Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy myszy jedzą ser? Poznaj żywienie myszy

Mysz jedząca ser to jeden z najsilniej umocowanych w kulturze stereotypów dotyczących żywienia zwierząt. Przeczytaj, czy ser jej szkodzi, czy rzeczywiście może być podawany myszy domowej i dowiedź się, jak prawidłowo żywić mysz.

Jeż z jabłkiem, kot pijący mleko czy właśnie myszka jedząca ser – stereotypów dotyczących pożywienia zwierząt jest sporo. Niestety nie wszystkie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, a co gorsza niektóre mogą im poważnie zaszkodzić.

 

Mysz chce zjeść ser żółty.

 

Czy myszy jedzą ser?

Jeśli już mysz zjadła kawałek żółtego sera, to uspokajamy, że nie jest to produkt zabroniony, ale przestrzegamy, aby raczej unikać karmienia myszy serem. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze ser zawiera laktozę. Badania dowodzą, że żaden dorosły ssak – a więc także mysz – nie powinien pić mleka, ponieważ nie jest ono odpowiednio trawione, a niestrawiona laktoza może zaburzyć pracę ich układu pokarmowego np. wywołać wzdęcia czy biegunki. Z tego też powodu nie powinno się podawać mleka krowiego kotu!

Po drugie ser - oprócz mleka - zawiera sporą ilość niskiej jakości tłuszczu, sól – którą należy ograniczać – także zwierzętom, bo może spowodować między innymi niewydolność serca lub nerek. Dodatkowo ser może zawierać inne przyprawy czy dodatki np. konserwanty.
Z tego też powodu ser nie jest zalecanym produktem dla myszy. A czy w ogóle mogą jeść one nabiał? Rzadko, ale tak – od czasu do czasu można podać myszy odrobinę jogurtu naturalnego bez cukru lub białego twarogu bez przypraw. Mysz z pewnością z apetytem zje także kawałek jajka ugotowanego na twardo.

 

 

Czym się żywi mysz?

Podstawą diety myszy powinno być ziarno. Myszy chętnie jedzą pszenicę, jęczmień, proso czy żytem – i to one powinny być podstawą codziennej karmy. Dodatkowo można ją wzbogacić ziarnami dyni, słonecznika, czy innych nasion oleistych – ale z uwagi na dużą zawartość tłuszczu powinno się je dawkować rozsądnie. Najwygodniej jest kupować gotowy wysokiej jakości pokarm dla myszy – dzięki temu zyskamy pewność, że jej dieta będzie odpowiednio zbilansowana.

 

 

Rośliny dla myszy – dozwolone warzywa i owoce dla myszy

Warzywa i owoce mogą urozmaicić mysie menu – dostarczając niezbędnych witamin i minerałów. Szczególnie ważne są te pierwsze – owoce w związku z dużą zawartością cukru należy traktować raczej jako przysmak.
Jakie warzywa może jeść mysz? Między innymi: dynię, marchewkę, paprykę, pomidora, ogórka czy pietruszkę. Jakie owoce może jeść mysz? Między innymi: truskawki, jabłka, maliny, melony, porzeczki, gruszki, agrest i kiwi.

 

 

Czy mysz może jeść orzechy?

Tak, ale też raczej jako rarytas i wyjątkowy przysmak raz na jakiś czas. Orzechy są wprawdzie źródłem witamin, minerałów i innych składników odżywczych, ale są przy tym bardzo tłuste i kaloryczne – a to zdecydowanie nie służy małej myszce.

 

Mysz je jabłko.

 

Zioła dla myszy – koniecznie uwzględnij je w diecie!

Mysz domowa chętnie zjada babkę lancetowatą, liście jeżyn, melisę, rumianek czy kwiaty bławatka – są to bardzo zdrowe, produkty a zarazem doskonałe przysmaki. Nie powinno ich zabraknąć w mysiej diecie. Można je z powodzeniem zbierać samodzielnie na okolicznych łąkach, ale można też kupić gotowe zestawy ziół i dodawać ich porcję do codziennej porcji ziaren i warzyw.

 

 

Czy myszy jedzą mięso?

Tak i zwykle bardzo je lubią! Nie powinno jednak one stanowić podstawy diety, a jedynie ją urozmaicać. Od czasu do czasu można więc podać myszy odrobinę gotowanego w wodzie lub na parze indyka, lub kurczaka – oczywiście bez grama przypraw.

 

 

Czego nie jedzą myszy domowe?

Mysz jako szkodnik doskonale sama wybiera produkty, które jej służą. Warto jednak wiedzieć jakich produktów nie należy jej podawać. Są to między innymi: aloes, cynamon, cytrusy, słodycze, kapusta, sałata, kasztany, żołędzie, mlecz, mleko krowie, żyto i pszenżyto.

 

 

Ile razy dziennie karmić myszy?

Do podstawowego pokarmu – jakim jest miska z ziarnami - mysz może mieć stały dostęp i dozować sobie ilość pożywienia w zależności od potrzeb. Podobnie zresztą jak wodę. Pozostałe produkty należy podawać rozsądnie – zioła i warzywa można podawać raz dziennie w niewielkich porcjach, tak, aby mysz mogła je od razu zjeść, póki będą świeże. Podobnie owoce czy mięso. Szczególną uwagę należy zwracać na produkty, które się szybko psują – zwłaszcza mięso. Jeżeli mysz nie zje podanej porcji w przeciągu godziny, dwóch – to należy je wyrzucić i dokładnie wymyć miseczkę. Bardzo ważne jest, aby w klatce nie zostawały resztki niezjedzonego jedzenia – może ono się popsuć, spleśnieć i w efekcie zatruć naszego zwierzaka.

 

 

Co je mysz polna?

W naturalnym środowisku podstawowym pożywieniem myszy jest pokarm roślinny, chociaż należy do ssaków wszystkożernych. Najczęściej jednak są to ziarna zbóż takie jak owies czy kukurydza.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość