Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wypławki, czyli niechciani goście w akwarium. Jak zwalczyć białego pasożyta?

Wypławki to drobne robaczki, które mogą nas pewnego dnia niemile zaskoczyć podczas podziwiania swojego akwarium. Skąd biorą się wypławki, jak się ich pozbyć i czy są groźne dla ryb: przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te ważne pytania.

 

 

Wypławek biały

Wypławki to płaskie i drobne robaczki, które w domowym akwarium zazwyczaj osiągają długość do 1 cm. Wypławek z wyglądu przypomina strzałkę z charakterystycznymi oczami. Niektórzy uważają , że te robaczki wyglądają jak miniaturka ślimaka, który zgubił muszlę. Wypławek jest mistrzem rozmnażania i ma dużą zdolność do regeneracji. W naturze zamieszkuje zarówno wody słodkie, jak i słone. Możesz go też spotkać w wartkim, górskim strumieniu. Gdy następnym razem będziesz się przeglądać w tafli wody takiego strumienia, sprawdź, czy nie dostrzeżesz w niej białych, charakterystycznych robaczków: pamiętaj o tym, że wypławki w naturze są nieco większe, niż te, które spotykamy w domowych zbiornikach.

Najczęstszym gościem domowych akwariów jest wypławek biały, bezkręgowiec, który zalicza się do wirków trójcierniowych. Problem z wykryciem wypławka jest taki, że ten gość potrafi się skutecznie schować w podłożu, pod ozdobami czy w liściach. Drugim problemem, który utrudnia nam namierzenie robaczka, jest noc: wypławek żeruje wtedy, gdy my smacznie śpimy i nawet nie wiemy, co dzieje się w naszym podwodnym ogrodzie. Jeżeli chcesz bliżej przyjrzeć się wypławkowi, w wyszukiwarce wpisz słowa: Wypławek biały film i rozpocznij edukacyjny seans.

 

Ryba w akwarium z wypławkami

 

Wypławki w akwarium

Obecność wypławków w akwarium zawsze powinna być dla nas znakiem sos, bo sygnalizuje konieczność wprowadzenia zmian. Wypławki mogą znaleźć się w naszym zbiorniku dzięki roślinom czy pokarmowi, które będą chwilowym domem tego robaczka. Dlatego przed wsadzeniem roślin do akwarium, radzimy je dokładnie obejrzeć i umyć. Przeczytaj więcej o roślinach do akwarium.

Wypławki są znakiem, że równowaga biologiczna w naszym zbiorniku została zachwiana. Często sygnalizują zanieczyszczenie, wynikające, na przykład, ze zbyt rzadkich podmian wody. Pamiętaj, że wypławki są mistrzami szybkiego rozmnażania, więc najlepiej nie dopuścić do ich pojawienia się w naszym podwodnym świecie.

Wypławki mogą też być oznaką „obżarstwa”, celowo bierzemy to słowo w cudzysłów, bo wcale nie oznacza dużego apetytu rybek, ale sytuację, w której to my przekarmiamy nasze zwierzaki. Niezjedzony pokarm, który opada na dno, jest ucztą i rajem dla wypławka, który nocą z przyjemnością skonsumuje swój posiłek. Oczywiście, żeby do tego doszło, wypławek musi się już wcześniej dostać do akwarium.

 

 

Czy wypławki są groźne?

Wypławki są groźne tylko dla ikry i narybku, bo ikra i narybek to dla nich wspaniały pokarm. Pozostałe ryby są przy nich bezpieczne, więc jeśli chcesz rozmnożyć swoje zwierzaki, dokładnie przejrzyj swój zbiornik. Pamiętaj o tym, że wypławki potrafią się wspaniale schować. Dlatego, gdy będziesz przeprowadzał swoje podwodne śledztwo, koniecznie:
• przekop lekko podłoże
• zajrzyj pod ozdoby, korzenie
• obejrzyj liście z każdej strony

Jeżeli wypławki na dobre rozgoszczą się w twoim akwarium, to na bank ich nie przegapisz, bo będą przylepiać się do szyby, sprzętu czy roślin. Wypławki wpływają też na estetykę naszego podwodnego świata. Nie są jakieś nieurodziwe, choć to kwestia gustu, ale ewidentnie nie pasują do domowego akwarium i często budzą niepokój.

 

Zobacz akwaria

 

Jak zwalczyć wypławki?

Zwalczanie wypławek może okazać się niezłą zabawą. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka: dbanie o równowagę biologiczną: czystość akwarium, odpowiednią temperaturę wody, dietę ryb (zbyt częste podawanie pokarmu w zbyt dużych ilościach szkodzi rybom oraz utrudnia utrzymanie czystości w zbiorniku). W utrzymaniu czystości i równowagi biologicznej pomoże ci filtr. Pamiętaj, że żeby jego działanie było skuteczne, filtr musi być dopasowany, między innymi, do wielkości akwarium. W utrzymaniu równowagi biologicznej wspierają też uzdatniacze wody.

Bardzo skutecznym sposobem zwalczania wypławek jest hodowla ryb, dla których wypławek jest smakowitą przekąską: w wypławkach lubuje się bojownik czy prętnik.
Gdy problem z ilością wypławka jest już duży, niektórzy akwaryści decydują się na szklaną pułapkę na wypławki, do której wkładają przynętę i zwabiają niechcianych gości.
W sklepach zajdziesz też chemiczne środki, ale zdecydowanie odradzamy ci ich stosowanie, bo są inwazyjne i mogą zaszkodzić rybom.

Po usunięciu wypławek, monitoruj akwarium przez co najmniej dwa miesiące, bo jest to czas, którego potrzebują wypławki na wylęgnięcie się z jaj. Po usunięciu wypławka, sprawdź, czy w akwarium nie zawieruszyły się jeszcze jakieś pojedyncze osobniki. Pozostawianie choćby pary, zapowiada kłopoty, bowiem wypławki są obojnakami i rozmnażają się w imponującym tempie.

 

 

Wypławki podsumowanie

Wypławki to niechciani goście w naszym akwarium. Najczęściej w domowych zbiornikach pojawia się wypławek biały. Swoim wyglądem przypomina miniaturkę ślimaka bez muszli. Wypławki najczęściej sygnalizują zaburzenie równowagi biologicznej w akwarium i zanieczyszczenie wody, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i szybkie działanie w chwili pojawianie się robaczków. Jeżeli twój zbiornik zamieszkuje bojownik czy prętnik, to nie powinieneś mieć problemów z wypławkiem, bo te zwierzaki chętnie go „schrupią”. Przed wypławkami uchroni cię uważność i stałe monitorowanie parametrów w akwarium.
Pamiętaj, że wypławek to nie powód do paniki. Nie zagraża twoim rybom, ale jeśli planujesz rozmnażanie zwierzaków, absolutnie nie możesz doprowadzić do spotkania robaczka z ikrą czy narybkiem. Po usunięciu wypławka odczekaj dwa miesiące i sprawdź, czy w zbiorniku nie ma nowych osobników, które mogły się wylegnąć z jaj.

 



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość