Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akwarium słonowodne – jak je założyć?

Akwarium słonowodne, inaczej nazywane morskim, jest trudniejsze do założenia w porównaniu ze zbiornikiem słodkowodnym. Decyzję o jego prowadzeniu podejmują z reguły doświadczeni akwaryści. Co więcej, założenie i prowadzenie akwarium morskiego wiąże się ze sporym nakładem finansowym.

Akwarium słonowodne to marzenie niejednego akwarysty. Jest najbardziej widowiskowe ze wszystkich typów zbiorników, jakie można prowadzić w warunkach domowych. Pozwala na hodowlę niezwykle prezentujących się, egzotycznych gatunków ryb, skorupiaków czy koralowców. Sprawdź, jaki zbiornik jest potrzebny na akwarium morskie i w jaki sposób można je założyć.

 

Konik morski w akwarium słonowodnym

 

Akwarium słonowodne – wielkość i oświetlenie

Akwarium słonowodne powinno być zdecydowanie większe od słodkowodnego. Gatunki morskich ryb potrzebują znacznie więcej miejsca do prawidłowego funkcjonowania niż z reguły małe rybki w zbiornikach słodkowodnych. W przypadku akwarium morskiego im większa jest powierzchnia dna, tym lepiej. Najmniejsze akwaria powinny liczyć co najmniej 50 litrów pojemności. Dobry rozwiązaniem są zbiorniki 100-litrowe.

Zanim podejmiesz decyzję o prowadzeniu akwarium morskiego, powinieneś dobrze rozważyć kwestię miejsca na jego wyeksponowanie. Najlepiej będzie ustawiać je w miejscu mało uczęszczanym z uwagi na ryzyko uszkodzenia oraz w pewnym oddaleniu od okna, aby zapobiec przegrzewaniu i za dużemu nasłonecznieniu.

Kiedy już określisz wielkość zbiornika, kolejnym krokiem jest wyposażenie go w oświetlenie. Należy wybierać takie, które zapewni minimum 0,7 W na litr wody. Dzięki temu łatwemu przelicznikowi szybko określisz, czy akwarium będzie dostatecznie oświetlone. Ważne jest też rozłożenie źródeł światła – powinno ich być przynajmniej 2. W ten sposób dostosujesz bez trudu jego temperaturę barwową do mieszkańców akwarium.

 

 

Jaki sprzęt przyda się do akwarium morskiego?

Ważną kwestią jest woda morska. Dzięki intensywnemu rozwojowi akwarystyki nie ma potrzeby jechać po nią nad morze. W sprzedaży znajduje się sól morska, którą rozpuszcza się w wodzie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, określonych przez producenta. Sól akwarystyczna zawiera także minerały, składające się na odpowiedni morski mikroklimat. Do oceny poziomu zasolenia przeznaczony jest specjalny sprzęt o nazwie hydrometr. Do akwarium słonowodnego potrzebna jest woda demineralizowana lub przefiltrowana przez filtr odwróconej osmozy RO. Woda głębinowa lub wodociągowa zawiera za dużo szkodliwych związków i mogłaby zaburzyć warunki akwarium.

Woda w akwarium morskim powinna wynosić 24–26ºC. Możliwe jest też założenie zimnowodnego biotopu, gdzie woda nie powinna przekraczać 17ºC. Aby zadbać o należyty poziom temperatury, najlepiej wyposażyć się w grzałkę z termostatem, który będzie utrzymywał ciepło na odpowiednim poziomie. Pora na oczyszczanie zbiornika. Wykorzystuje się do tego odpieniacz, który wyłapuje spienione nieczystości. Akcesorium to razem z pompami z filtrem, które zapewniają obieg wody, i zaworami należy umieścić w tzw. sumpie.

 

Rybka nemo w akwarium morskim

 

Czym jest żywa skała w akwarium słonowodnym?

Dla zapewnienia mieszkańcom morskiego akwarium możliwie najlepszych parametrów wody i dodatkowej filtracji poleca się wyłożenie dna zbiornika tzw. żywą skałą. Poza tym, że ma ona praktyczne właściwości, stanowi świetny element dekoracyjny. Żywa skała to przede wszystkim rafa koralowa, a mówiąc dokładnie – obumarła jej część, na której rosną nowe kolonie koralowców. Na żywej skale znajduje się wiele mikroorganizmów, korzystnie wpływających na jakość wody. Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:
● bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, rozkładające materię organiczną,
● wieloszczety, czyli robaki zjadają resztki pokarmów, i detrytus (drobnoszczątkowa, martwa materia organiczna, martwe szczątki roślin, zwierząt i ich odchody),
● ślimaki, które walczą z glonami i pomagają pozbyć się resztek pokarmu.

Ile żywej skały musi się znaleźć w zbiorniku morskim? Szacuje się, że powinna ona zajmować 10–15% objętości akwarium. Oznacza to, że na każde 10 litrów wody powinno przypaść 1–1,5 kg skały.

 

 

Kiedy można zasiedlać akwarium słonowodne?

Pod żadnym pozorem nie można od razu wpuszczać zwierząt do nowopowstałego zbiornika słonowodnego. Czas dojrzewania akwarium morskiego wynosi od 4 do 6 tygodni. Dopiero wtedy można wprowadzać pierwszych mieszkańców. W akwarium morskim hodować można nie tylko ryby, ale też różne gatunki koralowców, rozgwiazd, raków, gąbek itp.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość