Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Budka lęgowa dla ptaków

Mało jest ludzi, którym nie sprawia przyjemności śpiew ptaków o poranku. Jeśli jednak, z jakiegoś powodu, w naszym ogrodzie mało jest tych latających przyjaciół, rozwiązaniem może okazać się budka lęgowa. Taki domek, wywieszony w odpowiednim czasie, z pewnością ucieszy ptasią rodzinę, a nam pozwoli na bliższy kontakt z naturą. Jak wybrać budki lęgowe dla ptaków, kiedy wieszać budki lęgowe, a także jakie wymiary powinny mieć budki lęgowe - na te pytania postaramy się dzisiaj znaleźć odpowiedź.

 

Budka lęgowa dla ptaków w lesie.

 

Wymiary budki dla ptaków - jak wieszać budki lęgowe?

Nieważne czy budki lęgowe dla ptaków wieszamy przy domu czy na działce, pierwszą i chyba najważniejszą sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze budki są jej wymiary. Na rynku dostępnych jest dużo różnych budek, a każda o innym przeznaczeniu. Dzięki badaniom słynnego ornitologa - prof. Jana Sokołowskiego, już w 20-leciu międzywojennym, zostały ustalone zasady budowy ptasich domków. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie na jakie typy budek lęgowych możemy trafić.

 

Budki lęgowe dla ptaków - wymiary

Budki lęgowe mają swoje wielkości, dzięki czemu łatwiej nam się zdecydować na konkretny model. Pamiętajmy również że na rynku dostępne są karmniki, które także idealnie sprawdzają się w przypadku dzikich ptaków, szczególnie zimą, gdzie bardzo ważne jest również prawidłowe dokarmianie ptaków. Wracając do budek lęgowych, wyróżniamy typy:

1. Typ A - wielkość otworu 33 mm

Do budki tego typu najchętniej wprowadzą się wróble, mazurki, pleszki, kowaliki, a także sikorki bogatki i modre, rzadziej ubogie.


2. Typ A1 - wielkość otworu 27 mm

Budki A1 są zasiedlane przez sikorki modre, ubogie, sosnówki, czubatki oraz czarnogłówki.
Przy budkach typu A oraz A1 należy zwrócić uwagę jakie ptaki najprawdopodobniej się do nich wprowadzą. Wróble i mazurki będą tolerować sąsiedztwo, ale już sikory są bardzo terytorialne i nie będą tolerować innych sikor w mieszkających w okolicy nawet kilkudziesięciu metrów. Budka powinna znaleźć się na wysokości około 2-3 metrów.


3. Typ B - wielkość otworu 45 mm

Jest to budka stworzona na potrzeby szpaków, jednak chętnie wprowadzają się do niej także bogatki, pleszki, kowaliki i dzięciołki. Rzadziej pojawią się krętogłowy i jerzyki. Będzie to także odpowiednia budka lęgowa dla dzięcioła, jednak ten raczej niezbyt często pojawią się blisko domów. Powiększając otwór do 55 mm możliwe jest, że wprowadzi się także dudek.

Budka lęgowa typu B będzie odpowiednia dla szpaka, a w dodatku nie są one ptakami terytorialnymi, więc budki typu B będzie można zawiesić nawet dwie na jednym drzewie - nie przeszkadza im bliskie sąsiedztwo innych ptaków. Jeśli chodzi o lokalizację, tutaj również szpaki nie sprawią nam wielkich problemów - ściana domu, młode i stare drzewa. Zadowoli je każde miejsce, pamiętajmy jednak, że aby szpaki się do niej wprowadziły, budka musi pojawić się w naszym ogrodzie wczesną wiosną.


4. Typ D - wielkość otworu 85 mm

W budkach typu D zamieszkają najchętniej kawki, kraski, gołębie siniaki, włochatki, a także dudek jeśli zmniejszymy otwór do 55 mm. Należy zawieszać je dość wysoko - powyżej 5 metrów. Drzewo z taką budką powinno się zabezpieczyć tzw. kołnierzem anty-drapieżczym, ponieważ istnieje ryzyko, że do tak dużej budki może dostać się kuna.

 

5. Typ E - wielkość otworu 110 - 150 mm

Jest to największy rodzaj budki lęgowej w Polsce. Przeznaczony jest dla puszczyków, gągołów, nurogęsi i krzyżówek, a także pustułek o ile zawiesimy ją na względnie otwartej przestrzeni. Budkę typu E należy zawiesić 8-12 metrów nad ziemią. Ją także należy zabezpieczyć ją blaszanym kołnierzem.


6. Typ P - budka półotwarta

Budka półotwarta zostanie szczególnie chętnie zasiedlona przez kopciuszki i pliszki, rzadziej przez pleszki. Budka ta będzie również odpowiednia dla kosa.

 

Zawieszone budki lęgowe dla ptaków.

 

Budka lęgowa dla kosa - na jakiej wysokości zawiesić?

Dla kosa najodpowiedniejszą budką będzie budka półotwarta. Należy jednak pamiętać, że ten typ nie chroni ptaków przed drapieżnikami, dlatego warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Jednym ze sposobów będzie zawieszenie jej na wysokości 2-3 metrów, na mocnym drucie, żeby mogła bujać się w powietrzu. Dodatkowo metr pod budką i metr nad nią warto założyć metalowy kołnierz ochronny. Blisko wejścia do budki można także zainstalować specjalne osłony z drutu kolczastego bądź też kolczaste gałęzie. Możemy również zdecydować się na karmniki z siatką ochronną.

 

 

Jak zrobić budkę lęgową?

Budując domki lęgowe dla ptaków pamiętajmy przede wszystkim o ich wymiarach - zbyt małe otwory wlotowe spowodują, że ptaki będą miały problem z wejściem i mogą w ogóle się nie wprowadzić. Zbyt duży otwór spowoduje z kolei niedostateczną ochronę przed drapieżnikami - tak samo w przypadku zbyt płytkiej budki dla ptaków. Zbyt głęboka budka stanie się pułapką dla młodych.


Domki dla ptaków powinny więc mieć odpowiednie wymiary:

1. Typ A wysokość przedniej ścianki 25 cm, tylnej 27 cm, 13x13 cm w podstawie, 15 cm od dna do wejścia oraz 3,5 cm średnicy wejścia (2,7 cm w typie A1).
2. Typ B - wysokość przedniej ścianki 35 cm, tylnej 38 cm, 15x15 cm w podstawie, 20 cm od dna do wejścia oraz 5,5 cm średnica wejścia.
3. Typ D - wysokość przedniej ścianki 40-45 cm, tylnej 43-48 cm, 19x19 cm w podstawie, 27 cm od dna do wejścia oraz 8,5 cm średnica wejścia.


Karmik dla ptaków można zbudować samemu, co może okazać się świetną zabawą i dla dorosłych i dla dzieci. Jeśli jednak nie macie czasu na takie majsterkowanie, zawsze można zakupić gotowy domek dla ptaków, który będzie spełniał tę samą funkcję.

 

Przeczytaj także: Jak zbudować karmnik dla ptaków?

 

 

Budka dla ptaków - podsumowanie

Nieważne, czy skrzynki lęgowe kupiliśmy w sklepie, czy zbudowaliśmy je sami. Upiększą one nasz ogród, czy działkę, a jednocześnie dadzą dach nad głową. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi i chęci zadbania nasze budki lęgowe będą pełne ptaków śpiewających i tych bardziej cichych. Pamiętajmy jednak, że stawiając taki domek najważniejsze jest ptasie bezpieczeństwo, dlatego najpierw dobrze sprawdźmy warunki i zasady, które temu towarzyszą. Decydując się na przyjęcie ptaków do swojego otoczenia, warto znać podstawowe zasady pomocy ptakom zimującym.

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość