Burmilla kot poszczycić się może połyskująco-srebrzystym futerkiem oraz ciemniejszymi obwódkami wokół nosa i oczu, co wiele właścicieli uznaje za atut tej rasy – oczy kota wyglądają na obrysowane ciemną kredką. Oficjalnie uznaje się umaszczenia srebrzyste lub złociste: czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe, rude i kremowe, a także czarny szylkret, niebieski szylkret, czekoladowy szylkret, liliowy szylkret, cynamonowy szylkret i płowy szylkret. Jak łatwo zauważyć, rasa ta występuje w wielu odmianach kolorystycznych.

Burmille występują w dwóch wariantach długości sierści – półdługim oraz krótkim. Za półdługą sierść odpowiada gen recesywny przejęty od kotów perskich. Najczęściej spotykać można jednak burmille o krótkiej sierści.

Oczy kota występują w wielu odcieniach zieleni. Co więcej, jest to podstawowy kolor oczu tej rasy. Choć w przypadku młodych kotów zauważyć można odcienie złote, a nawet żółte, z wiekiem tęczówki powinny zrobić się bardziej zielone.

 

Kot burmilla na spacerze.

 

Burmilla - temperament

Burmilla kot to rasa wyjątkowo towarzyska i przyjacielska, dlatego idealnie nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Szybko przywiązuje się do właścicieli i nawiązuje bliskie relacje. Koty te wykazują sporą dozę empatii i szybko wyczuwają zmiany w humorze dwunożnego opiekuna. Co więcej, jest to kot wymagający wiele bliskości i pieszczot, których może się regularnie domagać. Nie zapominajmy jednak, że – jak każdy kot – burmille bywają niezależne i wybredne.

Decydując się na kota tej rasy, miejmy również na uwadze fakt, że burmille należą z reguły do kotów energicznych i skorych do zabawy. Bywają rozbrykane, dlatego towarzystwo innych kotów jest zalecane – zwłaszcza, gdy właściciela często nie ma w domu. Kot burmilla niechętnie spędza czas w samotności.

Łagodna i zabawna burmilla doskonale nadaje się do życia z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Pamiętaj, by podczas zabawy nadzorować małe dzieci i nauczyć je, jak właściwie obchodzić się z kotem.

Rasa ta wykazuje się niemałą inteligencją, dlatego idealnie nadaje się do nauki sztuczek. Zwierzęta te nie potrzebują również dużej przestrzeni do zabawy – w większości przypadków wystarczy jedynie odpowiedni drapak i zestaw zabawek dla kota. Równie dobrze sprawdzi się kulka zwinięta ze skrawka papieru.

Przeczytaj także: W co bawić się z kotem w domu?

 

Kociak burmilla.

 

Kot burmilla – zdrowie oraz pielęgnacja


Jedyne, czego wymaga burmilla, to regularne przycinanie pazurów i czyszczenie uszu. Sierść tych kotów również jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Co więcej, koty tej rasy chętnie poddają się szczotkowaniu – a regularne czesanie zapobiega kołtunieniu sierści. Zalecamy szczotkować zwierzę przynajmniej raz w tygodniu.

Burmilla nie jest znana z wielu chorób dziedzicznych. W dużej mierze spowodowane jest to faktem, iż nowe rasy objęte są znacznie bardziej rygorystycznym programem hodowlanym.

Decydując się na kota tej rasy należy mieć jednak na uwadze częstość występowania alergii. Statystycznie burmille cierpią na nie częściej. Wywoływać je mogą alergeny wszelkiego rodzaju. Do najczęstszych należą ugryzienia pcheł i alergeny pochodzące ze środowiska, takie jak pyłki, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni. W takim przypadku warto zgłosić się do lekarza weterynarii, by ten przeprowadził odpowiednie testy alergiczne.

Burmille są ogólnie zdrowe, ale istnieją pewne schorzenia, o których powinieneś wiedzieć. U kotów tych, częściej niż u większości innych ras, występować mogą również schorzenia nerek. Wybierz hodowcę, który przed rozmnażaniem przebada nerki rodziców za pomocą USG i przedstawi pisemną gwarancję zdrowia. Zalecamy również, by wspólnie z weterynarzem dopasować odpowiednią karmę. Burmilla, jak wszystkie koty, będzie potrzebować dobrej jakości wysokobiałkowej diety. Rasa ta nie jest skłonna do otyłości, jednak mimo wszystko należy uważać, by nie przekarmiać zwierzęcia.

 

 Burmilla w szelkach.

 

Burmilla hodowla

Burmilla należy do nowych ras, dlatego wybór hodowli wciąż nie jest duży. Decydując się na wybór hodowcy tej rasy, kieruj się tymi samymi kryteriami, co w przypadku hodowców innych ras. Pamiętaj, by korzystać z usług jedynie zarejestrowanych hodowli gwarantujących dostarczenie rodowodu.

 

 

Kot Burmilla cena

Cena kota tej rasy waha się między 3000 a 5000 zł. Ceny drastycznie niższe mogą wskazywać na pseudo-hodowle.

 


Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość