Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot bengalski – najważniejsze informacje o rasie

Kot bengalski ze względu na wygląd i temperament porównywany jest do lamparta. Nie jest polecany osobom ceniącym spokój i o mało aktywnym trybie życia. To zwierzę inteligentne, żywiołowe, lubi zabawę. Z tego powodu ma nieco większe zapotrzebowanie energetyczne.

 

Kot bengalski nazywany jest także bengalem albo leopardetą. Rasa zaliczana jest do grupy kotów orientalnych. Ma bardzo ciekawy charakter, bowiem lubi wodę i pływanie, można nauczyć go aportowania, podawania łapy i reagowania na imię. Dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi zwierzętami.

 

Koty bengalskie są bardzo wymagającą rasą, potrzebują dużo aktywności i zabaw. Będą świetnymi kompanami do spacerów, ale w dobrze dobranej smyczy i szelkach.

 

Historia rasy kotów bengalskich

Kot bengalski pochodzi z USA. Początki rasy sięgają 1963 roku, kiedy doszło do skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. W obecnym kształcie rasa pochodzi z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1985 roku otrzymana została przez Jean Mill, a rok później dokonano jej rejestracji przez The International Cat Association (TICA). Stowarzyszenie wymagało jednocześnie, aby wszystkie wystawowe koty były czystej krwi bengalami – w gronie przodków do czterech pokoleń wstecz nie powinno być przedstawicieli innej rasy. Celem tego było utrwalanie i obrona wszystkich pożądanych cech.

 

Sylwetka kota bengalskiego

Koty rasy bengalskiej są średniej wielkości. Kotki uzyskują dojrzałość około 1 roku życia, a kocury mniej więcej w wieku 2 lat. Przedstawiciele tej rasy osiągają około 35 cm wielkości i 4–7 kg masy ciała. Mają bardzo rozwiniętą muskulaturę, dzięki czemu są bardzo silne i wytrzymałe. Ich głowa jest mała w stosunku do tułowia, ponadto dłuższa niż szersza, ma zaokrąglone kształty i mocny podbródek. Na uwagę zasługują wydatne poduszeczki wąsów i wysoko podniesione kości policzkowe. Uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone i szerokie u nasady. Sprawiają wrażenie stale nasłuchujących i czujnych. Oczy bengala są duże, owalne albo lekko migdałowate, szeroko rozstawione, w kolorze zielonym, żółtym, brązowym albo złotobursztynowym.

 

Koty rasowe bengalskie mają krótką sierść. Futro jest jedwabne w dotyku, gęste, ściśle przylega do ciała. U niektórych zauważa się efekt „glitter” – wrażenie posypania złotym pyłem. Cecha charakterystyczna w wyglądzie kota bengalskiego to umaszczenie w formie cętek, które osiągają ostateczny wygląd po ukończeniu przez zwierzę 6 miesięcy. Sierść może mieć różne umaszczenie, a najbardziej pożądane są:

  • charcoal – na szaroniebieskim tle czarne cętki i pręgi,
  • lampartowa – na pomarańczowym lub piaskowym tle czarnobrązowe znaczenia,
  • marmurkowata – na brązowym tle ciemniejsze na brzegach niż w środku plamy,
  • sorrel – na żółtopomarańczowym tle ciemnobrązowe cętki.

 

Kot bengalski – zachowanie i charakter

Koty bengalskie mają żywiołowy charakter. Są niezwykle energiczne. Lubią towarzystwo człowieka, zwłaszcza chętnych do zabawy dzieci. Są przywiązane do ludzkiej rodziny. Dobrze czują się wśród innych zwierząt domowych. Biorą udział we wszystkich możliwych zabawach. Dlatego konieczne jest wyposażenie ich w kilka zabawek. Sprawdź nasz asortyment wędek, piłek i innych zabawek dla kotów. Z pewnością znajdziesz coś dla swojego bengala.

 

Koty te wyróżnia wysoka inteligencja, a żeby jeszcze bardziej ją rozwijać, warto wśród zabawek umieszczać te interaktywne gry dla kotów, które stymulują funkcje poznawcze.

 

Koty bengalskie chętnie chodzą na spacery na smyczy. Zdarza się, że nawet się ich domagają – drapią w drzwi i głośno miauczą. Bezpieczniej i bardziej komfortowo będzie im w szelkach niż w obroży. Wybierz jedne z oferowanych przez nas szelek dla kotów, w których twój kot bengalski chętnie wybierze się na spacer. Niektóre modele od razu mają dołączone smycze dla kotów. W razie potrzeby można je z powodzeniem zmienić. 

Bengale lubią wodę – z ochotą wskakują do wanny czy pod prysznic, dobrze pływają. Lubią też polowania i wdrapywanie się. Często i długo pozostawiane w samotności mogą zacząć przejawiać mocniej nieufność i płochliwość oraz cechy dzikich przodków.

 

Jako duża rasa kotów, koty bengalskie potrzebują dużego drapaka i odpowiedniej diety, bogatej w wysoką zawartość białka pochodzenia zwierzęcego.

 

Potrzeby żywieniowe kota bengalskiego

Koty bengalskie przy źle dobranej diecie silnie narażone są na nadwagę. W związku z tym ich sposób odżywiania najlepiej skonsultować z weterynarzem. Należy jednocześnie pamiętać, że z racji dużej aktywności ich dzienny wydatek energetyczny powinien być nieco większy. Aby utrzymać je w idealnej kondycji, karma powinna charakteryzować się wysoką zawartością białka, najlepiej na poziomie 40%. Podawać im można karmę BARF i gotową.

 

 

 

Kot bengalski – zdrowie i pielęgnacja

Bengalskie koty rzadko chorują. Najczęściej spotykanymi u nich dolegliwościami są niedobór kinazy pirogronianowe, kardiomiopatia przerostowa, postępujący zanik siatkówki. Koty bengalskie nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że będą szczotkowane raz w tygodniu. Gubią mało sierści. Raz na jakiś czas trzeba oczywiście sprawdzić uszy i, jeśli to potrzebne, przyciąć pazury. Wszelkie pomocne w pielęgnacji twojego bengala produkty do pielęgnacji kota, w tym m.in. szczotki, szampony, środki do uszu, czy pazurów znajdziesz w naszym sklepie.

 

Zobacz produkty do pielęgnacji kota

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość