Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ropomacicze u psów jako stan zagrożenia życia

Zapewne często od swojego lekarza prowadzącego słyszeliście Państwo o potrzebie sterylizacji swojej suczki. Jeśli Państwo tego nie słyszeliście, to polecam zmienić lekarza...
Dlaczego tak piszę? Otóż znowu miałam (nie)przyjemność zajmować się psem z ropomaciczem. Żeby przypadek nie był nudny była to starsza suczka, dokładnie miała 14 lat, otyła, bez aktualnych badań krwi, z zaburzeniami kardiologicznymi i zaburzeniami gospodarki glukozy. Brzmi ciężko i tak też było. Zabieg się udał, ale to, jakie szkody wywołało to w organizmie psa, jest już nieodwracalne.
I winę za taki stan rzeczy całkowicie ponosi opiekun psa lub lekarz, który nie poinformował o konsekwencjach zdrowotnych niesterylizowanego psa.

 

Żeby pomóc zrozumieć powagę sytuacji, zacznę od początku – czyli co to jest ropomacicze

Jest to infekcja macicy, która jest częstym stanem chorobowym u psów i kotów, które nie zostały poddane sterylizacji.
Za każdym razem kiedy u suczki pojawia się cieczka, czyli zazwyczaj dwa razy w roku, zaczyna się proces aktywności hormonalnej związanej z przygotowaniem organizmu do  wystąpienia możliwej ciąży. Zmiany w macicy, które pojawiają się w trakcie cieczki, czynią macice bardziej podatną na infekcję, a to ryzyko zwiększa się z wiekiem psa. Jedną z częściej znajdowanych bakterii w macicy psów z ropomaciczem jest E.colli, czy bakteria najczęściej znajdowana w kale. Czyli już mamy dwa sprzyjające ropomaciczu czynniki: zmiany hormonalne i bakterię, która występuje u każdego psa (i nie tylko psa) w kale. Co jeszcze można dołożyć, żeby przybliżyć wystąpienie ropomacicza? Zgadliście Państwo? Tak, to hormony podawane psom, żeby zapobiegać ciąży. Osobiście znam „lecznicę” gdzie lekarz wmawia opiekunom, że zastrzyk jest bezpieczny w przeciwieństwie do zabiegu. Otóż, nie. Terapia hormonalna jest jednym z wiodących czynników predysponujących do ropomacicza i cyst jajnikowych. Nie jest polecana jako alternatywa dla sterylizacji.

 

Jakie są objawy ropomacicza?

Wczesne stadium obejmuje: częste wylizywanie okolic sromu, przedłużenie się cieczki, bladość, apatię, brak apetytu, częstsze picie i częstsze sikanie, wymioty.
Stadium zaawansowane: wyciek ropy z pochwy, opuchlizna okolic brzucha, zapaść.
Objawy zazwyczaj rozwijają się 4 do 5 tygodni po zaniknięciu wypływu z pochwy po cieczce. U niektórych psów opiekunowie opisują pierwsze objawy ropomacicza jako przedłużającą się cieczkę.
 
Brak leczenia w przypadku pojawienia się tych objawów skutkuje pogarszaniem się stanu zwierzęcia, odwodnieniem, zapaścią i szokiem septycznym spowodowanym przez nasilającą się sepsę.

 

Diagnostyka

Lekarze zazwyczaj stawiają podejrzenie ropomacicza na podstawie opisu objawów przez opiekuna oraz na oznakach z badania klinicznego. Zazwyczaj lekarze sugerują wykonanie badania ultrasonograficznego i badań krwi, żeby zadecydować o dalszym leczeniu. Wyjątkiem jest tutaj ropomacicze w stanie zaawansowanym, gdzie badaniem dodatkowym zazwyczaj jest jedynie szybkie USG i decyzja o natychmiastowym zabiegu. Wówczas badanie krwi wykonuje się w trakcie lub po zabiegu.

 Szczeniak przytula się do pani na polance. Zdrowy szczeniak to szczęśliwy szczeniak.

 

Leczenie ropomacicza u psów

Leczeniem ropomacicza jest chirurgiczne usunięcie macicy i jajników, czyli zabieg sterylizacji, tutaj obarczony dodatkowym ryzykiem. Dalsze leczenie obejmuje płynoterapię, antybiotykoterapię oraz leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 

Czy można zapobiegać ropomaciczu?

Tak. Wystarczy sterylizacja psa przed pojawieniem się ropomacicza. Nieleczone ropomacicze zazwyczaj kończy się śmiercią psa na skutek szoku septycznego.

A teraz moje ulubione pytania, na koniec artykułu niczym wisienka na torcie.

 

„Czy ciąża zapobiega ropomaciczu?”

Nie.


„Czy pies musi mieć małe przed sterylizacją, bo inaczej „głupieje”?”


Nie. Ale zgłupiał ten, kto dalej rozpowszechnia takie szkodliwe mity.

 

I tylko wspomnę tutaj krótko o kosztach, bo często to przedstawiają opiekunowie psów jako argument przeciw sterylizacji i jako argument za wyborem terapii hormonalnej!

Koszt operowania suczki z ropomaciczem jest niebotycznie większy niż rutynowa sterylizacja. Podobnie jak koszt terapii hormonalnej! Wystarczy zsumować koszty zastrzyków i szybko okaże się, że sterylizacja wyjdzie taniej. Do tego zabieg wykonuje się tylko raz w życiu.
A jeśli nie można sobie mimo to pozwolić na sterylizację? Cóż, istnieją w Polsce organizacje pomagające zwierzakom, w niektórych gminach można poprosić o dofinansowanie zabiegu wystarczy popytać i może uda się znaleźć chętnych przynajmniej do częściowego pokrycia kosztów.
To, co szczególnie drażni mnie i większość moich kolegów to opiekunowie rasowych psów, kupionych często za niemałe pieniądze, tłumaczący się brakiem środków na zabiegi u swojego pupila. Anglicy mają na to swoje przysłowie: You can't afford a vet, you can't afford a pet!
Szkoda tylko, że brak myślenia u opiekuna przypłacają życiem zwierzaki.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Kiedyś nie było ropomacicze. Teraz to wszystko od tego syfu co ładują do szczepionek.
Nasza ukochana sunia rasy mops, odeszla po zabiegu usuniecia macicy przy ropomaciczu.. obudzila sie a po kilku godzinach umarla..nie wiemy dlaczego co sie stalo..bol ogromny po stracie.. kochaliśmy ją wszyscy..ech..
Mój piesek byl dzis u weterynarza i dowiedzielismy sie że ma zapalenie macicy i ma około 2cm podobno miała to juz owiele dłuzszy czas ale nikt z nas o tym nie wiedziqł w ostatnich 2 dnaich była bardzo oslabiona nie jadła tylko piła i coagle spała brzuch miała bardzo twardy, wuec conajmniej bylismy pewni ze ma wzdecie po nocach jezdzilismy i szukalismy weterynarza wkoncu jak nas przyjeli dostalismy informacje ze rokowania sa pomyslne , zbieramy aktualnie na operacje mamy nadzieje ze wszystko wyjdzie jak po mysli i ze bedzie z nia dobrze :(
Moja Suczka ma 12lat, nie byla sterylizowana bo chcielismy aby chociaz raz miala maluszki, niestety nie moglismy znalezc psa niesterelizowanego. Problemy zaczely sie po kazdej cieczce po ukonczeniu 9 roku zycia czyli antybiotyki na 10 dni lub kolejne 2 tyg. W wieku 11lat miala ciaze urojona oraz powiekszony gruczol mlekowy. znowu antybiotyki. We wrzesniu tego roku zaczela sie cieczka I az truchlalam co znowu!? Oczywiscie! Lekarz powiedzial infekcja po cieczce znowu antybiotyki przez 3 tug. Nadmienie tylko ze mieszkam w UK. Po antybiotyku Niby !! wszystko wrocilo do normy ale po 2tyg zauwazylam ze ma ciagle mokry srom, bez zapachu, bez koloru ale juz zapalila sie lampka ze to moze byc ropomacicze. Oczywiscie lekarz kiedy ja zobaczyl zasugerowal ze to moze byc kolejny raz cieczka tymbardziej ze juz podczas wizyty miala rozowy wyciek. Mowi -poczekajmy !! Po 4 dniach wiedzialam ze to nie jest cieczka ,duzo wiecej pila, mniej jadla bardzo smutna I ciagle kiedy nie spala wylizywala wszystko co wycieka. Zadzwonilam znowu do lekarza, powiedzial abym przyjechala odebrac mocniejszy antybiotyk ze to jednak moze byc ropomacicze. Podalam wieczorem antybiotyk -piatek a w sobote o 4 rano obudzil nas skowyt I wymioty biala piana. Zadzwonilam na alarmowy tel szpitala weterynaryjnego wiec natychmiast pojechalismy, lekarz jak tylko ja zobaczyl I z opisu calej choroby wiedzial ze ropomacicze tylko nie wiedzial jak zaawansowane. Zrobil USG I badanie krwi, szybka diagnoza I decyzja ze szybka operacja!, guz ropy w macicy na 3cm .ale badanie krwi potwierdzilo ze trzeba ja operowac. Bylo oczywiscie ryzyko ogromne ,wiek I zaawansowane stadium..Przetrwala, dala rade!!!! Jest druga dobe po operacji I wychodzi na prosta. Opisalam to wszystko szczegolowo po to aby ktos inny nie zwlekal I nie dal sie uspokoic myslac ze antybiotyk zalatwi sprawe. A do opiekunow naszych cudownych przyjaciol -sterylizujcie bo to gearancja na unikniecie problemow ,cierpienia I ogromnych kosztow leczenia. Pozdrawiam
właśni wróciłam z moją Coco od weterynarza
nagła sytuacja, pies apatyczny, ciąża urojona, jest sobota , nasz weterynarz ma wolne.
Znalazłam klinikę czynną w weekend
diagnoza - ropomacicze
mój weterynarz odradzał sterylizację
mam za swoje bo posłuchałam
teraz leżę z psem i martwię się czy dotrwamy do poniedziałku czyli pojutrze czyli do dnia operacji i czy moja Coco przetrwa to wszystko.
Ciekawe,że dawniej było masę psów wszędzie bezpańskich i pańskich. O żadnej sterylizacji nie było mowy. Psy odżywały sędziwego wieku. Teraz co się dzieje. Ciekawe.
Czy ropomacicze wykryte we wczesnym stadium (2cm) można wyleczyć farmakologicznie? Sunia 8mies.
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Naturalne cygara MIX smaków 3 szt.

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 9.99 zł

8.99  (89.90 zł / kg)
9.99