Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Tauryna dla kota – właściwości zdrowotne

Żywienie kotów jest kluczowe dla zdrowego i długiego ich życia. W zależności od możliwości i poziomu wiedzy można zdecydować się na gotowe karmy dla kotów lub na przygotowywanie diety BARF. Niezależnie od wyboru, ważna jest świadomość opiekuna co tak naprawdę podaje swojemu pupilowi i jak wybrać wartościowe dla niego jedzenie. A takie zawiera białko pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze, minerały i witaminy.


Na przestrzeni lat o taurynie dla kota słyszy się coraz więcej i częściej. Podstawowy zwrot jaki słyszy się podczas wybierania karmy dla kota to „karma powinna mieć odpowiednią zawartość tauryny”. Jednak co to dokładnie oznacza? I czym jest tajemniczy składnik mający zadbać o prawidłową kondycję kociego organizmu?

 

Kot je mięso, które jest najlepszym źródłem tauryny dla kota.

 

Co to jest tauryna?

Tauryna jest aminokwasem biogennym i endogennym, z grupy siarkowych. Biogenny oznacza, że występuje w przyrodzie, głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, w roślinach jego ilości są śladowe. Natomiast jako aminokwas endogenny jest wytwarzany przez organizm, jednak kot syntetyzuje go zdecydowanie mniej aniżeli wynosi jego zapotrzebowanie.


Pokarmy zwierzęce zawierają dużą ilość tauryny, jednak nie od wszystkich jest ona jednakowo dobrze przyswajalna. Największe jej stężenie występuje w tuszkach myszy i ptaków i kształtuje się ono na poziomie 0,7% całości. Najmniejsze stężenie jest w mięsie drobiowym (0,11%), natomiast najgorzej przyswajalne jest z podrobów drobiu.
Tauryna gromadzi się w mięśniach kota, jego mózgu, sercu, wątrobie i siatkówce.

 

Tauryna działanie

Tauryna bierze udział w wielu procesach w kocim organizmie, można wyróżnić:

  • dbanie o wzrok – wzmacnia siatkówkę oka
  • wzmacnia serce
  • jest przeciwutleniaczem
  • opóźnia procesy starzenia
  • wsparcie trawienia
  • jest neuroprzekaźnikiem
  • reguluje ciśnienie osmotyczne w komórkach
  • bierze udział w transporcie jonów w krwioobiegu
  • poprawia pracę mózgu


Najważniejszą z nich jest jednak wsparcie procesów trawienia. W przypadku kotów, tauryna, jako jedyny aminokwas, łączy się z kwasami żółciowymi oraz wspiera przyswajanie tłuszczów z pożywienia.

 

Kociak je z miseczki.

 

Niedobory tauryny dla kotów

Niedobory te są o tyle niebezpieczne, że skutki są widoczne dopiero po około pół roku niewłaściwego żywienia kotów. Mogą być natomiast długotrwałe. Dodatkowo, tauryna pełni tyle ważnych funkcji życiowych, że niedobory mogą objawić się właściwie na każdej płaszczyźnie.
W przypadku kotów dorosłych, najczęstszymi objawami niedoboru tauryny są:
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa serca
  • zaburzenia rozrodu (niemożność zapłodnienia, poronienia, zaburzenia cyklu płciowego)
  • problemy ze wzrokiem (zwyrodnienia siatkówki, ślepota)
  • słaba odporność
  • osłabienie, apatia i odwrotnie – nerwowość, agresja


W przypadku kociąt tauryna wpływa na cały proces wzrostu i rozwoju. Jej niedobór w tym kluczowym okresie, powoduje zahamowanie wzrostu, nieodwracalną degenerację siatkówki oka oraz niedorozwój układu nerwowego. Częste są też wtedy złamania i ogólny nieprawidłowy rozwój szkieletu.


Na niedobór tauryny narażone są koty karmione nieregularnie słabej jakości karmą lub tylko karmą uzupełniającą, karmami przeznaczonymi dla psów lub karmami wegetariańskimi/wegańskimi.

 

Kot bawi się pluszową rybą.

 

Tauryna  - dawkowanie

Przyjmuje się, że zawartość tauryny w karmach dla kota powinna wynosić około 1000 – 1500 mg/kg. Absolutnym minimum poniżej którego nie powinno się schodzić to 500 mg/ kg. Warto zauważyć, że podane wartości dotyczą mokrej masy karmy. Natomiast wytyczne Europejskiej Federacji Producentów Karm dla Zwierząt Domowych (FEDIAF) mówią o 2500 mg/kg, ale w suchej masie karmy (odpowiednik ok. 500 mg/kg mokrej masy karmy).


Przy kociętach, kotach ciężarnych i karmiących, a także kotach starszych i chorych zapotrzebowanie na taurynę wzrasta.
Przy wyborze karmy dla kotów należy patrzeć na skład produktowy. Ilość tauryny to nie wszystko, znaczenie ma również jej przyswajalność, a ta zależna jest od paru czynników - duża zawartość włókna pokarmowego w karmach, obniża przyswajalność tauryny. Podobnie jak każda obróbka termiczna karmy. Należy więc wybierać jak najmniej przetworzone pokarmy.
Nadmiar tauryny koty wydalają z moczem.


Należy pamiętać, że psy syntetyzują taurynę w ilości pokrywającej ich zapotrzebowanie. Dlatego też w karmach dla psów nie musi być ona dodawana. Tak ważne jest nie podawanie kotom psiego jedzenia – jest to prosta droga do stworzenia potężnych niedoborów tego aminokwasu i pogorszenia zdrowia mruczka.

 

Zobacz witaminy i suplementy dla kotów

 

Tauryna, jako suplement dla kota

Tauryna dostępna jest również jako suplement i kosztuje ok. 100 zł/kg. Jej dodawanie konieczne jest w przypadku komponowania diety BARF kotom. Dobrym pomysłem jest także jej suplementacja w przypadku kotów podczas rekonwalescencji, osłabionych, chorych i starszych. Wzmocni ona organizm i doda wigoru.


Podczas karmienia kota wysokiej jakości karmą mięsną z odpowiednią ilością tauryny, nie ma potrzeby dodatkowej jej suplementacji. Znajduje się bowiem ona w głównym składniku tych karm – mięsie.

 

Może Cię zainteresować: Dieta dla kociego seniora


Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość