Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ślimaki w akwarium – skąd się biorą i jak je usunąć? Czy wszystkie ślimaki są złe?

Ślimaki w akwarium zostały ogólnie podzielone przez akwarystów na ozdobne i szkodliwe. Te pierwsze pięknie się prezentują i dbają o czystość zbiornika. Drugie należy likwidować, ich szybkie namnażanie się prowadzi bowiem do pogorszenia się jakości wody i niszczenia roślinności.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów walki z inwazją ślimaków w akwarium. Specjaliści zalecają stosowanie kilku naraz, aby szybciej uzyskać pożądane efekty. Warto wiedzieć, skąd biorą się ślimaki w zbiorniku, aby na przyszłość zapobiec ich przywleczeniu.

 

Ślimak w akwarium.Skąd się biorą ślimaki w akwarium?

Wśród inwazyjnych ślimaków w akwarium wymienia się zwłaszcza:
● żyworódki,
● rozdętki,
● zatoczki,
● błotniarki.

Organizmy te mogą pojawić się w zbiorniku zupełnie przypadkowo. Wśród akwarystów są osoby, które preferują odżywianie ryb żywym pokarmem, pozyskiwanym z naturalnych zbiorników. Razem z nim łowią często plankton oraz niepotrzebne inne organizmy, m.in. ślimaki, i przenoszą je razem z rybim jedzeniem do akwarium. Drugą najczęstszą przyczyną pojawienia się ślimaków w zbiorniku jest przybycie razem z roślinami. Aby temu zapobiec, wskazane jest wyposażanie zbiornika wyłącznie w rośliny z hodowli in vitro, czyli uprawiane w sterylnych warunkach. Ślimaki mogą zostać przywleczone do akwarium również z dekoracjami zbieranymi w rzekach czy stawach, np. kamieniami, korzeniami, umieszczonymi w akwarium bez odpowiedniego przygotowania. Plaga ślimaków nie dość, że wpływa negatywnie na wygląd zbiornika, to prowadzi do pogorszenia natlenienia wody, a tym samym jej jakości. Wiele spośród inwazyjnych gatunków odżywia się roślinnością i będzie stanowiło zagrożenie dla flory w zbiorniku.

 

Zobacz akwariaCzy wszystkie ślimaki są złe?

Nie wszystkie ślimaki w akwarium są złe. Akwarystyka poza szkodliwymi wyróżnia gatunki ozdobne. Oto najbardziej popularne z pożytecznych ślimaków w akwarium:
● ampularia z rodziny Ampullariidae, określane też jako ślimaki przodoskrzelne. Zwierzęta te wywodzą się z Ameryki Południowej. Wyglądem przypominają winniczki. Ampularia pięknie się prezentują. Ich muszle mogą mieć do 65 mm średnicy i występują w kilku odmianach barwnych. Najczęściej są w kolorach żółtym, brązowym, niebieskim, białym. Poza atrakcyjnym wyglądem należy zwrócić uwagę na ich użyteczność – „służbę sanitarną”;
● świderki – pierwotnie ich środowiskiem naturalnym były rejony Azji Południowo-Wschodniej, a obecnie spotyka się je w tropikalnej, subtropikalnej, umiarkowanej strefie klimatycznej. Mają wydłużone, stożkowate muszle w kolorze oliwkowobeżowym z ciemniejszymi plamami. Te małe ślimaki w akwarium jedzą martwą materię organiczną i resztki pokarmów, a tym samym zapobiegają powstaniu w zbiorniku stref gnilnych. Wskazują na czystość wody;
● egzotyczne ślimaki glonożerne – najbardziej rozpowszechniony spośród nich gatunek to Neritina. Występują w kilku odmianach barwnych. Skorupa ozdobiona jest różnymi wzorami – paskami, cętkami, zygzakami. Są doskonałym naturalnym wsparciem w sprzątaniu zbiornika. Dobrze czyszczą szyby z nalotu i glonów.

Dwa pierwsze rodzaje ślimaków, mimo że odgrywają pozytywną rolę, to łatwo się rozmnażają. Żeby zapobiec ich nadmiarowi w zbiorniku, wystarczy pozbywać się kokonów, które spotkać można na pokrywie lub szybie zbiornika. W przypadku ostatnich rozmnażanie zachodzi w wodzie słonej, dlatego najlepiej trzymać je w zbiorniku słodkowodnym.

 

Ślimak na szybie akwarium.

 

Jak zwalczyć ślimaki w akwarium?

Istnieje kilka sposobów na ślimaki w akwarium. Jednym z nich są rozwiązania technologiczne. W sklepie zoologicznym można nabyć specjalne pułapki na ślimaki w akwarium. To prosta konstrukcja, w którą wkłada się przynętę, ustawia tak, by do jej wnętrza nie weszły inne stworzenia, a kiedy złapie się w nią ślimak, to wyciąga się ją ze zbiornika i usuwa z niej mięczaka. Metoda ta jest najlepsza, kiedy trzyma się w zbiorniku też ozdobne ślimaki, bo nie stanowi dla nich zagrożenia.

Innym rozwiązaniem jest preparat na ślimaki w akwarium. Niestety działa on na wszystkie gatunki, w tym ozdobne. Wlewa się określoną przez producenta porcję do zbiornika po podmianie wody. Środek na ślimaki w akwarium nie oddziałuje na inne organizmy. Kiedy zacznie działać, należy pozbyć się ze zbiornika skorupek. W walce z inwazją ślimaków ważna jest czystość zbiornika. Należy wyparzyć ozdoby – korzenie, kamienie oraz żwirek.

Jak jeszcze można pozbyć się ślimaków? Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do zbiornika gatunku ryby żywiącej się mięczakami. Zwierzę będzie na nie polować i w ten sposób przyczyni się do redukcji mięczaków. Ślimaki są elementem diety bocji wspaniałej, lecz ryba ta powinna być hodowana w dużych lub średnich zbiornikach. Wykorzystać można też giętkozęby czarnobrzuche, pielęgniczki Ramireza, brzanki. Dobrze ze ślimakami radzą sobie kolcobrzuchy, lecz są to zwierzęta dość trudne w hodowli i wysoko agresywne wobec innych ryb.

Ślimakami inwazyjnymi żywią się ślimaki drapieżniki. Najbardziej znanym gatunkiem jest Clea Helena. Zagrzebuje się w podłożu i czeka na ofiarę, a kiedy ta się pojawi, wstrzykuje jej jad. Gdy ze zbiornika usunie się wszystkie złe ślimaki, „helenka” może pozostać w zbiorniku jako ozdoba. Przy braku ślimaków do jedzenia żywi się resztkami pokarmu. Należy jednak nie dopuścić do jej rozmnażania, bo może wówczas zjadać narybek.Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość