Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Toyger, czy tak wygląda domowy tygrys? – Encyklopedia kotów

Toyger to bardzo rzadka i wyjątkowa rasa kotów, która powstała pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Jaki charakter ma kot toyger, jaka jest jego cena i dlaczego tak bardzo rozkochuje w sobie swoich właścicieli? Po przeczytaniu naszego artykułu, poznasz odpowiedzi na te pytania.

 

 

Historia rasy kota toyger  

Toyger to kot o wyjątkowym umaszczeniu. Dzięki charakterystycznym prążkom przypomina dzikiego tygrysa, ale równocześnie jest bardzo łagodny, towarzyski i chętny do nauki. Ta rzadka rasa powstała dzięki hodowczyni, Judy Sugden, która pewnego dnia spostrzegła na skroniach swojego kota nietypowe punkty. To odkrycie poruszyło jej wyobraźnię i sprawiło, że w głowie Judy powstała wizja: pragnęła stworzyć kota do złudzenia przypominającego tygrysa, który równocześnie będzie wspaniałym i łagodnym przyjacielem rodziny.

Judy miała bardzo wyraźny obraz kota, który byłby repliką tygrysa w wersji mini. Oczami wyobraźni widziała podłużne ciało zwierzęcia, charakterystyczne pręgi, które zdobiłyby głowę oraz ciało kota, żywe kolory, małe i okrągłe uszy, bardzo wyraźnie zaznaczoną kufę, a także zrównoważony charakter i przyjacielskie usposobienie.

Do swojego pomysłu przekonała jeszcze dwójkę innych hodowców i wraz z nimi rozpoczęła pracę nad tworzeniem nowej rasy. Śmiało można powiedzieć, że odniosła sukces, bo w 2007 roku rasa kota toyger została uznana przez organizację: The International Cat Association. Natomiast FIFE nie dała jeszcze Judy zielonego światła. Cóż, to pewnie kwestia czasu.

 

Kociak toyger

 

Toyger - charakter

Toyger kot to prawdziwy przyjaciel rodziny. Jest towarzyski, łagodny i ciekawski. Bardzo chętnie się uczy. Jest także piekielnie inteligentny: uwielbia sztuczki. Z powodzeniem nauczy się spuszczać wodę w toalecie, odkręcać wodę czy zapalać lub gasić świtało. Z toygrem nie ma nudy! Z miłą chęcią zabierze się z tobą na spacer i przyjemną przechadzkę – pamiętaj tylko o ubraniu go w szelki ze smyczą. Podczas wypraw warto zabezpieczyć kota adresówką, która w razie zerwania się zwierzęcia, szybko pomoże zidentyfikować właściciela.

 

 

Dla kogo kot toyger?

Toyger lubi być w stadzie. Dlatego na toygera nie powinny decydować się osoby, które wciągu dnia długo przebywają poza domem. Mały tygrys doskonale odnajdzie się zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i wśród osób samotnych. Oprócz bycia w stadzie toyger potrzebuje zabawy, która będzie go stymulowała zarówno fizycznie jak i umysłowo. Dlatego, jeżeli planujesz zakup małego tygrysa, radzimy ci zaopatrzyć się w zabawki interaktywne na przykład w tę wieżę, która pobudzi instynkt łowiecki kota.

Genialne są też zabawki typu DIY. Zrobisz je samodzielnie, na przykład z korka po dobrym winie, piórek, kilku jutowych sznurków czy rolek po papierze toaletowym. W tym artykule zdradzamy ci kilka świetnych patentów na domowe zabawki dla małego tygrysa.

 

 

Czy toyger choruje?

Toyger to rasa kotów, która charakteryzuje się bardzo dobrym zdrowiem. Koty żyją 12 a nawet 16 lat. Równocześnie należy pamiętać, że w związku z tym, że jest to nowa rasa, na tym etapie nie da się jednoznacznie określić, jakie choroby genetyczne mogą się pojawić u toygerów.

Na dzisiaj wiemy, że u niektórych kotów zaobserwowano niedobór kinazy pirogronianowej, który może prowadzić do anemii. Bardzo rzadko występują też szmery serca, mogące oznaczać kardiomiopatię przerostową. Równocześnie o toygerach mówi się, że są okazami zdrowia.

 

Dorosły kot toyger leży na drapaku.

 

Jakie wymagania ma kot toyger?

Na zdrowie kota ogromny wpływ mają trzy rzeczy:
• twoja miłość – uważność
• dieta
• zabawa

Kot toyger potrzebuje karmy, która będzie bardzo dobrej jakości. Suchą karmę warto urozmaicać także mokrym pokarmem. Nigdy nie kupuj karmy z supermarketu. Niejednokrotnie po jej spożyciu zwierzaki mają problemu zdrowotne. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego pupila?

Koty kochają drapaki, a w chwili gdy sprawisz mu taki duży i „wypasiony”, niewątpliwie stanie się on dla niego centralnym punktem obserwacyjnym, z którego będzie spoglądał na wszystkich domowników i inne zwierzaki. Kot toyger to wspaniały uczeń i bystrzak. Bardzo szybko załapie, że to właśnie drapak jest miejscem do realizacji jego potrzeb, a nie skórzana kanapa, czy fotele. Za co jeszcze mały tygrys będzie ci wdzięczny?
Niewątpliwie podziękuje ci za odkłaczającą trawę dla kota, dzięki której w jego układzie pokarmowym nie będą zalegać kule włosowe powodujące zatwardzenia.

 

 

Kot toyger - pielęgnacja

Małe tygrysy nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczeszesz swojemu pupilowi futro i od czasu do czasu przytniesz mu pazurki. Ważne jest też regularne sprawdzanie uszu i zębów. Po wędrówkach obowiązkowo obejrzyj futro i zobacz, czy twój przyjaciel nie złapał kleszcza. Jeżeli tak, niezwłocznie go usuń pęsetą.

 

 

Toyger - hodowla

Być może zaskoczy cię to, że w Polsce, na ten moment, jest tylko jedna hodowla kotów toyger. Hodowla powstała w 2014 roku wraz z trzema kotami rasy toyger, a były to: Julia, Naja oraz kocur Star. Na świecie obecnie jest około 30. hodowców toygerów. Hodowcy dbają o to, żeby rasa nie stała się pospolita.

 

 

Toyger - cena

W związku z tym, że toygery są bardzo rzadką rasą, ich cena wynosi od 4.000 do 8.000 złotych. Należy je kupować tylko ze sprawdzonych miejsc, czyli w Polsce od wyżej wspomnianej hodowli lub w dobrych hodowlach za granicą. Jeżeli znajdziemy kota za 500 lub nawet 2.500 złotych, oznacza to, że zwierzak jest z pseudo hodowli, z dużym prawdopodobieństwem może być obciążony chorobami genetycznymi i z pewnością nie jest rasowy.Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość