Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Woltyżerka - sport dla miłośników koni

Woltyżerka konna to jedna z dyscyplin sportowych, którą wspiera Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Tego typu sport polega na wykonywaniu przeróżnych akrobacji i figur gimnazstycznych na koniu. Woltyżerka wymaga niezwykłej precyzji ruchów oraz utrzymania równowagi. Koń podczas pokazu jest prowadzony na lonży, czyli specjalistycznej linie, a całe przedstawienie rozgrywa się na grzbiecie zwierzęcia.

 

Dziewczynka siedzi tyłem na koniu.

 

Co to jest woltyżerka?

Dyscyplina sportowa, która wymaga niezwykłej precyzji oraz wielu lat praktyk, by nie tylko nauczyć się konkretnych ruchów, ale też poznać zachowanie konia i mu zaufać. Osoba wykonujące te sekwencje to woltyżer - może on działać pojedynczo lub w grupie.

Woltyżerka może pełnić funkcję uzupełnienia standardowych treningów podczas nauki jazdy konnej. Sport ten angażuje najwięcej partii mięśniowych, uczy koncentracji, wytrwałości i poznania swojego ciała. Woltyżerka to przestawienie mające elementy gimnastyki i akrobatyki, które wykonuje się na galopującym koniu. Na tego typu pokazy zbiera się całe grono miłośników jazdy konnej, ale też gimnastyków. To sport, który łączy ze sobą dwie skrajne dyscypliny, dlatego też jest innowacyjny i przyciąga rzesze fanów.

 

 

Woltyżerka - ćwiczenia

Woltyżer podczas zawodów wykonuje sekwencje poszczególnych ruchów w harmonijnym stylu, ważne jest odpowiednie zsynchronizowanie się zwierzęcia i jeźdźca. Konieczna jest znajomość mowy ciała konia, a także bardzo dobra kondycja fizyczna woltyżera.

 

Woltyżerka figury


Woltyżerka to również dla konia duży wysiłek, nie każde zwierzę jest w stanie utrzymać na swoim grzbiecie osobę, która w tym samym czasie wykonuje szereg figur i ruchów. Woltyżerka jest nie bez powodu nazywana dyscypliną młodych osób, wymaga niezwykłego rozciągnięcia ciała i zdolności akrobatycznych. W części obowiązkowej każdy woltyżer musi wykonać kilka figur, według dokładnych wytycznych. Do ich zaliczamy:

  • Wskok - wskoczenie na konia to pierwsza figura, jaką należy opanować.
  • Stanie - podczas którego jeździec musi ustać na grzbiecie konia przez kilkanaście sekund
  • Nożyce, to kolejna skomplikowana figura w woltyżerce, kiedy to jeździec stoi na rękach, układając ciało w pod odpowiednim kątem, w stosunku do konia
  • Siad podstawowy - z rękami uniesionymi na boki
  • Flaga - klęcząc na koniu należy unieść lewą rękę i prawą nogę, tak aby całość tworzyła linię prostą
  • Młynek - będąc w siadzie podstawowym należy przerzucić prawą nogę nad szyją konia, następnie lewą nogę i ponownie prawą.



Figur w woltyżerce, jest cała masa, kiedy nauczymy się podstawowych ruchów, możemy dodawać swoje własne sekwencje. Dzięki czemu każdy występ jest zupełnie inny.

 

Woltyżer wykonuje skok na konia.

 

Sprzęt do woltyżerki

W woltyżerce konnej dużą rolę odgrywa sprzęt, który musi być dobrany pod konia indywidualnie. Podczas wykonywania poszczególnej sekwencji ruchów stabilność zapewnia siodło do woltyżerki. Dodatkowo chroni grzbiet konia przed ewentualnymi urazami oraz pozwala rozłożyć ciężar stojącego jeźdźca równomiernie.

Lonża natomiast to lina do woltyżerki, na której prowadzi się konia, spełnia funkcję asekuracyjną i zabezpieczającą. Linę trzyma lonżer, czyli jedna z osób z zespołu, która nadzoruje tempo całego występu.

Z lonż korzysta się również podczas lekcji nauki jazdy konnej. Ostatnim nie mniej ważnym sprzętem jest pas do woltyżerki, odpowiadający za poprawę dosiadu oraz zapewniający równowagę jeźdźcowi. Z pomocą pasa osoba wykonująca akrobacje może zaczepić się o niego, dzięki czemu zyskuje większą swobodę ruchową. Każdy z tych elementów jest równie ważny i potrzebny. Dodatkowo zapewnia ochronę i chroni przed kontuzjami, nie tylko człowieka, ale głównie zwierzęcia.

 

 

Zawody woltyżerki konnej

Woltyżerka konna to ruchy wykonywane w harmonijny i zgrany sposób na scenie wraz z koniem prowadzonym na lonży. Ośmiu zawodników przedstawia swój pokaz, a jedna z osób pełni funkcję lonżującego. Prawdziwą sztuką jest synchronizowanie się zwierzęcia z człowiekiem, dlatego tylko nieliczni są w stanie zasłynąć w tym sporcie. Zawody woltyżerskie składają się z dwóch etapów:
  • Obowiązkowy, podczas niego wykonuje się sekwencje podstawowych w woltyżerce ćwiczeń, takich jak wyskoki, siad podstawowy, flaga, nożyce. Wszystko musi być pokazane w 8-minutowym występie, który następnie ocenia komisja.
  • Dowolny, polega na występie, który sami tworzymy, wykonując klasyczne i bardziej skomplikowane w woltyżerce figury. Całość trwa 5 minut, zespół składa się z dwóch lub trzech woltyżerów.


Woltyżerka to również duży stres dla konia, dlatego trzeba go przygotować na występ, nauczyć opanowania i współpracy. Zwierzę podczas przedstawienia najczęściej wykonuje galop lub po prostu chodzi po arenie.

 

Przeczytaj także: Jak wygląda nauka jazdy konnej i jaki sprzęt jest konieczny?



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość