Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szczur a mysz – jakie są różnice? Jak wyglądają ślady gryzoni?

Myszy i szczury to najczęściej mylone ze sobą zwierzęta – zwłaszcza przez laików. Tymczasem te gryzonie naprawdę się od siebie bardzo różnią – zarówno pod względem wyglądu jak i zachowania. Przeczytaj, co różni mysz od szczura.


Szczury i myszy należą do gryzoni, które są wyjątkowo niepożądane w domu – o ile nie hodujemy ich w klatkach. Jak rozpoznać, z którym z intruzów mamy do czynienia? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać podstawowe różnice w wyglądzie myszy i szczura oraz różnice w zachowaniu i charakterze śladów, jakie po sobie zostawiają.

 

Szczur na rękach dziewczyny.

 

Dlaczego ludzie mylą myszy ze szczurami?

Wspólnych cech szczurówmyszy jest sporo – zarówno jeżeli chodzi o wygląd, jak i emocje, jakie wzbudzają. Zarówno myszy jak i szczury mają spore grono przeciwników – uważane są bowiem za szkodniki, wzbudzając niechęć – a nierzadko też strach. Oba zwierzaki mają długi ogon, małe łapki, wydają piskliwe dźwięki i szybko poruszają się po ziemi. Zarówno szczury jak i myszy można spotkać w ciemnych pomieszczeniach czy piwnicach i niewiele osób z takiego przypadkowego spotkania się ucieszy. Oba też potrafią zrobić sporo szkód, wprowadzając się do czyjegoś domu.


Jak zatem rozpoznać, czy mamy do czynienia ze szczurem, czy myszą?

 

Myszy i szczury – różnice w wyglądzie

Główną różnicą w wyglądzie pomiędzy szczurem a myszą jest wielkość. Wprawdzie istnieje wiele gatunków myszy, ale właściwie wszystkie są mniejsze od szczura. Różnice w wielkości są znaczne np. mysz polna a szczur śniady to różnica średnio 10 cm do 35 cm, szczur a mysz japońska, to 35 cm do 5 cm. Jak widać, różnica w wielkości jest znaczna.

Kolejną różnicą jest kształt głowy, oczu i uszu. Pyszczek myszy jest mały, wysunięty do przodu i ma trójkątny kształt, szczur ma pyszczek bardziej płaski, ale większy. Oczy myszy są okrągłe, szczura nieco podłużne. Oba zwierzaki mają duże, sterczące uszy – te szczurze są nieco mniej owłosione. Podobnie zresztą jak ogon – który jest mniej owłosiony i dłuższy niż u myszy.

Istotną różnicą jest też ubarwienie. Szczur jest ciemniejszy – ma czarno – szarą barwę. Myszy najczęściej są szaro – brązowe, lub – zwłaszcza w hodowlach – białe.

 

 

Różnice w zachowaniu szczura i myszy


Oba zwierzaki są zwierzętami stadnymi, jednak szczury sobie lepiej radzą z samotnością. Trudniej im też zbudować zaufanie do człowieka – zwykle na początku są zdystansowanie – podczas gdy myszy dość łatwo dają się oswoić.

 

Mysz wychodzi z dziury w betonie.

 

Ślady myszy, a ślady szczura – kto z nami mieszka?

Jeżeli odwiedza nas nieproszony gość w postaci myszy lub szczura, często trudno namierzyć szkodnika – ale można próbować określić tożsamość gościa biorąc pod uwagę ślady, jakie zostawia i gdzie bytuje. Szczury najczęściej pojawiają się w piwnicach i wilgotnych miejscach, myszy – na strychu. Myszy i szczury zakładają gniazda – te szczurze są najczęściej z papieru i znajdują się w ogrodzie pod kompostem, drzewem lub krzewami. Mysie są z papieru lub plastiku i najczęściej są w domu – na strychu, pod podłogą lub w garażu.

Kolejną różnicą są odchody myszy a szczura. Myszy pozostawiają odchody nawet na produktach żywnościowych. W przypadku szczurów jest to również mocz i charakterystyczne plamy będące połączeniem moczu z brudem i tłuszczem.
Różnicą mogą być także pozostawione ślady jedzenia. Podczas gdy myszy są praktycznie wszystkożerne, to szczury są bardzo wybredne i pozostawiają więcej resztek, które uznają za niejadalne.

Niestety zarówno szczury jak i myszy zostawiają ślady w postaci śladów zębów na domowych przedmiotach – meblach, ubraniach, książkach. Przegryzają też kable i niszczą strukturę domu.

 

 

Jak unikać nieproszonych gości?

Zarówno myszy jak i szczury są z reguły nieproszonymi gośćmi w domu, gdyż mogą wyrządzić sporo szkód. Począwszy od uszkodzeń zębami książek, kabli czy mebli, poprzez wyjadanie jedzenia (przez rok jeden szczur może zjeść nawet 35 kg jedzenia!), niszczeniu budynku (fundamentów, rur, izolacji) a skończywszy na przenoszeniu groźnych chorób m.in. toksoplazmozę, dur szczurzy, salmonellę czy włośnicę.
Szczury i myszy przyciąga jedzenie, a sprzyjają ich inwazji nieszczelne budynki np. pęknięcia wokół rur czy kabli, obecność strychu i piwnicy, źle zabezpieczona spiżarnia, resztki jedzenia na blacie w kuchni. Przynętami jest najczęściej jedzenie w ogrodzie – jedzenie dla psów, kotów, ptaków, śmietniki, otwarty kompostownik czy spady w sadzie. Dlatego tak ważna jest dbałość o czystość i usuwanie wszelkich odpadów organicznych do zamkniętego kosza.
Niestety znacznie trudniej się ochronić przed myszami późną jesienią, które to po prostu szukają nie tyle jedzenia, co ciepłego schronienia przed zimą i tu nawet wyjątkowa czystość nie pomoże.

 

Oprócz dbałości o szczelność w domu i unikanie wabienia resztkami jedzenia warto posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają myszy. Należą do nich m.in. dziewanna, mięta, oleander, oraz dziki rumianek.

 




Sprawdź odstraszacze gryzoni

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość