Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rozdymki - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli?

Rozdymki to egzotyczne ryby, które niewątpliwie wpadają w pamięć. Duże okrągłe ciało, często pokryte kolcami robi wrażenie i zastanawia. Efekt nadmuchania rozdymki jest jej metodą obronną, dodatkowo ryba te jest niezwykle trująca. Stąd też może dziwić fakt, że w ostatnich latach zyskuje na popularności w krajach azjatyckich, jako… wykwintne danie podawane w najlepszych i najdroższych restauracjach.

 

Rozdymkowate

Rozdymkowate to duża i zróżnicowana rodzina ryb. Należy tutaj ponad 200 gatunków ryb, od tych najmniejszych 2 cm okazów, do tych największych osiągających nawet 1,2 m. Najpopularniejszymi gatunkami ryb rozdymkowatych są:

  • kolcobrzuch karłowaty
  • kolcobrzuch dwuplamy
  • rozdymka tygrysia
  • jeżówka amazońska
  • kolcobrzuch dwuplamy

 

Rozdymka w urozmaiconym akwarium.

 

Wygląd ryb rozdymek

Każdy poszczególny gatunek różni się nieco między sobą, ale można wyróżnić kilka cech wspólnych dla całej rodziny. Ryby rozdymkowate charakteryzują się okrągłym ciałem, małą głową i dużymi, wyłupiastymi oczami. Aparat gębowy rozdymek przypomina dziób, często jest rozwarty i widoczne są zęby na obu łukach. Największą płetwą rozdymki jest ta ogonowa i odpowiada ona za kierunek poruszania się ryby. Za prędkość i moc pływania odpowiadają głównie płetwy boczne. Mimo że są one małe to posiadają bardzo duży zakres ruchu, dzięki czemu mogą się obracać i zmieniać kierunek w mgnieniu oka.

Niektóre gatunki rozdymek posiadają kolce.

 

Rozdymki – zachowanie

Rozdymki najczęściej kojarzone są z ogromnymi, okrągłymi rozmiarami ciała i najeżonymi kolcami – w przypadku kolcobrzuchów. Tak w rzeczywistości się dzieje, jednak należy mieć na uwadze, że taka zmiana rozmiarów ciała to reakcja obronna rozdymek i spowodowana jest ogromnym dla nich stresem. W naturalnym środowisku rozdymkowate taką reakcją odstraszają drapieżniki, dzięki czemu zachowują swoje zdrowie, a często i życie. W warunkach akwariowych nie warto prowokować rozdymek do takich reakcji, gdyż może to mieć dla nich późniejsze konsekwencje zdrowotne wywołane przez długotrwały stres.

Omawiany mechanizm obronny rozdymek opiera się na nagłym i intensywnym wpompowaniu do swojego wnętrza wody, ciało nadyma się do kilkukrotnie większych rozmiarów niż w stanie spoczynkowym. Dodatkowo, kolce u kolcobrzuchów nastraszają się i mogą służyć jako broń.

 

Kolcobrzuch w pozycji obronnej.

 

Rozdymka słodkowodna – czy taka istnieje?

Rozdymki są w zdecydowanej większości rybami słonowodnymi. W naturalnym środowisku występują wśród raf koralowych, na wybrzeżach Indii, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, a także Azji Południowej.

Zdarzają się jednak gatunki, które w ciągu życia zmieniają miejsce bytowania. Przykładem może być kolcobrzuch dwuplamy, który rodzi się w wodach słodkich, a następnie przemieszcza się już na stałe do wód słonych. Z tego powodu, często ten kolcobrzuch jest sprzedawany jako rozdymka słodkowodna, co nie jest do końca zgodne z prawdą i wymaganiami ryby.

Rozdymkami, które mogą być utrzymywane w akwariach słodkowodnych są m.in.:

Jeżówka amazońska

Niewielka i jedna z mniej wymagających rozdymek

Pao cochinchinensis

Bardzo wymagający, ale jednocześnie bardzo atrakcyjny gatunek rozdymek. Minusem Pao jest jego wysoka agresywność wobec właściwie wszystkich innych ryb

 

Przeczytaj także: Jak założyć akwarium słonowodne?

Kolcobrzuch na piasku.

 

Rozdymka akwariowa - wymagania

Dopasowanie rodzaju akwarium zależne jest od danego gatunku rozdymki – czy są to okazy słonowodne czy słodkowodne. Dla wszystkich rozdymek istotne jest jednak, aby akwarium było duże i pojemne. Ryby te wymagają dużych przestrzeni do pływania i jak najczystszej wody. Zaleca się, aby długość akwarium nie była krótsza niż 120 cm. Akwarium należy wypełnić roślinnością, kryjówkami, akcesoriami, tak aby urozmaicić rozdymkom środowisko. Ryby potrzebują mieć możliwość odizolowania się i swobodnego chowania w razie potrzeby. Dno akwarium powinno być wyłożone grubą warstwą podłoża do akwarium lub piasku, ponieważ rozdymki uwielbiają się zakopywać i przeczesywać piaszczyste dno.

Średnia temperatura wody dla ryb rozdymek to 22 – 28*C przy pH wody oscylującym między 6 – 7,5 u słonowodnych gatunków i około 7 u gatunków słodkowodnych. Bardzo ważne jest kontrolowanie twardości wody, gdzie granica wynosi 5 – 15*dGH u ryb słonowodnych i 8 – 15* dGH u tych słodkowodnych.

akwarium rozdymek jednym z najważniejszych elementów jest wytrzymały filtr o dużej mocy. Rozdymkowate mają szybką przemianę materii, woda w ich akwarium stosunkowo szybko się brudzi. Tylko mocny filtr do akwarium jest w stanie sprostać wymaganiom tych ryb.

 

Może Cię zainteresować: Gatunki i wymagania ryb słodkowodnych

Rozdymka tygrysia.

 

Żywienie rozdymek w akwarium i w naturze

Rozdymki są drapieżnikami. Ich aparat gębowy jest ostry i silny. Rozdymki w naturalnym środowisku żywią się głównie mięsożernie - ślimakami morskimi, gąbkami, elementami rafy koralowej, rakami. Rozbijają bez problemu twarde skorupy i muszlezwierząt, a następnie wyjadają wnętrza. Rozdymkowate poprzez nabieranie wody i mocne jej wyrzucanie, przeczesują dno wód i wyjadają robaki lub inne ukryte zwierzęta.

Rozdymki w akwariach najczęściej karmione są pokarmem żywym lub mrożonym – małymi skorupiakami, larwami owadów, krylem czy małżami. Nie sprawdzi się żywienie rozdymek wyłącznie pokarmem gotowym w formie granulatu czy płatków. Rozdymki wymagają aktywnego używania aparatu gębowego i ścierania wypustek, ponieważ te nieustannie rosną i bez odpowiedniego ścierania mogą uniemożliwić tym rybom pobieranie pokarmu.

Przeczytaj również: Ślimaki w akwarium

 

Kolcobrzuch dwuplamy.

 

Rozdymka cena

Rozdymki dla początkujących akwarystów są do dostania w sklepach zoologicznych lub w sklepach akwarystycznych. Bardziej wymagający akwaryści lub ci, chcący dostać rzadkie okazy rozdymek powinni rozejrzeć się na forach internetowych, gdzie można znaleźć wyspecjalizowanych hodowców rozdymek.

Cena za rybę rozdymkę zależna jest od jej gatunku. Najtańsze okazy można uzyskać za ok. 100 zł, te najdroższe i najrzadsze okazy mogą osiągać kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że zakup rozdymki to tylko część wydatków. Największym kosztem jest akwarium i zbudowanie odpowiedniej jego aranżacji oraz dokładne jego wyposażenie.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość