Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Strzyżak jeleni (sarni) – czym jest latający kleszcz?

Strzyżak sarni (jeleni) to uciążliwy owad, który swoim towarzystwem może uprzykrzać nam leśne wędrówki. Ludzie, potocznie, nazywają go kleszczem ze skrzydłami, ponieważ przypomina tego niebezpiecznego pajęczaka. Czy strzyżak sarni jest groźny? Jakie objawy pojawiają się po jego ugryzieniu? Jak możemy się chronić przed strzyżakiem? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na ważne pytania.

 

Strzyżak sarni, czyli latający kleszcz. 

 

Owad podobny do kleszcza – strzyżak

Strzyżak jeleni, nazywany też sarnim, to owad należący do rzędu muchówek. Faktycznie, przypomina kleszcza, ale nim nie jest. To co go charakteryzuje, to długie skrzydła, haczyki na odnóżach i spłaszczony tułów. Strzyżak sarni jest najbardziej aktywny od czerwca do września (a nawet października).

Strzyżak za swój cel nie ma ludzi, ale przede wszystkim, sarnie, sarny czy borsuki. Wbija się w ich skórę, pije krew i składa larwy. Ludzka krew nie zapewnia strzyżakom możliwości rozmnażania, ale jeżeli strzyżak jeleni nie zorientuje się, że trafił w złe miejsce, będzie po nas chodził, zaglądał do uszu czy nosa. Zaplącze się we włosach. W chwili gdy strzyżak wyczuje, że wybrał nie tę ofiarę, odleci i da nam spokój, ale jeżeli owad nie załapie, że zbłądził, wbije się w skórę, będzie pił krew, ale larw już nie złoży.

 

Zobacz ultradźwiękowe odstraszacze na kleszcze

 

Strzyżak jeleni ugryzienie

Ukąszenie przez strzyżaka powoduje stan zapalny. Niejednokrotnie na skórze pojawią się bolesne grudki. Co ciekawe, o ile samo ukąszenie od razu powoduje nieprzyjemne odczucie, to grudka i stan zapalny pojawiają się dopiero następnego dnia. W miejscu ukąszenia może wystąpić obrzęk i uczucie swędzenia. Bolesne zmiany znikają zazwyczaj po 7. dniach, ale mogą się też utrzymywać do 21. dni i dłużej. W niektórych przypadkach obserwuje się reakcję alergiczną. W chwili wystąpienia stanu zapalnego na skórze, radzimy zastosować krem łagodzący, który przyspiesza regenerację naskórka, łagodzi uczucie świądu i przyjemnie schładza bolące miejsce.

 

 

Strzyżak sarni borelioza i inne choroby

Ludzie obawiają się strzyżaków. Czy te obawy są słuszne? Nie.
W większości działają na zasadzie miejskiej legendy. Nie ma żadnych naukowych potwierdzeń, które udowadniałby, ze strzyżak sarni przenosi choroby. Istnieją jedynie różne przypuszczenia. Należy pamiętać, że strzyżak jeleni to nie kleszcz i nie przenosi boreliozy. Strzyżaki są uciążliwe, ale da się z nimi żyć i przed nimi chronić.

 

Latający kleszcz to strzyżak sarni.

 

Strzyżak sarni - jak odstraszyć?

Strzyżak jest mały i płaski, dlatego potrafi wejść w niemal każde miejsce. Spodnie i bluzka z długim rękawem nie do końca rozwiążą problem. W związku z tym, ze strzyżaki na swoich żywicieli wybierają zwierzęta o ciemniejszym ubarwieniu, istnieją przypuszczenia, że jasne ubrania mogą być pomocne. Niektórzy twierdzą, że najlepszą metodą na ochronę przed strzyżakami, jest rezygnacja z wyjazdów do lasu, ale co to za rada dla miłośników leśnych wędrówek.

Z pomocą przychodzą preparaty odstraszające nieproszonych gości, takich jak muchy, komary i kleszcze. Na te ostatnie producenci polecają też ultradźwiękowe odstraszacze. Pamiętaj, że po wycieczce do lasu, za każdym razem trzeba dokładnie obejrzeć skórę oraz ubrania. Jeżeli dostrzeżesz strzyżaka, który jeszcze nie zorientował się, że trafił na niewłaściwego żywiciela i błąka się po twoich ubraniach, delikatnie go usuń.

W chwili gdy zobaczysz kleszcza wbitego w skórę, niezwłocznie go wyciągnij. Warto mieć na uwadze, że szybkie pozbycie się kleszcza, chroni przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. W sprawnym usuwaniu kleszczy niezastąpiona jest pęseta. Możemy też zdecydować się specjalny środek, który zamraża kleszcza i wspiera nas w bezpiecznym pozbyciu się intruza. Znajdziesz taki w sklepie zoologicznym.

 

Zobacz preparaty odstraszające owady

 

Strzyżak sarni u psa

Strzyżak sarni atakuje również psy i koty. W przypadku domowych zwierząt pomocne mogą okazać się preparaty na pchły, kleszcze i muchówki.
W sklepach znajdziesz produkty przeciw pasożytom dla psa jak i dla produkty przeciw pasożytom dla kota.

Po leśnych wędrówkach bardzo wesprze cię grzebień.
Jest to grzebień, który służy do namierzania kleszczy oraz pcheł (pozycja obowiązkowa), ale dzięki niemu równie szybko odkryjesz strzyżaka-intruza, zanim ten wbije się w skórę
albo zacznie zwiedzać twoje mieszkanie.
W miejscu, w którym wbił się strzyżak, na skórze zwierzęcia także mogą powstawać stany zapalne. Dlatego niezwykle ważna jest kontrola naszych pupili po spacerach.

 Przeczytaj: Jak zabezpieczyć psa i kota przed kleszczami?

 

Latające kleszcze - podsumowanie

Strzyżak sarni to uciążliwy owad, który może uprzykrzać nam leśne wycieczki. Po jego ugryzieniu na skórze zazwyczaj pojawiają się grudki, zaczerwienienie czy opuchlizna.
W niektórych wypadkach występuje silniejsza reakcja alergiczna. Równocześnie nie możemy porównywać strzyżaka sarniego do znacznie groźniejszego kleszcza, bowiem nie udowodniono naukowo, aby ten owad przenosił choroby.

Może Cię zainteresować: Co trzeba wiedzieć o kleszczach?



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość