Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

5 powodów przez które Twój pies gryzie meble (i nie tylko)

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem psa, istnieje spora szansa, że zdarzyło Ci się wrócić do domu i zastać istny galimatias. W mniej ekstremalnej wersji ucierpiało kilka butów, czy noga od kuchennego stołu.

 

Co zrobić żeby pies nie gryzł?

Aby zrozumieć tę potrzebę, musimy cofnąć się do szczenięcych lat Twojego przyjaciela.

Kiedy Twój pies był (albo nadal jest) beztroskim szczeniakiem, gryzienie i żucie było jego sposobem na poznawanie nowego, ciekawego świata. Przez gryzienie sprawdzał, co nadaje się do zjedzenia (dlatego mogło mu się zdarzyć chwytać w ząbki poduszki, waciki kosmetyczne, buty, czy kamienie z podwórka) i uczył się relacji społecznych z innymi psami. Jeśli ugryzł swoje rodzeństwo za mocno- zabawa się kończyła, dlatego bardzo szybko nauczył się jaki nacisk szczęki podczas zabawy jest odpowiedni.

Ponadto, szczenięta w wieku około 3-6 miesięcy przechodzą przez trudny okres wymiany zębów mlecznych na stałe, a gryzienie nie tylko przynosi ukojenie dla swędzących i obolałych dziąseł (trochę jak przy ząbkujących dzieciach), ale też powoduje większe wydzielanie serotoniny, która jest odpowiedzialna za poprawę nastroju i łagodzenie bólu.

 

 Pies wbija zęby w gryzak. Siła nacisku szczęk psa jest bardzo duża, dlatego najlepiej ukierunkować ją na odpowiednie przedmioty już w młodym wieku psa.

 

Dlaczego pies gryzie? 

1. Brak zabawek (albo ich zbyt duża ilość!)

Zarówno brak, jak i nadmiar zabawek skutkuje znudzeniem. Poleca się zastosowanie rotacji zabawek. Zostaw do dyspozycji około 3 zabawki i schowaj pozostałe. Po tygodniu wymień zabawki na inne, a poprzednie schowaj. I tak cały czas. To  podtrzyma zainteresowanie Twojego psa zabawą i sprawi mu dużo radości. Poza zastosowaniem cyklu rotacyjnego, warto dobrać zabawki do potrzeb i temperamentu naszego psa.

 

2. Brak gryzaków, przysmaków zaspokajających tę potrzebę

Gryzienie jest naturalną i zdrową potrzebą Twojego czworonoga. Dlaczego warto kupić odpowiednie, zdrowe przysmaki, takie jak np. Simply from Nature, które zaspokoją tę potrzebę, a jednocześnie będą lekko ścierać kamień nazębny. Przyjemne z pożytecznym!

Można też zdecydować się na gumowe gryzaki, w które można włożyć smakołyki czy karmę.

 

3. Znudzenie

Twój mały przyjaciel potrzebuje dużo uwagi i ruchu. Jeśli ostatnio zaniedbałeś zabawę z nim, czy regularne wychodzenie na spacery, może się okazać, że znalazł sobie nowe źródło rozrywki-na przykład Twoją nową skórzaną torebkę.

 

4. Problemy bardziej złożone (np. lęk separacyjny, stres, strach)

Powodem gryzienia może być depresja wynikająca z utraty opiekuna, czy zwierzęcego przyjaciela, a także lęk separacyjny- w tym wypadku warto zasięgnąć porady weterynarza i/lub behawiorysty.

 

 

5. Zbyt szybkie oddzielenie od matki i rodzeństwa

Psiaki to zwierzęta stadne i od swojej psiej rodziny uczą się relacji społecznych. Jeśli szczeniak został zbyt szybko odseparowany od swojej mamy i rodzeństwa, mógł nie zdążyć nauczyć się odpowiednich relacji w stosunku do innych psów, przez co może mieć problemy z nawiązywaniem z nimi relacji. Poza tym, może niszczyć domowe przedmioty, bo nie wie, że do zabawy służy gryzak, a nie buty domowników. Warto pamiętać, że dla naszego psa wszystko, co znajduje się w jego zasięgu, jest jego. Musimy nauczyć psiaka, które zabawki faktycznie są jego, a których rzeczy ruszać nie może.

 

Jeśli nas pies zaczął nagle gryźć, a nigdy wcześniej szczególnie nie zauważyłeś takiego zachowania, to zdecydowanie znak, że chce nam coś zasygnalizować. Warto prześledzić powyższe punkty, a w razie wszelkich wątpliwości skontaktować się z weterynarzem i/lub behawiorystą.

 

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość