Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bullmastiff – encyklopedia ras psów

Bullmastiff miał służyć jako pies stróżujący, policyjny i obronny. Jego przodkami są buldogi angielskie oraz mastify angielskie – rasy słynące z groźnego, masywnego wyglądu, wytrzymałego i odważnego charakteru. Taki też jest bullmastiff. Pies duży i bardzo silny, odporny fizycznie i psychicznie.

Psy rasy bullmastiff nie sprawdzą się w rękach każdego. Mimo że są wierne i oddane swojej rodzinie, mają uparty i silny charakter, do którego trzeba odpowiednio podejść. Bullmastiff najlepiej odnajduje się w domu z przynależnym ogrodem, którego będzie mógł zacięcie bronić – bo w tym nie ma sobie równych.

 

Bullmastiff pręgowany.

 

Historia rasy psa bullmastiff

Rasa bullmastiff powstała z woli i inicjatywy człowieka. W XVIII wieku w Anglii zaistniała chęć posiadania psów o groźnym wyglądzie, z dużymi wymiarami oraz z bojowym charakterem, przy jednoczesnej wysokiej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Z tego względu zaczęto łączyć ze sobą buldogi angielskiemastifami angielskimi oraz innymi mastifami. Kojarzenia takie dały rezultat w postaci psów z wyglądem zbliżonym do mastifów, ale z zachowaniem przejętym bardziej po buldogach.

Rozrost rasy następował stopniowo, aż w XIX wieku osiągnął apogeum popularności. Bullmastiffy stały się psami pożądanymi w każdym domostwie. Były świetnymi stróżami, nieustraszonymi i odważnymi. Bullmastiffy dzielnie odstraszały zwierzynę, złodziei, kłusowników czy włóczęgów. Stały się ważnymi członkami policji angielskiej i brały czynny udział w służbie. W Afryce Południowej miały za zadanie pilnowania wejść do kopalń złota.

Bullmastiff został wpisany do grupy II FCI pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i do była, pozostałe rasy oraz do sekcji 2 – molosów.

 

Bullmastiff – waga, wzrost, wygląd

Bullmastiff należy do psów ras dużych. Jest to pies masywny, zbity, o sylwetce kwadratowej. Pies osiąga wysokość w kłębie 64 – 69 cm, suka 61 – 66 cm. Masa ciała adekwatnie 49 – 59 kg, 41 – 50 kg. Głowa bullmastiffa jest nieproporcjonalnie duża. Graniasta, masywna, z mocnym stopem i skróconą kufą. Uszy wiszące, ale małe i osadzone wysoko. Oczy średniej wielkości, koloru ciemnego. Wzorzec FCI wymaga, aby bullmastiff posiadał cęgowy zgryz, możliwy przodozgryz. Szyja stosunkowo długa, z mocnym karkiem. Grzbiet prosty, zakończony wysoko osadzonym ogonem. Nogi mocne, duże i silne łapy.

Bullmasstiffy mogą mieć umaszczenie płowe, czerwone lub pręgowane. Wymagane jest, aby uszy i kufa były ciemniejsze niż reszta ciała psa.

 

Wzorzec FCI bullmastiffa.

 

Charakter bullmastiffów

Bullmastiffy są psami z natury odważnymi i bojowymi, w końcu właśnie takich cech oczekiwano w pracy hodowlanej nad rasą. Jednak mimo swojej nieustępliwości i zaciętości, psy te są wyjątkowo wierne swojej rodzinie. Bronią jej, i jej dobytku, do ostatniej siły i nie cofną się przed niczym. Bullmastiffy są bardzo czujne i w mig wyczuwają i zauważają zbliżające się niebezpieczeństwo. Świetnie odnajdują się w roli stróża posesji, najlepiej odnajduje się mieszkając w domu z ogrodem czy dużym terenem do wybiegania się.

Pies bullmastiff jest trudny w wychowaniu, bywa uparty i niechętnie podporządkowuje się poleceniom. Konieczne jest wprowadzenie ciekawych ćwiczeń i treningów już od szczenięctwa, im szybciej rozpocznie się naukę, tym dla psa lepiej. Ważne, aby trening oparty był na pozytywnym wzmacnianiu, nie powinno się stosować metod awersyjnych, gdyż mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek, a nawet przyczynić się do agresji psa. Bullmastiffy mają wysoki próg pobudliwości, ale nie oznacza to, że będą tolerowały wszystkie zaczepki. Przy złym prowadzeniu i niepewnym opiekunie oraz nadmiernej ilości bodźców, bullmastiffy mogą być psami niebezpiecznymi. Lubią dzieci, ale nigdy nie można pozostawiać ich razem bez nadzoru, wszystkie kontakty powinny odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

 

Bullmastiff na kanapie.

 

Bullmastiff – zdrowie i potrzeby rasy

Psy rasy bullmastiff są łakomczuchami i mają tendencję do otyłości. Potrzebują racjonalnej diety, dostosowanej do stopnia aktywności psa. Najlepiej sprawdzi się BARF dla psa lub zbilansowana, gotowa karma ze średnim poziomem kaloryczności.

Ze względu na skróconą kufę, cęgozgryz i częsty przodozgryz, psy tej rasy mają tendencję do szybkiego zbierania się kamienia nazębnego oraz ogólnych problemów z higieną jamy ustnej. Warto przyzwyczajać psa do mycia zębów i regularnie stosować preparaty do higieny jamy ustnej. Na profilaktycznych wizytach u lekarza weterynarii powinno następować sprawdzenie stanu uzębienia psa, aby w porę wyłapać czas na usunięcie kamienia nazębnego i zapobiegnięcie rozwojowi stanu zapalnego.

Bullmastiffy z chorób dziedzicznych mogą mieć przekazywaną Lymphosarcome, czyli nowotwór złośliwy układu limfatycznego.

 

Przeczytaj również: Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej psa?

Szczeniaki bullmastiffa.

 

Cena bullmastiffa

Koszt szczeniaka bullmasffita z hodowli FCI wynosi od 6000 do 8000 zł. Hodowla jest kosztowna, nadaje na właściciela dużą odpowiedzialność za wychowanie psów i utrzymywanie czystości linii – również pod względem niwelowania agresji, a utrzymaniu pożądanych, bojowych cech charakteru.

Decydując się bullmastiffa należy liczyć się z wysokimi kosztami treningów psa. Wyprawka dla szczeniaka to koszt ok. 1200 zł. Pamiętaj o regularnych szczepieniach psa.

 




Zdjęcia: Canva.com

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość