Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gwarek (Gracula religiosa) - najważniejsze informacje o gatunku

Gwarek (Gracula religiosa) to gatunek, który zachwyca nie tylko swoim pięknym upierzeniem, ale także aktywnym, pełnym energii charakterem. Ptaki te mają niezwykłe umiejętności dźwiękonaśladownicze. Potrafią nauczyć się naśladować dźwięki wokół nich, ale również i głosy. Mogą nauczyć się nawet kilkudziesięciu słów. Charakteryzują się także żywiołowym śpiewem, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych miłośników ptaków.

Gwarek znany jest również jako gwarek czczony. Są to niewielkie ptaki, ale ich soczyste, intensywne barwy zachwycają. Ich pomarańczowy dziób i czarne ciało przykują uwagę niejednej osoby. Piękno i unikatowość gwarków zostały docenione w wierzeniach indyjskich. Gwarki zostały uznane za święte ptaki, stanowią również symbol wierności i miłości małżeńskiej. Gwarki można trzymać w dużej klatce, ale i w wolierze. Uwielbiają również kąpiele, dlatego w domu gwarka powinien znaleźć się basen ze świeżą wodą.

 

Ptak gwarek czczony/

 

Ile kosztuje gwarek?

Wielu potencjalnych właścicieli zastanawia się, ile kosztuje gwarek ptak. Cena może być zróżnicowana w zależności od wielu czynników, takich jak gatunek gwarka, wiek, zdrowie i miejsce zakupu. Zazwyczaj można znaleźć je w cenie ok. 1600-3000 złotych. Warto jednak pamiętać, że gwarantowane zdrowie i dobre warunki życia ptaka są równie ważne, co cena.

 

Przeczytaj również: Budka lęgowa dla ptaków - jak zrobić? Jaka powinna być?

Pisklę gwarka.

 

Gdzie kupić gwarka?

Aby nabyć tego wyjątkowego ptaka, najlepiej znaleźć hodowcę, który zajmuje się gwarkami. Mogą pojawiać się w sklepach zoologicznych, jednak jest to rzadkość. Warto zrobić rekonesans w internecie i wybrać sprawdzonego sprzedawcę.

 

Ile żyje gwarek?

Gwarek czczony może stać się przyjacielem człowieka na wiele lat, ale warto pamiętać, że gwarki to samotnicy. Można je parować, jednak nie będą czuć się dobrze w dużej ptasiej bandzie. Te ptaki żyją około 8-10 lat i potrzebują odpowiedniej opieki, stymulacji poprzez zabawę i naukę, ale i również dostosowanego żywienia.

Może Cię zainteresować: Znalazłeś rannego ptaka? Sprawdź, co robić!

 

Gwarek czarny z żółtymi znaczeniami.

 

Co je ptak gwarek?

Gwarki to miękkojady, a więc będą żywiły się głównie owocami i owadami. W naturze żywią się również nektarem kwiatów, ale i jaszczurkami, nasionami drzew i krzewów. W domu gwarka można karmić gotową karmą dla miękkojadów, owadami (szarańczami, świerszczami, mącznikami), owocami, zwłaszcza jagodowymi i warzywami. Gwarki czczone uwielbiają figi i można podawać im również ugotowane białko jaj i chudy twaróg. Należy pamiętać, aby kawałki pokarmu nie były większe niż 2 cm, aby ptak mógł z łatwością je zjadać. Dietę można urozmaicić orzechami i płatkami kwiatów dla ptaków. Jeśli nie jesteś pewny, jak karmić gwarka, możesz dopytać w sklepie zoologicznym. Ważne jest, aby gwarek dostawał różnorodny pokarm, nie tylko gotowe mieszanki. Nie można zapominać o dostępie do świeżej wody dla gwarka.

 

Przeczytaj również: Podloty ptaków - czy powinniśmy im pomagać?

 

 

Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość