Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Serwal afrykański - czy możliwa jest hodowla serwali w domu?

Serwal z wyglądu przypomina mini – geparda. Cętkowana sierść, ogromne uszy i niesłychana sprawność to cechy, które go wyróżniają. Czy łatwo oswoić i hodować w domu tego kota o dzikiej naturze?


Serwal to dziko żyjący kot afrykański. W naturze można go spotkać w głównie Afryce subsaharyjskiej. Uwielbia wysokie trawy i sawanny parkowe. Serwal jest sprytnym i cierpliwym łowcą, oraz doskonałym skoczkiem – potrafi skakać na wysokość 3 metrów w górę. Już w Starożytnym Egipcie próbowano go oswajać. Dzisiaj, chociaż nadal żyje na wolności – ponownie można spotkać go w hodowlach domowych. Przeczytaj, czy każdy może hodować tego kota w domu i czy to na pewno dobry pomysł.

 

Profil serwala afrykańskiego.

 

Jak wygląda serwal?

Dorosły serwal afrykański z wyglądu przypomina geparda – głównie dzięki charakterystycznemu „makijażowi” biegnącemu od kącików oczu w stronę czarnego nosa. Ciało servala jest smukłe, nogi długie. Waga może wynosić od 8 do 18 kg, a wysokość w kłębie od 60 do 100 cm.

Sierść jest krótka i ma barwę piaskową z czarnymi cętkami. Czarne pręgi biegną od głowy przez kark ku grzbietowi. Serwal ma krótki ogon ozdobiony także czarnymi cętkami i pierścieniami. Wyróżniającą cechą servala są ogromne uszy, które sprawiają, że serval posiada doskonały słuch, który jest najważniejszym zmysłem podczas polowania.

 

Serwal w wolierze w ZOO.

 

Czy istnieje serwal domowy? Hodowla serwali

W Polsce serwal afrykański jest jednym z nielicznych dzikich kotów, na które nie jest potrzebne zezwolenie. Niemniej jednak należy zgłosić fakt posiadania takiego kota w urzędzie miasta lub w starostwie. Decydując się na zakup takiego kota, koniecznie należy sprawdzić starannie hodowlę i warunki w jakich dorastały i socjalizowały się kocięta. W żadnym razie nie wolno kupować dzikich kotów z pseudo – hodowli, w przypadku tego typu ras może być to zwyczajnie niebezpieczne. Hodowla serwala afrykańskiego w domu jest trudna, kosztowna i zdecydowanie nie jest to kot dla początkującego hodowcy. Po zakupie koniecznie trzeba wysterylizować/wykastrować kota – w przeciwnym razie górę nad wychowaniem biorą pierwotne, trudne do okiełznania instynkty.

Ile kosztuje serwal afrykański? Zakup serwala to koszt około 20 – 25 tys. zł. Do tego należy doliczyć wysokie koszty przygotowania woliery, utrzymania i weterynarza dla egzotycznych zwierząt. Zdecydowanie jest to kot bardzo kosztowny.

 

Serwal na dachu woliery w ZOO.

 

Serwal w domu – charakter i zachowanie

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nawet udomowiony serwal to nadal dziki kot. Jego ogrom energii potrzebuje dużej woliery, w której może biegać, skakać, wspinać się, bawić. Woliera powinna być dobrze zabezpieczona, bo kot ten potrafi wysoko skakać. Serwal jest też znakomitym biegaczem - jest uznawany za drugiego, po gepardzie - najszybszego kota na świecie. Potrafi biec z prędkością 80 km/h! Warto, aby miał w wolierze także namiastkę jeziorka, np. oczko wodne. Jego wybieg powinien przypominać te w ogrodach zoologicznych – to zdecydowanie nie jest kot do mieszkania. Jeśli już ma zostać sam w domu, to koniecznie powinien być to osobny pokój – odpowiednio zabezpieczony, w którym kot nic nie zdemoluje, a przede wszystkim nie zrobi sobie krzywdy. Oczywiście taki pokój powinien mieć także odpowiednią ilość drapaków, konarów do wspinania i zabawek – ten kot nie lubi się nudzić.

Serwal afrykański w naturze jest niezwykle cierpliwy. Potrafi długo tkwić w bezruchu, namierzając za pomocą uszu źródła dźwięków. Oswojony w domu jest czuły i łagodny. Bardzo szybko się uczy i stylem przywiązania przypomina psa – chętnie będzie wychodził z opiekunem na spacer na smyczy, a także spał z nim w łóżku. Powinien być jednak od samego początku konsekwentnie wychowywany, bo braki w szkoleniu mogą się źle skończyć dla właściciela - pamiętajmy, że to nadal silny, szybki dziki kot uzbrojony w ostre pazury i zęby.

Kot ten z powodzeniem może mieszkać w domu, gdzie są dzieci – oczywiście pod warunkiem, że od kociaka jest do nich przyzwyczajany.
Przy odpowiedniej socjalizacji kot ten dogada się także z mieszkającymi pod jednym dachem psami.

 

Serwal afrykański z charakterystycznymi pręgami na pysku i cętkami na ciele.

 

Serwal afrykański – pielęgnacja i żywienie

Żywienie serwala to prawdziwe wyzwanie. Kot ten nie zadowoli się gotową karmą – konieczne jest karmienie zbliżone do naturalnego, czyli dieta BARF. Kot ten je kurczęta, przepiórki, perliczki, szczurze i mysie oseski, a także niektóre gatunki ryb. Dodatkowo dietę należy uzupełniać żółtkami jaj, algami, drożdżami piwnymiolejem z łososia dla kotów i innymi koniecznymi suplementami. Pamiętajmy, że dieta BARF wymaga sporej wiedzy i zaangażowania ze strony opiekuna. Serwale mogą jeść karmę mokrą dla kotów, ale stanowić powinna ona raczej element uzupełniający dietę i przysmak – a nie podstawę.

Serwal żyje średnio 12 - 15 lat. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i z reguły nie jest chorowity, ale trzeba pamiętać, że nie każdy weterynarz podejmie się leczenia tego kota. Zwykle konieczne jest skorzystanie z usług weterynarza egzotycznych zwierząt – koszt takiej wizyty jest zwykle wyższy od przeciętnych wizyt z domowym kotem.


Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Są hodowcy serwala w Polsce którzy twierdzą, że zakup serwala powinien się odbyć w takim jego okresie, że nowy właściciel powinien go jeszcze przez 1-2 tygodnie karmić mlekiem dla zwierząt z butelki przez smoczek. Wtedy powstaje największa więż miedzy serwalem a nowym właścicielem. Taki maluch nie powinien być jeszcze odrobaczony ani zaszczepiony na choroby wirusowe ani wściekliznę bo jest za mały i można mu zrobić krzywdę albo doprowadzić do zgonu. Nie może być też jeszcze wykastrowany .wysterylizowany bo jest za mały. Może mieć wszczepiony tylko czip. Pierwsze odrobaczenie można zrobić jak serwal zacznie jeść pierwsze malutkie kawałki kurzego mięsa. Potem za 4 tygodnie szczepienie. A sterylizacja po roku do 2 lat. To nie jest kot domowy którego się kupuje już ze wszystkimi odrobaczeniami szczepieniami i wysterylizowanego To jest serwal. Kot ale inny rodzaj więc wszystko musi być zrobione w swoim czasie.
Kastracja kota domowego również nie zmienia jego charakteru ;) To w ogóle tak nie działa. Kastracja koniecznie dla zwierząt kolanowych, po co mają się męczyć?
Nie zgodziłabym się co do kastracji i sterylizacji tych kotów, to nie jest takie łatwe i proste jak w przypadku zwykłego kota domowego. Kolejny aspekt czy na pewno kastracja czy sterylizacja kota zmieni jego charaktery ? Nie koniecznie.. Kolejna kwestia nie zalecałabym ochoczo by kto mieszkał z dziećmi... ludzie ledwo sobie radzą z psem czy zwykłym kotem a gdzie tutaj super relacja z serwalem.. jedynie dla kogoś kto się dobrze zna na zachowaniu kotów tego gatunku..nie dla każdego. nie podałabym serwalowi nigdy kociej karmy nawet ekstra jakości. Ten kot ma rozgryzać a gdzie w kociej karmie rozgryzani i ćwiczenie szczęki....