Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przepis na idealny spacer z psem

Pomysły na spacer z psem, urozmaicenie spacerów oraz odpowiedzi na podstawowe pytania związane z prawnymi uwarunkowaniami spacerów z psem. Jak powinno wyglądać wyprowadzanie psów, spacery ze szczeniakiem oraz czy zawsze możliwy jest spacer z psem ze schroniska?


Spacer z psem to nie tylko codzienny obowiązek właściciela, ale też ogromna przyjemność. Za tą z pozoru banalną czynnością stoi jednak sporo pytań - warto znać na nie odpowiedzi.

 

Pies idzie na spacer na smyczy.

 

Spacery ze szczeniakiem – kiedy pierwszy spacer z psem?

Kiedy tylko w naszym domu pojawia się szczeniak – zwłaszcza jeżeli to jest pierwszy pies – mamy ochotę niemal natychmiast doświadczyć przyjemności wspólnego spaceru. Pokazać mu cały świat – a i całemu światu przedstawić naszego psa. Warto jednak wstrzymać się z dalekimi wędrówkami kilka tygodni – do czasu nabrania przez psa odporności po szczepieniach. W praktyce dokładny czas jest zależny od wybranego kalendarza szczepień, którego są trzy rodzaje: wczesny, standardowy i późny. Pierwszy obejmuje trzy terminy 6-8, 10-12 i 16 tydzień życia psa, drugi dwa terminy 9-10 i 12-14 tydzień życia, trzeci także dwa 12 i 14-16 tydzień życia. Od ostatniego szczepienia należy dodatkowo odczekać 2 tygodnie. W praktyce więc na pierwszy długi spacer można się wybrać około 17-18 tygodnia życia psa.
Pamiętajmy, aby podczas tych pierwszych spacerów nie forsować zbytnio rozwijającego się szczeniaka i dozować mu atrakcje. A równocześnie zadbać o to, aby od początku zapewnić psu właściwą socjalizację. Przez te pierwsze miesiące szczeniak powinien oswoić się z jak największą ilością bodźców i doświadczeń, aby w dorosłym życiu nie wywoływały one lęku.

 

 

Pies w lesie i w mieście – podstawowe przepisy

W zakresie spacerów z psem najważniejsze są dwa przepisy:
• Art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2020.638), zgodnie z którym „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekun.”


• Art. 77 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2021.281):
1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

 

Pies na spacerze.


2. Kto dopuszcza się czynu określonego w 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Oznacza to, że wbrew pozorom dopuszczalne jest spacerowanie z psem w miejscach publicznych bez smyczy i bez kagańca pod warunkiem, że mamy nad psem pełną kontrolę! Sami więc musimy ocenić, czy nasza relacja z psem pozwoli nam go odwołać w absolutnie każdej sytuacji – bo to my, jako właściciele ponosimy za psa pełną odpowiedzialność.
Od tej zasady są jednak wyjątki. Konieczność prowadzenia psa na smyczy dotyczy właścicieli psów ras uznanych za agresywne – zapoznaj się z pełną listą ras. Smycz jest także niezbędna w miejscach, w których obowiązuje jej nakaz na podstawie odrębnych regulaminów i przepisów np. w komunikacji publicznej oraz w lesie. Tutaj przepisy reguluje Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach, który jednoznacznie stanowi, że „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, natomiast art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do tej regulacji: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.”


Dlatego, mimo że wydaje się, że las jest idealnym miejscem na wybieg psa w istocie jest to teren, na którym powinniśmy trzymać psa na smyczy lub długiej lince. Pamiętajmy, że las to przede wszystkim schronienie dzikich zwierząt – saren, dzików czy zajęcy i należy zadbać o ich spokój. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo samych psów, które puszczone luzem mogą podbiec do dzikiego zwierzęcia – a spotkanie z lochą może mieć nawet dla dużego psa tragiczne konsekwencje.

 

Zobacz akcesoria spacerowe dla psa

 

Spacer z psem ze schroniska

Kiedy nie możemy mieć własnego psa, lub mamy potrzebę wsparcia tych bezdomnych, to często idealnym rozwiązaniem jest wolontariat w schronisku, dzięki któremu będziemy mogli wyprowadzać schroniskowe psy na spacer. Spacery ze schroniskowymi psami objęte są takimi samymi zasadami jak z własnymi (o ile regulamin schroniska nie stanowi inaczej), ale obarczone są większą odpowiedzialnością – w końcu nie znamy tak dobrze psa, z którym spacerujemy. Dlatego tutaj należy zachować szczególną ostrożność i absolutnie nie spuszczać psa ze smyczy.




Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Daty szczepień nieprawda .szczepienie zależy od rasy psa .każdej rasy pies ma inne terminy na szczepienia
Szczepilem psa suczkę i po 7dniach padła...nie jadła nic...////.dopóki nie była szczepiona było ok..
Według mnie ważne by szczepić psa na wściekliznę a reszta to bujdy.