Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ranny ptak - co robić? Jak pomóc?

Pomoc dzikim ptakom jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie znajduje się karmniki czy miejsca ulubione na budowanie gniazd. Niestety, wielu ludzi nie wie jak pomóc lub gdzie zgłosić sytuację i przechodzi obojętnie wobec rannego ptaka.

W poniższym przedstawiamy najważniejsze informacje o pierwszej pomocy, jakiej powinno się udzielać dzikim ptakom w potrzebie.

 

Jak pomóc rannemu ptakowi?

Ptaki to wyjątkowo delikatne stworzenia, które często umierają z różnych przyczyn - niestety w większości przypadków działalność ludzka się do tego przyczynia. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie pomóc rannemu ptakowi, ale mimo to tej pomocy nie udzielamy, bo po prostu nie wiemy jak. Warto edukować się w tej dziedzinie, by wiedzieć, jak w przyszłości możemy uratować życie ptaka.

 

Przeczytaj również: Czy reagować, jeśli zobaczymy podloty?

 Ptak wypadł z gniazda.

Pierwsza pomoc dla rannego ptaka

Pierwsza pomoc jest szczególnie istotna, w każdym przypadku jest jednak inna. Na samym początku istotna jest ocena sytuacji i obserwacja.

 

Ptak krwawi lub ma otwartą ranę

Jeśli widzimy, że ptak krwawi lub ma otwartą ranę, musimy niezwłocznie zabrać go z miejsca zdarzenia i zawieźć do odpowiedniego miejsca takiego jak pogotowie dla ptaków lub pobliski weterynarz. Pozostawienie zranionego ptaka bez opieki, najczęściej kończy się tym iż inne dzikie zwierzęta go zjadają lub rozszarpują.

 

Ptak jest słaby, ale nie ma widocznych ran

Jeżeli ptak nie jest ranny, lecz zachowuje się jak chory lub po prostu jest wyziębiony i odwodniony to konieczna jest obserwacja ptaka. Następnie jeśli nie widzisz ran otwartych to możesz spróbować podać roztwór glukozy lub wody z odrobiną cukru. Taka mieszanka pozwoli zdrowemu ptaku nabrać szybko sił ptakowi i odlecieć.

 

Ptak uderzył o szybę

W takich sytuacjach zwierzę może mieć uraz głowy, wstrząs mózgu lub złamaną jakąś część ciała. Jeśli jesteś świadkiem tego typu zdarzenia, ważne, by najpierw poobserwować ptaka czy się rusza, czy ma jakieś większe obrażenia. Dopiero potem możemy go delikatnie przenieść do pudełka i zawieźć do weterynarza.

 

W niektórych sytuacjach jednak lepiej zostawić ptaka, bo podnoszenie go, może wywołać jeszcze większy stres i niepokój zwierzęcia. Jeśli nie ma większych obrażeń i sam się podnosi, możemy go postawić. Ważna jest odpowiednia obserwacja i ocena ogólnego stanu poszkodowanego.

 

Znaleziony młody ptak - jak postępować?

Jak powinniśmy postępować w przypadku młodych ptaków, które przykładowo wypadły z gniazda? Jeśli znaleźliśmy ptaszka, które wypadło z gniazda i nie ma większych obrażeń, rusza się i ma się dobrze, powinniśmy go po prostu odnieść do gniazda. Róbmy to delikatnie, warto założyć rękawiczki, by nie pozostawić po sobie zapachu oraz by ptak nam nie zrobił przypadkiem krzywdy. Warto przez jakiś czas obserwować, jak się pisklę zachowuje czy rodzice wrócili do gniazda i wszystko w porządku. Ważne, by nie brać ptaszka do siebie do domu w sytuacjach, gdy nie ma żadnego gniazda blisko lub nikt nie wrócił po pisklaka. Jeśli ptak jest ranny, musimy zabrać go do pogotowia dla ptaków, tam dostanie odpowiednią opiekę. Pamiętajmy, że młode pisklaki nie mają za dużo piór, przez co szybko mogą tracić ciepło, szczególnie zimą czy wczesną wiosną. Jeśli widzimy, że pisklak jest przemarznięty, ogrzejemy go najpierw, a potem odłóżmy do gniazda.

 

Może Cię zainteresować: Budka lęgowa dla ptaków - jak zrobić?

 

Ranny ptak.

 

Gdzie zgłosić rannego ptaka?

Ranny ptak, którego stan jest na tyle poważny, że musi być zabrany do specjalisty. Wtedy najczęściej pojawia się pytanie: chory ptak, gdzie dzwonić? Pierwszą myślą jest oczywiście weterynarz, ale najlepiej znaleźć takiego specjalizującego się w dzikich zwierzętach. Możemy się zgłosić również do straży miejskiej oraz do gminy. W dużych miastach funkcjonuje tak zwany azyl dla ptaków, czyli miejsce, w którym ludzie specjalizują się w opiece nad rannymi ptakami. Kolejnym miejscem jest pogotowie dla ptaków, które działa w podobny sposób jak wcześniej wymieniony azyl dla dzikich ptaków. Gdzie zawieźć rannego ptaka, który mimo to rusza się i nie jesteśmy w stanie go złapać? Tego typu sytuacje są równie powszechne, ptaki nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi, dlatego taka osoba obok nich powoduje dużo stresu i strachu. W takich sytuacjach spróbujmy delikatnie nakryć koszulką, kocem czy ręcznikiem ptaka i przenieść go tak do pudełka z otworami. Należy jednak szczególnie uważać, aby nie udusić ptaka, ani nie zgnieść. Wszystko wykonujemy bardzo delikatnie i z wyczuciem! Możemy również zadzwonić do odpowiednich organizacji i poprosić je o wskazówki oraz o możliwość przyjazdu na miejsce zdarzenia, udzielając pomocy dzikim ptakom.

Może Cię zainteresować: Co powinno się wiedzieć o gołębiach? 

 

Jak bezpiecznie przewieźć ptaka?

Zaleca się wziąć ze sobą jakieś kartonowe pudełko, zrobić w nim kilka otworów i delikatnie przenieść ptaka z miejsca zdarzenia do pojemnika. W samochodzie pamiętaj, aby przypiąć pudełko za pomocą pasów bezpieczeństwa i jechać ze szczególną ostrożnością. Będąc w aucie pasażerem, trzymaj pudełko na kolanach.

 

Jak wspomagać dzikie ptaki?

Dodatkowo pamiętajmy o wodopojach dla dzikich ptaków, warto je regularnie uzupełniać świeżą wodą. Jak wygląda kwestia dokarmiania ptaków? Jeśli widzimy karmnik obok naszego domu lub sami chcemy taki zbudować, na rynku dostępne są karmy dla dzikich ptaków w formie granulowanej. Jeśli natomiast widzimy, że zwierzak jest wyziębiony, możemy je stopniowo ogrzewać. Warto również dodawać siano do karmników, lub tworzyć je w taki sposób, aby trzymały dłużej ciepło.

Przeczytaj więcej: Jak zbudować karmnik dla ptaków?

 



Podsumowując, jeśli widzimy, że jakiemuś dzikiemu ptaku robi się krzywda, jest porzucony lub ranny, nie przechodźmy obojętnie. Obserwuj, postaraj się pomóc lub zadzwoń po odpowiednie organizacje i w taki sposób możesz uratować życie zwierzęcia.

 

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Drogi użytkowniku,
bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Jednak w przypadku ptaków, samodzielne udzielenie pomocy jest właściwie niemożliwe. Wszystkie działania przedłużają tylko czas na dotarcie i zawiezienie ptaka do weterynarza. Są one opisane w poście, jednak nie zastąpią fachowej pomocy specjalistów ratujących ptaki. W przypadku, gdy weterynarz znajduje się bardzo daleko warto zadzwonić do straży dla zwierząt, schroniska dla dzikich zwierząt, aby fachowcy dobrali sposób działania już do konkretnego przypadku.
Super poradnik, gdzie wyjaśnione jak postępować z rannym ptakiem. XD Oczywiście żart, poradnik gówno, z czego jedyne, co się dowiedziałem, to, że mam dzwonić do weterynarza, co jest oczywiste. To dla debili napisane, czy co? Mieszkam na wsi, najbliższy weterynarz jest 20km dalej, ptak leży na podwórku, żywy z otwartą raną i krwawi, szybko chciałem się dowiedzieć co robić, a tu mi piszą, że mam dzwonić do weterynarza xdddd w dupę sobie taki poradnik wsadźcie, ptak niestety zdechł w wyniku krwawienia rany, a tak chciałem mu uratować życie. :(