Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przepiórki - czy mogą być zwierzętami domowymi?

Przepiórki w naturalnym środowisku występują w Azji, w Afryce i właściwie w całej Europie. Niestety przez zmiany klimatu, a także przez ingerencję człowieka w przestrzeń życiową przepiórek i umiłowanie do polowania na nie, populacja tych ptaków żyjących w naturze z roku na rok maleje. Zmiany te są szczególnie widoczne w Europie oraz Azji, ale jednocześnie w tych rejonach zwiększa się liczba hodowli przepiórek.

Przemysłowe hodowle przepiórek prowadzone są ze względu na tuszki ptaków i walory jaj. Natomiast ostatnio również pojawił się trend na małe, przydomowe i gospodarskie hodowle ptaków. Z pewnością mają na to wpływ małe wymagania ptaków i nietuzinkowy ich wygląd. Z czego jeszcze wynika wzrost zainteresowania przepiórkami? Co powinno się wiedzieć przed decyzją o kupnie przepiórki?

 

Pisklak przepiórki.

 

Przepiórki – wygląd i rodzaje

Przepiórka należy do ptaków grzebiących. Występuje około 100 różnych gatunków przepiórek. Najczęstszymi do hodowli są te japońskie i kanadyjskie. Przepiórki europejskie są tymi najczęściej spotykanymi na wolności, jednak nigdy nie zostały udomowione.

Przepiórka jest ptakiem małym, u którego występuje wyraźny dymorfizm płciowy - samice są większe od samów. Dorosła samica przepiórki osiąga masę ciała 110 – 280 g, samce 90 – 180 g. Wysokość ptaka to ok. 10 cm. Dodatkowo, samice przepiórki europejskiej mają upierzenie szaro-beżowo-białe z jednokolorowym ubarwieniu podgardla, a samce mają ciemniejsze upierzenie z plamką na podgardlu. Przepiórka ma długie i mocne pazury, ale krótki dziób. Cała postawa ptaka wpisana jest w koło. Przepiórki posiadają lotki, są więc zdolne do lotu, jednak w praktyce bardzo rzadko podejmują takie próby. Natomiast może się to zdarzać w okresach migracji ptaków, przepiórka jest bowiem ptakiem wędrownym.

 

Przepiórka ozdobna.

 

Przepiórki – wymagania hodowli i utrzymania

Pierwsze, co należy zaznaczyć, to fakt, że przepiórka może być zwierzęciem domowym, ale na określonych warunkach. Nigdy nie będzie to zwierzę trzymane w mieszkaniu, nadające się do przytulania czy głaskania. Przepiórka musi mieć przystosowany do chowu budynek inwentarski lub wybudowane woliery ze swego typu kurnikami. Ptaki te nie mogą być trzymane w klatkach czy luźno w ogródku.

Przepiórki potrzebują zabudowanej woliery z trawiastym wybiegiem i kurnikami, które dadzą zwierzętom schronienie. Wymiary woliery należy obliczyć biorąc pod uwagę fakt, że na 1 metrze kwadratowym nie powinno być więcej niż 5 sztuk ptaków. Bardzo ważnym elementem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić ok. 22 st. C. Przepiórki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur oraz przeciągi. Już niewielkie wahania mogą spowodować tracenie piór i pogorszenie nieśności. Woliera powinna być wyłożona głęboką warstwą ściółki lub jeżeli jest taka możliwość to naturalna trawa.

 

Żywienie przepiórek

W naturze przepiórki żywią się głównie ziarnami, trawami, nasionami, ziołami i owadami, czasami również owocami. Energię ptaki te pozyskują głównie z białek.

W przypadku chowu przepiórek warto postawić na pokarm gotowy granulowany jako podstawę diety. Dzięki temu możliwe będzie w pełni pokrycie zapotrzebowania bytowego oraz produkcyjnego ptaków. Dodatkami mogą być zioła, trawy, małe ziarnka zbóż, warzywa i rzadziej owoce (surowe, nie suszone).

 

Przeczytaj również: Ptak gwarek - co powinieneś wiedzieć o tym gadającym ptaku?

Przepiórka w naturze.

 

Jakie są przepiórki z charakteru?

Czy przepiórki są udomowione? Czy sprawdzą się jako zwierzę domowe? Tutaj duże znaczenie ma gatunek przepiórki. Przepiórki europejskie nie są udomowione, boją się ludzi i są w stosunku do nich nieufne. Przepiórki ozdobne, np. japońskie, tolerują obecność człowieka, z czasem oswajają się z dotykiem i pozwalają na wykonywanie wokół nich zabiegów pielęgnacyjnych. Przepiórki są ptakami stadnymi, potrzebują innych ptaków do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Wśród swojej grupy ptaków, przepiórki są towarzyskie i ciekawskie, ale nadal ciche, spokojne i bardzo ostrożne.

 

Ile kosztuje przepiórka?

Cena jednej przepiórki hodowlanej zaczyna się od ok. 60 zł. Przepiórki ozdobne są droższe i ich cena zaczyna się od 150 zł i może osiągać kwoty rzędu kilkuset złotych.

Przepiórki powinno się szukać bezpośrednio u sprawdzonych hodowców, a kontakty do nich można znaleźć na forach internetowych miłośników tych zwierząt.

Przed decyzją o kupnie przepiórek warto najpierw znaleźć weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu ptaków. Przepiórki żyją do 5 lat, wyjątkiem są tutaj okazy hodowane na tuszki. Z poważniejszych chorób mogą cierpieć na kokcydiozę oraz infekcje wywoływane przez Staphylococcus aureus.

Przeczytaj więcej o chorobach ptaków

 

Jaja przepiórcze.

 

Walory przepiórek

  • Przepiórki mają objętościowo największy mięsień piersiowy spośród całego drobiu.
  • Jaja przepiórek są małe, z intensywnym i delikatnie ostrym smakiem
  • Mięso przepiórcze jest delikatne, pełne wartościowego białka
  • Przepiórki są ciche, niewymagające

 

Może Cię zainteresować: Czy mięso dzikiego ptactwa jest wartościowe i odżywcze?




Karolina Łuszczyk

Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość