Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mysz domowa, czy jest dobrym zwierzęciem dla dziecka? Jaka jest odpowiednia klatka dla myszy?

Maleńka myszka to bardzo przyjazny, łatwy w hodowli gryzoń. Idealnie się sprawdzi jako pierwsze zwierzątko dla dziecka, bo nie ma dużych wymagań. Oczywiście jak każdy zwierzak domowy wymaga odpowiednich warunków i troski – jakich? Przeczytaj.

Mysz – często uważana za szkodnika – jest bardzo przyjaznym i bystrym gryzoniem. Obserwowanie życia tego małego zwierzątka dostarcza hodowcom wiele przyjemności. I chociaż nie ma ogromnych wymagań, warto poznać te minimalne, aby życie małej myszki było bardzo szczęśliwe.

 

Mysz domowa na łóżku.


Mysz – wszędobylski gryzoń

Mysz domowa była pierwotnie gryzoniem stepowym i półpustynnym występującym od północno-zachodniej Afryki i południowo-wschodniej Europy, aż po Japonię. Z biegiem czasu jednak zadomowiła się na wszystkich kontynentach i dostosowała do niemalże każdego klimatu. Zwykle bywa uważana za szkodnika, jednak doskonale sprawdza się również w roli myszy hodowlanej, odwdzięczając się radosnym usposobieniem i łagodnością.

 


Mysz domowa, mysz polna, mysz hodowlana?

Istnieje kilka popularnych odmian myszy – każda z nich występując w środowisku naturalnym jest uważana za szkodnika.


Mysz domowa

To ta, którą najczęściej można spotkać jako niepożądanego intruza w spiżarkach czy piwnicach. Ma szare futerko o żółtym odcieniu i charakterystyczny, „mysi” zapach.


Mysz polna

Ma żółtorudawe zabarwienie i jasny brzuszek – zima również zdarza jej się schować przed mrozem w stodołach czy spiżarniach.


Mysz leśna

Ma wierzchu i po bokach rudo-brunatne futerko, które pod spodem jest białe – jest największa spośród całej trójki.


Mysz hodowlana

Występuje w wielu odmianach,chociaż najbardziej znana powszechnie jest biała mysz laboratoryjna z czerwonymi oczami. 

 

Mysz domowa to mysz popularnie występująca w piwnicach czy spiżarniach.

 

Jak hodować myszy?

Opieka nad myszą nie jest wymagająca. Wystarczy odpowiedniej wielkości klatka dla myszy – na tyle duża, aby zwierzątko mogło swobodnie w nim biegać, a najlepiej z kilkoma piętrami i dużą ilością takich zabawek jak kołowrotek, tunel czy domek – które to sprawią uwielbiającej się chować myszce wiele radości. Ponieważ jest to małe zwierzątko, idealnie sprawdzają się klatki plastikowe, aby mysz nie przecisnęła się przez szczebelki. Podobnie zresztą jak kołowrotek – który powinien być dla myszki bezpieczny. Odpowiednio duży, z płaską powierzchnią oraz bez tzw. efektu nożyc. Oczywiście oprócz tego w klatce powinno się znaleźć poidełko, miseczka na pokarm oraz odpowiednia ściółka, która koniecznie powinna być odpylona i bezpieczna dla delikatnych, mysich łapek. W klatce należy wyłożyć jej grubą warstwę – myszy chętnie w niej kopią własne tunele.


Myszy to zwierzęta społeczne, więc warto hodować minimum dwie. Przy czym decydując się na parkę, trzeba liczyć się z tym, że często się rozmnażają, a chcąc hodować dwóch samców, należy unikać łączenia braci oraz ojca i syna – w innym przypadku może dojść do walki.
Obecnie mysz domowa staje się coraz bardziej popularnym zwierzęciem hodowlanym, dzielącym się na wiele ras ze względu na kolor, rodzaj pokrywy włosowej i rozmieszczenie ich na ciele. Najczęściej można spotkać myszy: albinotyczne, białe, czarne, szare, kremowe, czekoladowe, niebieskie, a nawet łaciate. Futro myszy hodowlanej może być krótkowłose, długowłose, kręcone, abisyńskie oraz satynowe. Szczególnie popularna staje się ostatnio mysz japońska – warto jednak wiedzieć, że nie jest to jednak odrębna rasa, a jedynie mysz wyróżniająca się łaciatym umaszczeniem.


Ile żyje mysz domowa? W warunkach naturalnych mysz domowa żyje od 1,5 do 2 lat, w hodowli do 4 lat.

 


Co je mysz?

W naturalnym środowisku podstawowym pożywieniem myszy jest pokarm roślinny, chociaż należy do ssaków wszystkożernych. Najczęściej jednak są to ziarna zbóż takie jak owies czy kukurydza. W hodowli najwygodniej i bezpieczniej będzie stosować odpowiednio zbilansowany pokarm dla myszy np. od VERSELE-LAGA 

Przeczytaj więcej: Czy myszy jedzą ser?


Czego nie może jeść mysz hodowlana?

Mysz jako szkodnik doskonale sama wybiera produkty, które jej służą. Warto jednak wiedzieć jakich produktów nie należy jej podawać. Są to między innymi: aloes, cynamon, cytrusy, słodycze, kapusta, sałata, kasztany, żołędzie, mlecz, mleko krowie, żyto i pszenżyto.

 


Czy mysz choruje?

Niestety jak każde zwierzę myszy zdarza się chorować. Szczególnie narażona jest na alergie, przeziębienie, nowotwory, kokcydioze, mykoplazmoze czy przerost zębów. Myszy są także nosicielami pasożytów, takich jak tasiemce lub nicienie. Dlatego, jeżeli nasz zwierzak zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, zawsze warto się skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Proszę tez pamiętać że myszy, tak jak inne zwierzaki domowe potrzebują czasem rozrywki i urozmaicenia. Nie pogardzą makulaturą, wytłoczkami po jajkach, gałązkami itp...